abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    28.5. 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    28.5. 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 21:22 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.5.1 Havier. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.5. 19:44 | IT novinky

    Společnost xAI založena Elonem Muskem a stojící za AI LLM modelem Grok získala investici 6 miliard dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    27.5. 15:44 | IT novinky

    Finálový zápas mistrovství světa v ledním hokeji přinesl nový rekord NIX.CZ (𝕏): "Dosavadní absolutní maximum našeho propojovacího uzlu bylo překonáno v čase 21:10, kdy jsme při přenosu dat dosáhli 3,14 Tbps. Je třeba také doplnit, že po deváté hodině večerní byly na maximu i ostatní datové přenosy nesouvisející s hokejovým šampionátem".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    27.5. 15:11 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. CfP poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a výběr přednášek.

    Petr Krčmář | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (89%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 977 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny - 3. 11. 2016: Kernel Summit 2016

    13. 11. 2016 | Redakce | Jaderné noviny | 2317×

    Stav vydání jádra. Citát týdne: Tom Gleixner. Kernel Summit 2016.

    Stav vydání jádra

    Současný vývojový kernel 4.9-rc3 byl vydán 29. října. „Ukázalo se, že chyba, o které jsme si mysleli, že souvisí s novými virtuálně mapovanými zásobníky, během vydání rc2, s nimi vlastně vůbec nesouvisí, na vině je totiž chyba souběhu při řazení žádostí o bloky. Takže ti, kdo si novou funkci vypnuli, se problému vlastně vůbec nevyhnuli.“ Nová funkcionalita vypadá solidně, ale další testování je vždy vítáno.

    Seznam regresí z 30. října obsahuje 14 záznamů.

    Stabilní aktualizace měly rušný týden. Verze 4.8.5 a 4.4.28 byly vydány 28. října, verze 4.8.6 a 4.4.29 následovaly 31. října a verze 4.4.30 vyšla později tentýž den.

    Gregg: DTrace pro Linux 2016

    Brendan Gregg oslavuje schopnosti sledování jádra s BPF. „Po přidání poslední důležité funkci sledování s BPF (časovaný odběr vzorků), která byla začleněna v Linuxu 4.9-rc1, už linuxové jádro má schopnosti podobné těm, které nabízí DTrace, pokročilý tracer ze Solarisu. Jako dlouholetý uživatel a expert na DTrace musím říct, že se jedná o důležitý milník! Nyní na Linuxu můžete analyzovat výkon aplikací a jádra pomocí vlastního bezpečného sledování s minimální režií, histogramy odezvy, počítáním frekvencí atd."

    Co přijde po „iptables“? Samozřejmě jeho nástupce, „nftables“ (RH blog)

    Na blogu Red Hat Developers vychází úvod k systém pro filtrování paketů nftables. „nftables implementuje sadu instrukcí, označovaných jako výrazy, která umí vyměňovat data tak, že je ukládá do několika registrů, resp. je z nich nahrává. Jinými slovy se jádro nftables dá vnímat jako virtuální stroj. Aplikace jako nft, front-endový nástroj nftables, mohou využívat výrazy poskytované jádrem k napodobování starého filtrování pomocí iptables, ale zároveň s větší flexibilitou.“

    Formátovaná jaderná dokumentace na kernel.org

    Posledních několik cyklů, během nichž probíhal přechod na dokumentační systém založený na Sphinx, byl kernel.org trochu zanedbáván. Díky úsilí Konstantina Rjabiceva se podařilo tento stav trochu napravit a kernel.org nyní obsahuje formátovanou dokumentaci generovanou ze současných -rc jader. Dokumenty generované pomocí DocBooku budou dostupné, dokud se bude DocBook používat. (Pro zájemce o dokumentaci linux-next obvykle bývá verze na serveru LWN aktuální, v současné době obsahuje změny chystané pro vydání 4.10.)

    Latence preempce real-time linuxových systémů (OSADL)

    Článek na stránkách Open Source Automation Development Lab popisuje použití nástroje cyclictest ke sledování problémů s latencí v realtime jádře. „Vyvolání cyclictest vytvoří daný počet real-time vláken s danou prioritou a afinitou. Každé vlákno zahájí cyklus, během kterého dojde k nastavení časovaného alarmu a čekání na něj. Kdykoli alarm vlákno probudí, vypočte se rozdíl mezi očekávaným a skutečným časem a uloží se do histogramu s granularitou jedna mikrosekunda.“

    Citáty týdne

    E-mailů v LKML: 1216

    Podle mého archivu jde o celkový počet e-mailů, které se týkají tohoto projektu, zaslaných na LKML. Zhruba třetina těchto e-mailů jsou zaslané sady patchů.

    Nedokážu přesně říct, kolik e-mailů šlo mimo konferenci, ale v mojí osobní schránce je jich skoro stovka.

    Piva: Nepočítaně
    Platí jak pro piva vypitá, tak i pro piva dlužná.

    S konečným výsledkem těch patchů jsem spokojený a chci vám všem poděkovat!

    Tom Gleixner začleňuje sadu patchů řízení alokace cache.

    Kernel Summit 2016

    Letošní Kernel Summit se konal od 31. října do 2. listopadu v Santa Fé v Novém Mexiku ve Spojených státech amerických, spolu s konferencí Linux Plumbers. Jako v posledních letech byl i letos summit rozdělen na den pro zvané a den pro veřejnost, na kterém se probírala technická témata – spolu s ním probíhaly také sekce konference Plumbers.

    LWN se účastnilo prvního dne, diskutovala se tato témata:

    Sekce z technického dne

    Tato sekce obsahovala relativně málo příspěvků, většina zajímavých diskuzí se přesunula na konferenci Linux Plumbers.

    • Témata věnovaná virtuální paměti. Krátká, leč intenzivní diskuze o tom, jak se musí vyvinout subsystém virtuální paměti, aby řádně běžel na současných a budoucích systémech.
    • Nebezpečí printk(). Jaderná funkce pro tisk zpráv obsahuje překvapivě velké množství chyb, které je třeba opravit.

    Poznámky odjinud

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.