42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Americký výrobce čipů Intel plánuje propustit více než 20 procent zaměstnanců. Cílem tohoto kroku je zjednodušit organizační strukturu ve firmě, která se potýká s problémy.
Byla vydána OpenMandriva Lx 6.0 s kódovým názvem Vanadium. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CSIRT.CZ, český národní CERT provozovaný na základě veřejnoprávní správní smlouvy společností CZ.NIC, shrnuje patnáct let svého fungování pod tímto sdružením: CSIRT.CZ – 15 let ve sdružení CZ.NIC.
Commodore OS Vision (Wikipedie) byl vydán v nové verzi 3.0. Jedná se o linuxovou distribuci určenou pro fanoušky značky Commodore. Předinstalována je na počítačích Commodore 64x.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 208. brněnský sraz, který proběhne v pátek 25. dubna od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1.
Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
amean(list<T;>* lst)
tam určitě melo být amean(list<T>* lst)
, že? def amean(l) l.inject(0){|a, x| a+x/l.size} end
# efektivnejsia verzia ? naco ruby dalej zbytocne spomalovat... def amean(l) l.inject(0){|a, x| a+x} / l.size end
def amean(l)
begin
l.inject(0){|a, x| a+x} / l.size
rescue ZeroDivisionError
nil
end
end
Ten [Slava Pestov, autor jEditu] měl tu "čest" nahlédnout do zdrojáků JVM.Čest nahlédnout do zdrojáků JVM má už nějaký ten pátek každý – Java SE Downloads – J2SE 5.0 JDK Source Code. This community source release contains all the source code and makefiles required for building JDK 5.0…
amean
.
return __getattr__(self,name):chcelo byť
def __getattr__(self,name):však? Množstvo chýb ma začína znepokojovať. Ostatné jazyky máš bez chyby? :-P
Výhoda dynamického provádění kódu je zřejmá. Je možné za běhu sestavovat kód přesně na míru požadavkům, což kompilované jazyky (snad s výjimkou assembleru) neumožňují. Respektive umožňují, ale za cenu přibalení překladače a linkeru k programu a také za cenu starostí s IPC nebo sdílenou pamětí. Nevýhoda je ta, že se dynamické jazyky nedají kompilovat. Respektive dají... až na všechny výskyty podobných konstrukcí, které musí překládat interpret. Ale protože je u těchto jazyků fáze kompilace a spuštění stejná, není to tak markantní.Tady aspoň u mne při prvním čtení došlo k matení rozdělení statické/dynamické typování a kompilovaný/interpretovaný (včetně bytekódu) jazyk. Každopádně moderní Lisp má odlišnou fázi kompilace a spuštění, obyčejně má v programu přibalený kompilátor (ať už do čehokoliv), a takovéto konstrukce kompiluje vždy (sbcl) nebo za určitých okolností (dynamicky tvořený kód je obalen do makra a efektivně jej známe v době kompilace nebo je voláno compile). Takže tady je lisp najednou spíše na druhé straně než ve zbytku článku. Mimochodem, používání přímého eval doporučuje z dobrých důvodů většina novějších praktických knih o Lispu asi stejně jako Wirth goto :)
if
pre každú vetvu do progn
a na koniec každej vetvy dať goto koniec
? Je to samozrejme krapátko ťažšie ako ten if
, ale načo implementovať zložité veci ako cond
priamo v jazyku; to je úplne nelispovské. Rovnako nezmyselné by bolo when
ako špeciálna forma a pomocou neho vytvárať if
.
načo implementovať zložité veci ako cond priamo v jazykuOdpověď možná zní, že v době, kdy McCarthy cond navrhoval, nečekal, že by se někdo pokusil tu teoretickou úvahu z axiomatizace algoritmů implementovat, a pak se to chvíli vezlo.
if
ako špeciálnou formou a cond
ako makrom. A tie vetvy cond
sa dajú samozrejme zreťaziť bez goto – (if a1 b1 (if a2 b2 (if...(if an bn)...)))
– a ako sa tak teraz na to pozerám, tak mi to pripadá elegantnejšie, ale nejakú podstatnú výhodu oproti verzii s goto
tam nevidím.
goto
sa nezaobídeme inde. Ako chceš napísať napríklad do
bez goto
, alebo bez nejakej inej jump inštrukcie?
Ale inak uznávam, že sa mi to naozaj páči bez toho goto
viac z čisto estetického pohľadu (define-macro (do times . exprs) `(letrec ((iter (lambda (times) ,@exprs (if (> times 1) (iter (- times 1)))))) (iter ,times))) (do 5 (display "x") (newline))ono to nejde moc videt (ale ptal jste se jak se udela do), takze ve sve podstate je to neco takoveho
(define (cycle times) (define (iter times) (display "blah") (newline) (if (> times 1) (iter (- times 1)))) (iter times)) (cycle 5)diky tomu, ze volani "iter" je v koncovem postaveni, tak jde pouzit tail-call a hodnoty na zasobniku prepsat, tudiz se to chova jako takovy jump bez goto. vic info na http://www.sidhe.org/~dan/blog/archives/000211.html a pokud pisete zasobnikovi vm, tak tam to goto opravdu zavazi.
(defmacro do2 (times &body body) `(labels ((iter (times) ,@body (if (> times 1) (iter (- times 1))))) (iter ,times))) DO2 (do2 5 (print x))Pozn: do je obsazené, proto do2; a možná bych v reálu místo názvu iters použil nějaký gensym, abych nemusel přemýšlet, zda nehrozí klasický problém maker. To u scheme není nutné.
Myslim, ze uvedeny text nie je velmi presny a skor zamlzuje.
Jednak Java nema sablony, ale generiksy. Druhak sablony su v C++ konstruktivnou zalezitostou a teda kompiler vytvara instancie sablon v momente, ked sa pouziju (to napr. znamena, ze ak sa sablona neinstanciuje - teda nepouzije, nerobi sa ziadna semanticka kontrola). Za runtimu sa uz nepozna, ze dana trieda, funkcia... bola vytvorena zo sablony. Takze dynamicnost asi nie je najlepsie pomenovanie, kedze konci s prekladom.
V Jave generiksy funguju len ako silna typova kontrola, ktora navyse v case runtimu neexistuje vobec (prekadac informacie o generickych typoch zahodi). Takze bavit sa o dynamicnosti asi tiez nie je velmi stastne.
s/ksy/xy/
Dále bych tě chtěl upozornit na několik věcných chyb týkajících se pouze příkladů v Pythonu uvedených ve tvém článku:
1. Příklad s longPrint(): voláš metodu x.longPrint(), mělo by být print x.toLongString()
2. Obdobně s dalším voláním x.__repr__(), metoda __repr__ pouze vrátí řetězcovou reprezentaci objektu, pro její vytisknutí musíš použít příkaz print.
3. Použití příkladu foo.__dict__ v části o reflexi je poněkud nešťastné, nejen, že některé atributy nemusí být v dict (zrovna ty dynamické, které vracíte pomocí getter, setter metod), ale i samotné foo.__dict__ nezasvěcenému moc neřekne. Spíše bych reflexi v Pythonu ilustroval pomocí funkcí hasattr(), getattr(), dir(), modulu inspect atd.
4. Příklad amean má špatné odsazení (podobně jako příklad s třídou C). Dále komentář říká, že průměr lze vypočítat ze všeho, co lze procházet iterátory. Zároveň však prvky tohoto iterovatelného objektu musí podporovat operátor + (tj. nesečtete si třeba pole asociativních polí ).
5. Poslední příklad interaktivního sezení určitě není kopírovaný z Pythonu, protože v Pythonu se výzva interpretru značí >>> a nikoli <<<.
Článek je jinak vcelku povedený, jen tak dále. Pouze Python se trochu přiučte a občas si zkuste spustit i interpretr.
To, co se mi osobně na dynamických jazycích líbí nejvíce, je úspornost zápisu. Jádro celého kódu je díky funkcionálnímu reduce kratší než definice cyklu for v C++, přičemž je ten kód ve výsledku daleko obecnější. Oproti C++ verzi s iterátory ten kód není tak zatemněný (ovšem jenom pro lidi, kteří znají lambda funkce). A to je Python poměrně ukecaný jazyk, stejný příklad třeba v Ruby by mohl být ještě o něco kratší.Další příjemná věc na použití abstrakcí jako reduce je to, že umožňují snadnější přechod k škálovatelnějším implementacím algoritmu. Mimochodem, Googlí MapReduce je pokud vím v C++.
longPrint()
a x.toLongString
.
Okrem toho v Pythone sa vyhybame zbytocnym zatvorkam a bodkociarkam v style C++ ako napr. catch (AttributeError e):
alebo print "default";
, lebo to spomaluje program. Namiesto toho staci catch AttributeError:
a print "default"
.
except AttributeError:namísto "catch" (které IMHO v Pythonu není)? A co se týče výpočtu toho aritmetického průměru, ortodoxní Pythonista by to možná napsal takhle:
def amean(lst): try: return sum(lst)/len(lst) except ZeroDivisionError: return 0(Možná tu výjimku ani není třeba odchytávat - však jen ať si probublá).
Tiskni
Sdílej: