abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:11 | Nová verze

    GHC (Glasgow Haskell Compiler, Wikipedie), tj. překladač funkcionálního programovacího jazyka Haskell (Wikipedie), byl vydán ve verzi 9.10.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:22 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.8 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.9. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.5. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 59
    9.5. 14:33 | Pozvánky

    O víkendu 11. a 12. května lze navštívit Maker Faire Prague, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    8.5. 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (70%)
     (7%)
     (11%)
     (13%)
    Celkem 197 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 10.5. 18:00
    Rozcestník

    GnuCash - domácí účetnictví na úrovni - IV

    25. 2. 2004 | Petr Bravenec | Recenze | 13191×

    Účtování s platebními kartami, cennými papíry a stravenkami.

    Kreditní karta

    Ve slovenském překladu šablon účtů je trošku matoucí výraz "Platební karta". Banky vydávají běžně dva druhy platebních karet. Než začneme s účtováním kreditní karty, měli bychom si vyjasnit, jak to s těmi kartami vlastně je.

    V prvé řadě se používá debetní karta - takovou dnes dostanete za pakatel prakticky k jakémukoli běžnému účtu. Při platbě takovou kartou musíte mít na účtu peníze předem a při zaúčtování platby vám banka strhne prostředky z vašeho běžného účtu. Když na účtu nemáte peníze, kartou nezaplatíte.

    Potom je to kreditní karta. Banky ji začaly nabízet až v poslední době a není u nás tolik rozšířená jako karta debetní. Na účtu ke kartě nejsou žádné peníze - při platbě kreditní kartou si prostředky půjčujete od banky, nakupujete vlastně na dluh. Po nějaké době musíte peníze bance samozřejmě vrátit.

    Vést v účetnictví debetní platební kartu je nepraktické. Dalo by se sice argumentovat tím, že banka vám nestrhne peníze okamžitě. Jenomže průměrné zpoždění při platbě kartou jsou tak tři dni a během té doby jsou peníze na bankovním účtu stejně zablokované a tudíž nepoužitelné. Jakoby tam nebyly. Bez problémů můžete každou platbu debetní kartou zaúčtovat ihned.

    U kreditní karty je situace jiná. Z kreditní karty čerpáte úvěr třeba měsíc a pak najednou (nebo po částech) vypůjčené peníze bance vrátíte. Kolik a kdy bance vrátíte je pouze na vás. Vést v účetnictví přehled o kreditní kartě je nutnost.

    Každou platbu kreditkou v našem příkladě účtujte z některého výdajového účtu na účet Pasiva:Kreditní karta:KB. Jakmile vám přijde z banky výpis z kreditní karty, nastartujte uzávěrku. V úvodním okně uzávěrky je vespod tlačítko "Zadat srážku úroků". Banka vám totiž, pokud nesplácíte dluhy z kreditky včas, účtuje docela vysoký úrok z úvěru. Přes toto tlačítko se dostanete do formuláře pro převod peněz a můžete ještě před uzávěrkou doplnit připsání úroků ke kreditnímu účtu, neučinili-li jste tak už dříve v účetní knize.

    Obrázek: Odsouhlasení účtu kreditní karty - splácení úroku

    V konfiguraci GnuCash lze nastavit, že se má po odsouhlasení účtu kreditní karty automaticky vyvolat formulář pro úhradu dluhu. Je-li volba zatržená, vyskočí vám na obrazovku stejný formulář pro převod peněz z účtu na účet jako při platbě úroku. Částka je předvyplněná hodnotou celkového dluhu na kartě. Stačí zvolit účet, ze kterého platíte dluhy na kreditní kartě, upravit částku (nechcete-li splácet dluh celý, ale pouze jeho část), vyplnit popis a kliknout na OK.

    Obrázek: Odsouhlasení účtu kreditní karty - splácení dluhu

    Nezapomeňte pak ale skutečně zaplatit. Já osobně bych raději dříve splatil dluh a teprve potom evidoval platbu v účetnictví. Jinak bych měl ve financích za chvíli strašný binec.

    Cenné papíry

    Mám pocit, že není příliš zvykem u nás vlastnit cenné papíry. Akcie z kupónové privatizace už má spousta lidí prodané a do nákupu akcií na burze nebo v RM systému se nikdo příliš nehrne. Alespoň v mém okolí nikoho neznám. Náš Viktorek a jemu podobní zařídili, že ani ukládání peněz do podílových fondů nemá ten správný zvuk.

    I když žádné akcie nebo jiné cenné papíry momentálně nevlastním, našel jsem pro účet typu akcie jedno neobvyklé použití.

    Od zaměstnavatele dostávám každý měsíc stravenky - poukázky na oběd. Stravenka má nominální hodnotu padesát korun. V restauraci za oběd platím buď jednou stravenkou nebo padesáti korunami. Bylo by tedy fajn, kdybych mohl i v účetnictví zařídit, že lze platit jedním kusem papíru a v případě potřeby účetně přepočítat papíry na peníze.

    Už v druhém dílu našeho seriálu jsem vytvořil v hierarchii účet Aktiva:Hotovost:Stravenky. Tehdy jsem se o jeho typ nestaral a GnuCash mu pravděpodobně přidělil typ "Hotovost". Najeďte v hlavním okně na účet Aktiva:Hotovost:Stravenky. Kliknutím na tlačítko "Upravit" se dostanete do formuláře, ve kterém můžete změnit typ účtu. Zvolte typ "Akcie". Nyní je třeba vytvořit cenný papír "Stravenka". V kolonce "Komodita" klikněte na tlačítko "Vybrat". Akcie typu AMEX a podobné nás nezajímají - pro stravenky musíme vytvořit vlastní kategorii - "Nový". Ve formuláři, který se vám otevře, můžete stravenku označit prakticky jakkoliv. U stravenky - cenného papíru, který se dá obchodovat pouze v kuse - je důležité vyplnit pouze obchodovatelný zlomek: 1/1. Tímto jsme nastavili účet Aktiva:Hotovost:Stravenky a vytvořili k němu cenný papír.

    Obrázek: Nastavení účtu Aktiva:Hotovost:Stravenky na typ Akcie

    Nyní nastavíme cenu stravenky. Editor cen vyvoláme v menu hlavního okna Nástroje->Editor cen.

    V případě, že obchodujete s papíry veřejně obchodovatelnými na některé světové burze, lze získat aktuální cenu papíru online přes internet. Alespoň někde v manuálu se o tom píše. Nemyslím ale, že by byla v GnuCash vestavěna podpora pro online spojení s Pražskou burzou nebo RM systémem. Pro našince tato vlastnost GnuCash bude pravděpodobně nevyužitelná.

    Obrázek: Nastavení ceny komodity Stravenka

    Pro účtování stravenek je účetní kniha mírně upravená. Přibyl sloupec "Podíly" (odhaduji, že jde o trochu nešikovný překlad anglického výrazu Shares pro akcie). Ve sloupci "Cena" je aktuální cena, za kterou se cenný papír obchodoval. Ve sloupci "Nákup" nebo "Prodej" je pak celková částka obchodu. Když dostanete osmnáct stravenek po padesáti korunách, stačí vyplnit do sloupce "Podíly" počet (18), cenu (50 Kč) do sloupce "Cena" a zbytek dopočítá GnuCash sám. Při prodeji cenného papíru napíšete záporným číslem počet prodaných (projedených) cenných papírů (-1), cenu, a zbytek opět dopočítá GnuCash sám.

    Obrázek: Účetní kniha Aktiva:Hotovost:Stravenky

    Je to složitější než počítat stravenky přímo v korunách, ale má to jednu sympatickou vlastnost. V hierarchii účtů se zobrazuje počet stravenek v kusech, nikoli v korunách, v nadřízených účtech se ale počítají peníze. V účetní knize pak můžete zjistit počet stravenek i jejich celkovou hodnotu přepočtenou na koruny.

    Cizí měna

    S cizí měnou se pracuje v GnuCash velmi podobným způsobem jako s cennými papíry. Jednotlivé cizí měny jsou už v GnuCash připravené předem a při nastavování účtu nemusíme vytvářet měnu podobně jako cenný papír. Převod mezi jednotlivými měnami je jednodušší i o to, že není třeba předem startovat editor cen a zadávat aktuální kurz cizí měny.

    Na obrázku vidíte, jak lze zaúčtovat prodej Eura. V kalkulačce pro převod měny zadáte hodnotu v korunách a podle ní se automaticky přepočte kurz. Stejně tak je možné místo kurzu napsat známý kurz a GnuCash vypočte hodnotu. Kurz zadávaný při převodu se zapisuje do editoru cen. Kurzy se evidují a podle kurzu v době převodu se přepočítávají hodnoty v různých časově závislých sestavách.

    Obrázek: Převod mezi měnami

    No a to je o účtování vše. Prokousali-li jste se poctivě celým seriálem až sem a vyzkoušeli vše na vlastním počítači a na vlastní peněžence, mohli byste být schopní se ve svém finančním životě povznést o stupínek výše. Dávám vám týden, abyste naklepali do GnuCash všechny paragony a bankovní výpisy z roku 2003. Příště si ukážeme, jaké informace lze z GnuCash získat - povíme si něco o sestavách a grafech.

           

    Hodnocení: 39 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    25.2.2004 08:33 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše stravenky
    Ty resim jinak. Divam se na ne jako na penize. V uctu penezenka nerozlisuju, zda jde o hotovost nebo o stravenku.

    Kdyz dostanu stravenky, tak vypocitam rozdil, ktery zaplatil zamestnavatel a prevedu tuto castku z uctu Odmeny do Penezenka. V pripade, ze jsem je platil v hotovosti, tak proste tento vydaj nezaznamenam a pak to hezky sedi. O neco slozitejsi je, kdyz to zamestnavatel strhava z platu. Tam tech transakci je vice.

    Kazdopadne finalni stav je, ze pokud mam v penezence 500 kc a pet stravenek po 60 kc, tak v GNUCash mam na ucte Penezenka 800 kc. A veskere platby stravenkami pocitam jako s hotovosti. Nemusim pak resit, zda jsem za nakup dal 130 kc a dve stravenky, resp. co kdyz mi v restauraci vrati 5 kc. Proste pocitam s absolutni hodnotou.
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    2.3.2004 17:19 Jozef
    Rozbalit Rozbalit vše Otazka na stravenky.
    Inspiroval som sa vyssie popisanym navodom. Vytvoril som ucet Aktiva:Hotovost:Stravenky, prijem do uctu mam z Prijmi:Ostatne:Strav. listky, a vydaj z uctu napr. na Vydaje:Potraviny. Avsak pri uzavierke tohto uctu sa zobrazuju kusy, a ked polozku zaskrtnem dole rozdiel zmizne a neda sa dokoncit.

    Ako sa sa dalo realizovat nakup listkov ako zlomok ceny struhnutej z vyplaty (ak roydelim transakciu vzplaty) a jeho predaj v celej sume resp. nakup za plnu hodnotu, tak aby sa mi niekde vykazal zisk tvoreny rozdielom ceny?
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.