Portál AbcLinuxu, 10. května 2024 23:47

Ripování DVD

3. 4. 2003 | Robert Krátký
Články - Ripování DVD  

Jaký program v Linuxu použít pro snadné a kvalitní zkopírování obsahu video disku?

Nultý bod

Na úvod stručně zmíním, že se nebudu vůbec zaobírat otázkou případné protiprávnosti vašeho jednání. O legálnosti a nelegálnosti kopírování CD a DVD už toho bylo napsáno dost. Já se spokojím pouze s konstatováním, že pokud takovou kopii vytváříte z vlastního, řádně zakoupeného nosiče, a to za účelem pořízení záložního média, trestného činu se nedopouštíte. Samozřejmě to znamená, že dílo nebudete dále šířit, ať už prostřednictvím internetu, nebo v jakékoliv jiné podobě.

Začátek

Pozn.: V následujícím textu budu zkratku DVD používat výhradně pro video disky.

Neočekávejte od tohoto článku přesné postupy a vyjmenovávání toho, jaké hodnoty kam zadat a v jakém pořadí které příkazy spustit (neboli HOW-TO). Mým záměrem je poskytnout spíše obecnější přehled o možnostech různých programů, jež jsou pro Linux v tomto směru k dispozici. Konkrétní problémy můžeme řešit třeba v diskuzi pod článkem.

Ještě než se pustíme do akce samotné, je třeba si ujasnit, o jaký druh zálohy nám jde. Vzhledem k tomu, že možností je několik, probereme je postupně:

Abych nezapomněl... Když už vyjmenovávám kdeco, nesmím opominout ani nároky na hardware, aby byl každý připraven na to, co jej čeká. Tak především je nutná DVD-ROM mechanika ;-). Další nezbytnou položkou je dostatek prostoru na harddisku. Protože na pevný disk nejprve uložíme nekomprimované (respektive komprimované pro potřeby DVD) video a audio (zcela nekomprimované), a pak budeme vytvářet komprimovanou verzi, je nutné počítat s tím, že v průběhu operace zaplníme místo odpovídající velikosti video dat na DVD (vlastně to bude méně, jelikož vatu v podobě reklam, trailerů a licenčních upozornění nepotřebujeme). K tomu připočtěte ještě velikost surových audio dat (i když asi jen jeden jazyk) a nakonec objem výsledku našeho komprimačního snažení. Pokud tedy nemůžete jednorázově vyhradit 10 GB, počítejte s tím, že budete muset pečlivě počítat.

Hrubá výpočetní síla a pár set megabajtů paměti se bude také více než hodit. Není to sice podmínkou, ale obrňte se trpělivostí, jestli chcete podobné kousky provádět na starším vybavení. Pro ilustraci uvedu dva příklady z vlastní zkušenosti. Ještě donedávna jsem na veškeré takové vylomeniny používal stroj s procesorem Duron 600 a 128 MB RAM. Obyčejná, jednoprůchodová komprimace 100 minutového filmu do DivX zabrala při stoprocentním zatížení přibližně osm hodin. Po vánocích jsem si nadělil Athlon XP 1700+ a 512 MB 266 MHz paměti. Rázem jsem potřebný čas srazil na méně než třetinu.

Akce

Celý postup lze rozdělit na tři části, z nichž pouze první bude totožná ve všech zmiňovaných případech.

  1. Zkopírování dat z DVD (vlastní "ripování"). To zahrnuje i případné odstranění MacroVision ochrany, aby byl výsledek rozumně přehrávatelný/koukatelný.
  2. Výběr výstupního formátu a komprimace - jedná se vlastně o rekomprimaci, protože (jak už jsem nakousl) i video na DVD už je komprimované.
  3. Pokud chceme video umístit na CD, pak ještě vypálení. V případě DivX formátu je to jednoduché a daný soubor prostě vypálíme. (S)VCD má však specifickou adresářovou strukturu a formát videa, který je třeba dodržet, aby byl disk rozpoznán a přehrán mechanikou DVD přehrávače.

Software

Programů, které můžeme použít, je víc, takže se nebudu snažit pokrýt všechny. Dva nejpoužívanější jsou pravděpodobně transcode a kombinace MPlayeru a MEncoderu. Dobrou práci odvede i vobcopy, které však umí "pouze" to, co značí název: ke komprimaci je pak potřeba použít nástroj jiný. Všechny tyto programy pracují na příkazové řádce. Přestože jejich použití není nijak složité, přesné zadávání parametrů si lze velmi usnadnit s pomocí frontendů, které spoustu špinavé práce odvedou za nás. Mám vyzkoušeno, že u těchto nástrojů mi nečiní potíže ani tak hodnoty jednotlivých přepínačů jako spíše fakt, že je často omylem vynechávám. Máte-li paměť podobně děravou jako já, oceníte určitě následující pomocníky:

Asi nejznámější je dvd::rip, který nabízí skutečně komfortní prostředí, jež celý proces zjednodušuje doslova na pár kliknutí. Možnosti nastavování konkrétních parametrů přitom nejsou v případě zájmu nijak omezeny, takže se jedná o skutečně šikovný program. dvd::rip je nástavbou nad transcode, a proto zmíním ještě acidrip, což je frontend pro MEncoder a MPlayer. Ačkoliv acidrip nenabízí takové pohodlí a množství funkcí jako dvd::rip, není to ani trochu méněcenný program. Ostatně, nástroj, který zprostředkovává funkce MEncoderu, prostě nemůže mít těch možností zase tak málo ;-).

Pro úplnost doplním ještě dva zajímavé programy, které možná uznáte za vhodné vyzkoušet.

QuickRip
je malý a jednoduchý frontend pro MPlayer a MEncoder určený pro Qt/KDE (3.x). Pokud se nechcete starat o různá ořezávání obrazu, určování framerate a podobně, není co řešit. QuickRip se vás zeptá jen na požadovanou velikost výstupního souboru a audio bitrate - zbytek, včetně optimálního video bitrate, zařídí sám. Určitě neprohloupíte, když QuickRip spustíte z příkazové řádky třeba xtermu - vzhledem k jeho minimalistickému provedení je to totiž asi jediný způsob, jak získat alespoň trochu přehled o tom, co se vlastně program snaží dělat (a tak odhalit možné problémy, na které můžete narazit).
KMencoder
KMencoder je další frontend pro MPlayer a MEncoder. Sám název naznačuje, že je to opět program pro Qt/KDE (3.x). Tento však funkcí nabízí o mnoho více. Ovládání je snadné a zařadil bych jej, co do počtu funkcí, mezi dvd::rip a QuickRip. Je však pravda, že to, co acidrip nabízí v jednom okně, je v případě KMencoderu poněkud nepohodlně rozřazeno do mnoha záložek. Abych pravdu řekl, zcela mi uniká jejich účel. Například existence samostatných záložek "File", "Playlist" a "URL" mi připadá jako opravdu rafinovaný způsob, jak zmást nebohého uživatele... Velmi šikovný je však - ve všech záložkách viditelný - pruh se standardním výstupem; tedy přesně to, co chybí programu QuickRip.

Instalace dvd::rip a acidrip

Instalace nástrojů dvd::rip a acidrip je trochu odlišná od běžného postupu, protože se jedná o programy napsané v Perlu. Pokud tedy budete instalovat ze zdrojových kódů, pamatujte, že místo kouzelné formulky:

./configure
make && make install

to bude:

perl Makefile.PL
make && make install

A protože máme co do činění s nástavbami, před samotnou instalací je nutné pořídit poměrně dost dalších závislostí. U programu dvd::rip by jejich seznam mohl být opravdu dlouhý - záleží však na tom, kolik funkcí potřebujete zprovoznit. Na tomto místě tedy jen blíže okomentuji seznam toho, co budete potřebovat určitě (kromě vlastního programu):

Ostatně, pokud nenarazíte na nějaký zvláštní problém, který by vás nutil k instalaci ze zdrojáků, porozhlédněte se každopádně po internetu, jestli už někdo práci neudělal za vás a nevytvořil balíčky jednotlivých programů pro vaši distribuci.

Pokud stejně jako já používáte Debian, snad vám přijde vhod, když se s vámi podělím o adresy, na kterých naleznete mnoho ze zmiňovaných programů již zabalených jako .deb:

MPlayer, MEncoder, MPlayer-Mozilla plugin a různé kodeky a knihovny (a Doom ;-) ):

deb http://jeroen.coekaerts.be/debian/ unstable main contrib non-free

transcode a kodeky:

deb ftp://ftp.mowgli.ch/pub/debian sid unofficial

MPlayer, MEncoder, transcode, dvd::rip a různé kodeky a knihovny:

deb http://marillat.free.fr/ unstable main

U tohoto zdroje jsou k dispozici i balíčky pro woodyho, tedy stable distribuci - pouze v řádku zaměňte unstable za stable.

dvd::rip

dvd::rip

Tento program vystavuje své perlovské zázemí na odiv už ve svém jménu, nezvyklá instalace by snad proto neměla překvapit. Ačkoliv všechny frontendové nástroje, které v tomto článku představuji, umí více než pouhé samotné "ripnutí" DVD (i na převedení do rozumnějšího komprimovaného formátu je myšleno), dvd::rip jde v tomto ohledu ještě o pořádný kus dál.

Nastavení oříznutí obrazu a případné "smrsknutí" z anamorfního formátu je usnadněno náhledy přímo v okně programu (k čemuž si můžete sami vybrat libovolný frame ripnutého videa). Když přihodíte i subtitleripper, umožní vám dvd::rip pracovat s titulky. Při začleňování titulků do výsledného videa se lze postarat o jejich správné umístění podle konečného formátu filmu (4:3, letterbox, atd.) a samozřejmě mohou být vyvedené hezky antialiasované.

Přítomna je i možnost automatického vytvoření (S)VCD a k tomu můžete výsledek rovnou vypálit nebo alespoň připravit CD image.

Prostě, jak jsem řekl, komplet celý proces zálohy můžete díky dvd::rip odbýt z prostředí jediného programu.

acidrip

acidrip

K samotnému použití acidrip snad není třeba nic dodávat. Program je - řekl bych, že především zásluhou seskupení všech důležitých ovládacích prvků a funkcí do jediného okna - výborně přehledný a intuitivní. Oblíbil jsem si jej z toho důvodu ještě více než dvd::rip.

Titulky, (S)VCD a vypalování sice na rozdíl od dvd::rip nejsou součástí vybavení acidripu, ale pokud takové funkce nebudete postrádat, mé doporučení znáte :-). Ostatně, když už jsem u toho, dávat titulky natvrdo do videa moc chytré není, protože se tak v podstatě připravujete o možnost používat třeba různé jazyky nebo verze.

A co dál?

Pokud jste úspěšně zvládli (tj. přinutili k práci) jeden z předchozích programů, nezbývá už nic. Jedinou výzvou by mohl být převod do (S)VCD formátu (pokud už jste nepoužili automatické funkce v dvd::rip). V duchu dosavadního pohodlnického utíkání ke grafickým nástavbám vám nabídnu pár možností, kterak se bez vrásek vypořádat s přípravou Video CéDéček.

arson a k3b
Vypalovací programy, které mají možnost vytvoření VCD přímo začleněnu. Viz seriál o Vypalování CD - V.
Konvertwizard
Qt/KDE frontend pro transcode. Umožňuje konverzi videa na (S)VCD.
QVCDGear
Jednoduchá Qt/KDE nástavba pro VDCGear.
qvcd
Nástavba (opět Qt) pro změnu pro VDCImager.
kavi2svcd
Transcode, VCDImager a cdrdao - další frontend, tentokrát pro převod již hotových (většinou DivX) avi souborů. Opět Qt/KDE.

Protože se jedná o frontendy, uvedu samozřejmě i nástroje, které budete potřebovat, aby odvedly tu skutečnou práci. Ty následující by měly pokrýt všechny vaše potřeby:

Příště...(?)

Pokud jsem vás dost naladil a budete mít dojem, že i to "HOW-TO" by se hodilo, mohu další článek věnovat podrobným návodům a radám, které by se konkrétně zaměřily na zvládnutí celého procesu krok po kroku.

Související články

Přehrávání DVD pod Linuxem
AbcSeriály: Vypalování CD

Odkazy a zdroje

DVD ripping and transcoding with Linux (v některých bodech mírně neaktuální, ale jinak velmi dobré HOWTO)
transcode
MPlayer
vobcopy
dvd::rip
acidrip

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Svět IT a burzy, umělá inteligence, Nvidia a outsourcing
Linuxové foto novinky: pozvolná evoluce
PCLinuxOS 2017.2 MATE - tak trochu zvláštní linuxová distribuce
Krátký pohled na Fedoru 25, Wayland a GNOME 3.22
Naprosto ničím nezajímavé Lubuntu 16.10

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.