Portál AbcLinuxu, 10. května 2024 20:24

Na XML s XXE

29. 4. 2002 | Leoš Literák
Články - Na XML s XXE  

Potřebujete psát či upravovat XML dokumenty a stále nemůžete najít ten ideální editor? Přečtěte si recenzi XXE a možná už nebudete muset dále hledat.

Úvod

O tom, že XML dobývá svět, není pochyb. Rychlost, s jakou se šíří, je až udivující. XML našlo uplatnění už ve většině oblastí práce na počítači. Aby jej začali používat i koncoví uživatelé, potřebují nějaký kvalitní editor s jeho podporou. Když vynechám Emacs, který umí všechno včetně vaření obědu, není na trhu velký výběr nástrojů. Přesněji nástrojů s rozumným způsobem práce. Světlou výjimkou je XXE.

Vlastnosti

Za prvé, XXE je komerční produkt firmy XMLmind. V současné době jeho vývoj ještě není ukončen a je šířen podobně jako Mozilla ve formě milníků (milestone). Tyto milníky jsou k dispozici zcela zdarma a objevují se v čtvrtletním intervalu. Současný milník má číslo 13 a je už dostatečně kvalitní. V budoucnu firma plánuje uvést dvě verze - osobní, která bude zcela zdarma a profesionální, jež bude za úplatu (prý za rozumnou cenu). Zajímavostí je, že součástí obou balení budou i zdrojové kódy, takže pokud najdete chybu či chcete něco vylepšit, budete mít možnost.

Asi největší nevýhodou XXE je to, že se jedná o program napsaný v jazyce Java. Odtud plynou vysoké nároky na hardware. Minimální požadavky jsou kromě aktuální verze JDK také procesor o rychlosti 400MHz a 128 MB RAM. Tento článek píši na počítači AMD K6 233 MHz, přesto je práce velmi svižná a jediná prodleva je při načtení složitého DTD.

Co tedy XXE umí? Za prvé editovat XML soubory. Při práci není možné vytvořit špatně formované XML a pokud určíte DTD, XXE vám neumožní vytvořit neplatné XML. Pokud otevřete existující soubor, který není platný či je špatně formovaný, XXE se nastartuje v opravovacím módu a umožní vám opravit chyby. Závažnost chyby je indikována barevnou ikonkou ve stavovém řádku. Velkou výhodou (která začíná být v této kategorii samozřejmostí) je podpora CSS verze 2. Standardní součástí XXE jsou styly pro XHTML a DocBook, díky čemuž se XML dokumenty vytvářejí v režimu WYSIWYG. Na domovské stránce programu si můžete stáhnout kontrolu pravopisu i pro češtinu, ale z nějakého důvodu tato havaruje na písmenech s háčky a čárky.

Práce

Editace probíhá ve dvou režimech - WYSIWYG při zapnuté podpoře CSS a stromovém náhledu bez CSS. Narozdíl od konkurence je stromový pohled intuitivní a dobře použitelný, pracovní plocha je rozdělena do částí podle elementů druhé úrovně a ty obsahují své děti. Kterýkoliv element můžete rozbalit či schovat, nebo přímo editovat jeho obsah.

Ale pokud máte styly v CSS pro vaše DTD, práce je velmi intuitivní. Aspoň pro člověka, který chápe principy XML. Tedy koncepty tagů. Můžete vložit nový tag před zvolený tag, za něj či do něj. Totéž při práci se schránkou. Pokud jste určili DTD, XXE vám nabídne seznam možných tagů použitelných v daném kontextu. Tím je zajištěno, že vámi vytvořené dokumenty budou vždy platné. Část textu či celý tag můžete snadno zkonvertovat na jiný, například zvýraznit část odstavce tučným písmem. Seznam s možnými tagy se chová po emacsovsku - napíšete pár písmen, stisknete mezerník - a seznam se vám zůží na ty tagy, které začínají stejnými písmeny, jako vaše volba. Mezi další funkce patří rozdělováni tagů (z jednoho odstavce udělat dva) či slučování stejných tagů.

Asi nejpříjemnější vlastností je práce s kontextem. Ve stavovém řádku je neustale zobrazen kontext, ve kterém se nacházíte. Jedním pohledem vidím, že právě upravuji tag para, který je součástí section v tagu article. Kdybych upravoval XHTML soubor, mohl bych vidět například html/head/title. Pomocí klávesové zkratky Ctrl šipka nahoru či dolů se dá snadnou přeskakovat mezi úrovněmi tagů. Zvolený tag je navíc ohraničen červenou čárou. Například když chci psát další kapitolu, stisknu tuto kombinaci tolikrát, než se označí aktuální kapitola a pak klávesovou zkratkou Ctrl-J vložím za aktuální tag (article) další kapitolu. Na tento styl práce se dá velice rychle přivyknout. Podobně jako můžete procházet tagy vertikálně, existují příkazy pro horizontální procházení. Například po odstavcích jedné kapitoly či po kapitolách článku. Tyto funkce i jejich názvy až nápadně připomínají specifikaci XPath.

Poslední funkcí XXE je editace atributů tagů, která je poněkud kuriózní. Když vložíte nový tag s nějakým povinným atributem, nejste vyzváni k upřesnění jeho hodnoty. Místo toho XXE doplní předvolenou hodnotou, což jsou tři otazníky. Z hlediska DTD většinou zůstane dokument platný, i když z hlediska funkčnosti rozhodně ne. Například v XHTML je u tagu A nastavena hodnota atributu HREF na ???. Jistě si dovedete představit, že internetový prohlížeč by u takovéhoto odkazu asi protestoval. Proto nesmíte zapomenout u tagů nastavit skutečnou hodnotu jejich atributů. Škoda, že v menu není funkce, která by procházela tagy, na které jsme zapomněli.

Závěr

XXE je velice slibný produkt, který velice usnadňuje vytváření XML dokumentů. Nemá sice desítky nejrůznějších udělátek a i jeho ovládání je spíše spartanské, přesto, či snad právě proto, se s ním velice dobře pracuje a nebude se vám chtít od něj odejít. Přesto má pár mušek, například přenášení dat ze schránky mezi ne-javovými aplikacemi trochu kulhá a občas také zatuhne. Tyto vady na kráse ale nejsou závažné a XXE mohu doporučit pro každodenní práci. Najdete jej na adrese http://www.xmlmind.com/xmleditor.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Svět IT a burzy, umělá inteligence, Nvidia a outsourcing
Linuxové foto novinky: pozvolná evoluce
PCLinuxOS 2017.2 MATE - tak trochu zvláštní linuxová distribuce
Krátký pohled na Fedoru 25, Wayland a GNOME 3.22
Naprosto ničím nezajímavé Lubuntu 16.10

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.