Portál AbcLinuxu, 1. listopadu 2024 00:00
KDE máte nainstalované? Je čas na hračičky, zlepšováky a ozdůbky.
Určitě víte, že vzhled a funkce desktopu si můžete snadno přizpůsobit svým potřebám. Ikony, motivy ovládacích prvků, dekorace oken... Podívejme se na další podobné věci, které však nejsou standardní součástí KDE.
Nebudu dlouze rozebírat, proč právě KDE. Z desktopů (ano, dávám přednost desktopovým prostředím před samotnými okenními manažery) mi vyhovuje nejvíce a protože jsem si jej tak oblíbil, rád mu odpouštím i chybky, které bych třeba jinde nenašel.
Tento článek si určitě nenajde čtenáře mezi zarytými uživateli textové konzoly. Pokud jste však jako já a úplně si vystačíte s otevřeným oknem XTermu nebo Konsole, tak si možná porozumíme lépe.
Po povinném úvodním "disclaimeru" se už radši budu věnovat slíbeným laskominkám.
Ještě však zmíním, že jsem se v tomto článku zaměřil pouze na programy/vlastnosti, kvůli jejichž využití NENÍ třeba překompilovávat Qt/KDE. Ke konci přihodím pár tipů na ještě náročnější drobnůstky, které však novou kompilaci vyžadují.
A ještě něco. Málem bych zapomněl. Všechny fígle popisované v článku jsou záležitostí Qt 3.x/KDE 3.x. Pokud máte stále ještě 2.x, upgradujte - nebudete litovat.
Hned první věc není ani tak docela záležitostí KDE. Mluvím samozřejmě o schopnosti, kterou (konečně) získal ve verzi 4.3.0 systém XFree. Totiž možnost libovolně měnit ukazatel myši. Čekali jsme sice dlouho, ale výsledek stojí za to. Kurzory mohou být jakékoliv velikosti, počtu barev se také meze nekladou. Kromě toho lze ukazatele animovat a ještě přidat transparentnost (průhlednost).
Ve standardní distribuci XFree jsou dodávány motivy ukazatelů dva, ani jeden však nebude bezchybně spolupracovat s KDE. Důvodem je skutečnost, že Qt si většinu ukazatelů nahrazuje za své vlastní. Kromě toho používá i některé kurzory, které vůbec v XFree nejsou (třeba oboustranou šipku pro posun vnitřního dělícího pruhu okna).
Aby fungovaly kurzory správně i s KDE, bylo dříve potřeba překompilovat mírně opatchované Qt. Teď už naštěstí kvůli podobné maličkosti takové kejkle provádět nemusíme - všechno se dá vyřešit pomocí hromady symlinků, které Qt "ošálí". Nejsnazší bude, stáhnete-li si kurzorové téma ze stránky zaměřené na KDE. Mám tím pochopitelně na mysli kde-look.org. Nejenže budou mít zmíněné symlinky již připravené, ale autoři většinou poskytnou i jednoduchý návod k instalaci. Česky by mohl vypadat asi takto:
Instalace pro jednoho uživatele: V domácím adresáři vytvořte podadresář
.icons
. Do něj přijde soubor index.theme
. Pokud
náhodou ve staženém balíku chybí, vytvořte nový soubor a vložte do něj
tyto dvě řádky:
[Icon Theme]
Inherits=název_motivu
Do adresáře .icons
přidejte podadresář
název_motivu/cursors/
a do něj nakopírujte všechny
soubory ukazatelů.
Jako root můžete nové téma přihodit přímo do adresáře, kde se nachází
originální témata z XFree (whiteglass a redglass). Ve většině distribucí
by to mělo být v adresáři /usr/X11R6/lib/X11/icons
. Stejné to
je i se souborem index.theme
.
V obou případech se dá využít i elegantnější řešení výběru motivu než
je editace index.theme
. Do vašeho resource souboru
(~/.Xdefaults
nebo ~/.Xresources
) vložte řádek
Xcursor.theme: název_motivu
Mimochodem, barevné, animované a transparentní kurzory sice hezky vypadají, ale řekl bych, že se každý nakonec zase vrátí k obyčejné černé nebo bílé šipce. Pro běžnou práci jsou přeci jen pohodlnější na koukání.
Karamba je zajímavý program, který má zatím velice krátkou historii. Za těch pár týdnů, co existuje, si však už stačil najít spoustu příznivců. Jedná se o aplikaci, která poskytuje rámec pro textové nebo grafické prvky na pozadí pracovní plochy KDE. Jednotlivé prvky mohou být provázány s provedením určité akce na pozadí nebo mohou reagovat přímo na vstup (klik) uživatele. Lépe vše pochopíte při pohledu na screenshot.
Na screenshotu jsou dvě jednoduché ukázky využití. Jednak je to načtený RSS feed stránky Slashdot.org, který má jako pozadí transparentní obdélník s falešným stínem. Druhý případ je příkladem propojení s aplikací. Tentokrát je to samozřejmě XMMS. Možnosti jsou doslova neomezené. Karambu můžete použít pro cokoliv.
Po běžné kompilaci a instalaci je třeba opatřit si tzv. konfigurace. To jsou soubory s příponou .theme, které určují, co bude zobrazeno a případně zajištějí vazbu na další aplikace. Rozrůstající se sbírka těchto "konfigurací" je k mání buď na webové stránce programu nebo na kde-look.org. Kromě toho budete nejspíš potřebovat ještě některé z perlovských (nebo jiných) skriptů, které se postarají o samostatné obnovování údajů zobrazovaných karambou. Například pro ono parsování RSS souborů jsou používány. I těchto skriptů je už k dispozici velké množství.
Skripty je nutné umístit někam do $PATH (nebo k nim do .theme souborů doplnit plnou cestu). Karambu spustíte z příkazové řádky s názvem .theme souboru jako parametrem. Například:
karamba xmms.theme
Pravým kliknutím pak lze vyvolat kontextové menu, které umožňuje třeba načtení dalšího .theme souboru (lepší než spouštět více instancí karamby).
Vzhledem k tomu, že jednotlivé textové i grafické prvky mohou reagovat na akci uživatele, lze jim přiřadit vykonání jakéhokoliv příkazu. Například všechny nadpisy v "okně" Slahdot.org spustí po kliknutí Konqueror (nebo jiný) prohlížeč nastavený rovnou na adresu daného článku. Stejně tak značky přehrávače XMMS normálně fungují. Pokud však dané "konfiguraci" nastavíte atribut "unlocked" -- tzn. lze ji myší přesouvat po ploše -- bude třeba na prvky dvoj-kliknout. To však většinou není třeba, a proto můžete použít karambu třeba i jako další "panel". Například takto:
Ještě připomenu, že perlovské (/pythonovské/atd.) skripty budou fungovat pouze pokud budete mít nainstalované i příslušné moduly, které využívají. Takže třeba pro načtení RSS budete potřebovat moduly "uri" a "www". Hádám, že distribuční balíčky by se mohly jmenovat například "liburi-perl" a "libwww-perl". Když uvidíte, že se po načtení konfigurace, která využívá skript, nic neděje, zkuste skript spustit jen na příkazové řádce - v případě chybějícího modulu vás za to vyplísní.
Nemá smysl zde popisovat všechny možné postupy nastavení a využití. Formát .theme souborů je opravdu tak jednoduchý, že jej určitě pochopíte na první pohled. Až někdo sestavíte .theme pro AbcLinuxu a Root.cz, tak se určitě pochlubte .
[UPDATE: K mání jsou už dokonce dva počiny. První má i svou homepage a ukáže vám nadpisy serverů AbcLinuxu.cz, Root.cz, Underground.cz a Penguin.cz. Druhý [tar.bz2] je trošku graficky zdařilejší, ale obsahuje zatím pouze Root.cz.]
Utilitka menšího kalibru, ale přesto velmi šikovná, pokud často používáte Konqueror. Rotate-JPG doplní do kontextového menu v Konqueroru možnost otáčení JPEG obrázků pomocí programu jpegtrans. Výhodou je snadná dostupnost a hlavně zachování původní kvality obrázku. Tím myslím i EXIF informace (fotky z digitálního fotoaparátu jsou právě ten typ obrázků, které je třeba často otáčet).
Instalace je jednoduchá: soubor rotatejpg.desktop
zkopírujte do adresáře
$KDEHOME/share/apps/konqueror/servicemenus
. A skript
jpegtran-rotate
někam do $PATH (případně mu nastavte práva,
aby jej mohl každý spouštět). Aby vše ladilo dohromady s českým KDE,
přeložil jsem těch pár řádků v souboru rotatejpg.desktop
.
No dobře, uznávám, že tohle nejsou fotky z mého foťáku...
Název tohoto projektu je odvozen od slova "Kicker", což je samozřejmě hlavní panel KDE. V budoucnu (až vývoj pokročí do stabilnější fáze) bude možné Slicker používat jako plnohodnotnou náhradu za Kicker. Jedná se o velmi novátorský přístup k problému organizace informací, které je uživatel zvyklý mít po ruce. A protože jeden obrázek toho opět řekne víc, podívejte se, jak takový desktop může vypadat.
1280x1024, 383 kB
Pokud se vám podobný nápad zamlouvá, budete muset podstoupit trošku složitější manévry. Zdrojový kód je totiž dostupný zatím pouze z CVS. I přesto mi zatím vždy proběhla kompilace velmi hladce. Několik rad pro experimentátory je na FAQ stránce. Především je tam velmi šikovná tabulka závislostí, které je nutné splnit pro kompilaci v různých distribucích. Samotný návod, který krok po kroku popisuje kompilaci a instalaci (včetně stažení z CVS), najdete zde (TXT soubor).
A aby to bylo opravdu snadné, také jsem ho pro vás přeložil.
Pro dnešek to bude všechno. Pokud si najdu čas, zkusím napsat ještě něco o náročnějších kouscích, které už se bez rekompilace KDE neobejdou. Některé však zní zajímavě. Když pominu možnosti, které skýtá CVS KDE (3.2) (třeba mozilla sidebar pro Konqueror), určitě také není k zahození třeba transparentní Kicker nebo stínování všech oken.
Prozatim muzete tuto pseudo pruhlednost nastavit v KDE emulatoru terminalu Konsole (menu 'Nastaveni -> Schema'). Myslim, ze podobnou funkci ma i Eterm. Krome toho lze i nastavit pruhlednost menu (viz screenshoty v clanku).
xsetroot -cursor_name top_left_arrow
man xsetroot
uvidite, ze to je uplne k nicemu...
kde delam chybu?
btw, rekl bych, ze ten gnome na screenshotu z roota pouziva i nejaky font, ktery nemam.
pro spravne zobrazeni cestiny je treba nastavit cesky font v souboru '/etc/gtk/gtkrc.cs'.
ted uz si vsak radeji stahnete o hodne novejsi verzi a nebo rovnou vylepsenou superkarambu.
$PATH je promenna prostredi, ktera obsahuje seznam adresaru, ktere interpret prikazove radky prohledava, kdyz chces spustit nejaky program. pokud dany program v jednom z uvedenych adresaru najde, spusti jej. pokud ne, nic se nestane, protoze o nem nevi.
v pripade te utilitky bude optimalni zkopirovat ji napr. do /usr/local/bin
. musis se jeste ujistit, ze je to spustitelny soubor. to se da zaridit treba takto: chmod +x jpegtran-rotate
.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.