abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Bílý grafen konkuruje tomu klasickému

    3. 9. 2017 | Redakce | Různé | 2773×

    Došli Babyloňané za Pythagorovu větu až k obdobě našich goniometrických funkcí? Budoucnost jaderné energetiky. Měla Venuše oceány? Umělá inteligence koreluje zločinnost a rysy tváře. Proč se do whisky kape voda. Exokomety, nový FitBit Ionic a rovněž nová hype křivka nastupujících technologií…

    Babylonská goniometrie? A jak to souvisí s Feynmanem

    Babylonská tabulka z doby asi 1700 př. n. l., plimpton 322 (P322), prý obsahuje základy trigonometrie zhruba odpovídající našim funkcím sinus a kosinus. Tím by Babyloňané nejen předběhli Řeky, ale na rozdíl od nich mohli mít také nakročeno k chápání geometrie spíše jako podmnožiny algebry… Plus o rozdílech babylonského a řeckého přístupu k matematice.

    Bílý grafen s fluorem může být feromagnetický polovodič

    Bílý grafen, neboli 2D nitrid bóru je výborně tepelně vodivý. Pokud do tohoto materiálu nějak vpravíme atomy fluoru, materiál se změní z izolantu na polovodič; navíc se stane magnetickým. Nafluorovaná forma by podle vědců mohla sloužit v aplikacích vysokoteplotní elektroniky, možná i jako magnetická paměť.

    Světová jaderná kapacita by se mohla do roku 2050 více než zdvojnásobit

    Jeden ze scénářů vývoje jaderných kapacit podle MAAE počítá s tím, že instalovaný výkon všech jaderných elektráren vzroste z 392 GW na konci roku 2016 až na 874 GW v roce 2050. Celkový podíl jádra na výrobě elektřiny by se zvýšil z dnešních 11 na 13,7 %. Předpoklad vychází ze současných projekcí ekonomického růstu a poptávky po elektřině.

    Další simulace naznačují, že Venuše mohla být modrou planetou

    Máme scénáři o vlhké a celkem chladné Venuši věřit? Jednou z možností je podívat se na současné poměry lehkého a těžkého vodíku (deuteria), porovnat je se Zemí a z toho odhadnout, kolik vody mohla mít Venuše v minulosti (lehký vodík unikal přednostně).

    Umělá inteligence rozpoznává tvář zločince

    Je to poněkud politicky nekorektní, nicméně… Bylo by divné, kdyby tvář nějak nekorelovala s povahovými rysy a ty zase s ochotou přestupovat zákon; samozřejmě různé rysy by pouze statisticky souvisely s různými druhy kriminality, tvůrce finančního letadla bude (statisticky) nejspíš vypadat jinak než ten, kdo v noci přepadává v parku. Chceme-li se na problém podívat objektivně, je asi nejvhodnější přenechat ho počítačům, respektive umělé inteligenci (expertnímu systému).

    Krátce

    IKEM: První kombinovaná transplantace srdce a jater. Historicky první kombinovanou transplantaci těchto dvou orgánů v průběhu jednoho dne provedly týmy z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

    Fitbit Ionic, další chytré hodinky na trhu. Před 10 lety byl Fitbit průkopníkem wearables trhu představením prvního zdravotnického a sportovního náramku, dnes přidává i chytré hodinky.

    Staročeskéit, co je to? Nový minerál z Kutnohorska. Po chemické stránce jde o vzácný sulfid stříbra a olova se zastoupením antimonu a bismutu.

    Riziko výskytu invazivních druhů komárů v ČR. Komár Aedes albopicus byl v Evropě poprvé zjištěn v sedmdesátých letech minulého století. Jeho přítomnost je spojována i s výskytem prvních případů některých onemocnění způsobených viry chikungunya a dengue.

    Proč se do whisky kape voda? Někdo whisky vodou zapíjí, někdo si do ní pár kapek rovnou přilije. Má to smysl?

    Gartner: Nová hype křivka rodících se technologií. Všudypřítomná umělá inteligence (AI everywhere) je prvním a zároveň nejdůležitějším trendem, následují „transparentně pohlcující zážitky“.

    Objevili první exokometu? Nedávno byla zveřejněna studie, která s velkou opatrností ohlásila možný objev prvního exoměsíce. A co exokometa?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.