abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Elektronika bez polovodičů

    11. 11. 2016 | Redakce | Různé | 1645×

    Tranzistor ze zlatého metapovrchu. Nová kosmologie specialisty na holografický princip vysvětluje gravitaci i temnou energii. Zelenina vypěstovaná s pomocí genetické techniky CRISPR poprvé na talíři. Elektrody z borofenu. Robotizace a pracovní místa. Psychologie fotbalu. Propojí hyperloop Prahu s Brnem?

    Metamateriál místo polovodiče

    Nemohly by tranzistory a jiné přepínače být založeny na něčem jiném než polovodičích? Proveden byl experiment se zařízením, kde se vodivost také ovládá jen malým vstupním impulzem, tentokrát však nejde o pohyb elektronů tranzistorem, ale volným prostorem (co vám to připomíná)? Jak ale elektrony jednoduše z látky vyškubávat? Pomůžeme si zlatým metamateriálem, respektive metapovrchem. Otázkou samozřejmě je, proč polovodiče vůbec nahrazovat, respektive kde by nová technologie mohla přinášet výhodu.

    Gravitace není fundamentální silou?

    Zase kosmologická pozoruhodnost, sice nikoliv mainstreamová, ale dílo experta. Začneme od gravitace a holografického principu, dostaneme se i k temné hmotě a temné energii. Erik Verlinde již před pár lety přišel s tím, že gravitace není fundamentální silou, protože lze odvodit z holografického principu (oblast – objem – uvnitř můžeme popsat pomocí povrchu, jinak řečeno: množství informací závisí na velikosti povrchu, ne objemu). Takový model má řadu výhod, odpadá pak mj. nutnost sjednocovat Einsteinovu teorii a kvantovou mechaniku. Teď Verlinde přechází dále, k temné hmotě a temné energii.

    Víte, co je CRISPR?

    Jako CRISPR se označuje nová, od bakterií odkoukaná metoda editování genomu na konkrétním místě, využitelná v terapii, ale i v zemědělském šlechtění. Ve Švédsku již takto vypěstovanou zeleninu ochutnali – oficiálně a legálně. Kdo bude další? Podaří se CRISPR vymanit z okovů regulací GMO, které připravily Evropu o konkurenceschopnost v části biotechnologického průmyslu? (I když se s CRISPR zatím počítá spíše než pro zemědělství pro medicínu, a to včetně pěstování lidských orgánů ve zvířatech.)

    Nové technologie pro baterie

    Elektrody baterií by mohly být také z borofenu – 2D boru. V důsledku toho by se zlepšily parametry sodíkových baterií, které by pak mohly lépe konkurovat Li-Ion článkům. Další novinkou v oblasti baterií jsou uhlíkové pláště pro elektrody; ty by měly bránit jejich mechanickému poškozování, které provází cykly nabíjení/vybíjení.

    Proč mizí pracovní místa: Čína vs. roboti

    Nezadržitelná robotická revoluce? Původně se text ČTK vztahoval k americkým prezidentským volbám, nicméně má obecnější dosah a netýká se jen USA. Není prý pravda, že ve vyspělém světě se nic nevyrábí v důsledku liberalizovaného obchodu a přesunu výroby/pracovních míst jinam. Americký průmysl vzkvétá, ale nevytváří tolik pracovních míst, protože probíhá další etapa robotizace. 88 % ztracených pracovních míst v továrnách je právě důsledek technologických inovací, ne přesunu výroby do Číny či Mexika.

    Krátce

    Planety se dvěma slunci mají šanci přežít konec svých hvězd. Při procesu zániku dvojhvězdy bývají totiž planety gravitačně posouvány ke stále vzdálenějším oběžným drahám, a to asi jako kdyby se Venuše přemístila na oběžnou dráhu Uranu.

    Vlaky Šinkansen používají k čištění vzduchu stejný princip jako nové české radiátory. Fotokatalytické technologie vyvíjené např. v Liberci umožňují účinně rozkládat i velmi malé koncentrace organických látek

    Brno má být centrem výzkumu hyperloopu. Je vize spojení Prahy a Brna tímto druhem dopravy reálná?

    Pylos plný zlata dávno před Nestorem. Prý největší archeologický objev z pevninského Řecka za poslední půlstoletí mapuje počátky mykénské civilizace.

    Proč góly zabíjejí fotbal. Něco málo o psychologii sportu nebo obecně fungování našich emocí. Pokud pokládáme góly za duši hry, proč je vůbec tak populární fotbal, kde jich padá tak málo, ba utkání může dokonce skončit 0:0?

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.