abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Mechanické defekty se v diamantu šíří rychleji než zvuk

    19. 11. 2023 | Redakce | 4623×

    Anomálie v zemském plášti mají být důsledkem impaktu při vzniku Měsíce. Vodík se v cyklu CNO zřejmě spaluje pomaleji. Obří černá díra z počátků vesmíru nevznikla z hvězdy.

    Anomálie v zemském plášti mají být důsledkem impaktu při vzniku Měsíce

    raná Země získala po impaktu různé složení svrchního a spodního pláště. Ve svrchním plášti se nacházel oceán magmatu, který vznikl důkladným promícháním materiálu z Gaii a Theii, zatímco spodní plášť zůstal z velké části pevný a zachoval si původní složení Gaii. Toto rozvrstvení pláště mohlo přetrvat až do dnešních dnů. V celém spodním zemském plášti může stále převažovat předimpaktní materiál, který má jiné prvkové složení (včetně vyššího obsahu křemíku) než svrchní plášť.

    Vodík se v cyklu CNO zřejmě spaluje pomaleji

    Cyklus CNO je jedním z hlavních způsobů realizace termonukleární fúze v nitru hvězd, tj. „spalování“ vodíku na helium. Nový výsledek znamená jiný účinný průřez jaderné reakce a naznačuje, že fáze zapálení cyklu CNO trvá déle a že k emisi neutrin 13N dochází blíže ke středu Slunce, než se dříve předpokládalo.

    Obří černá díra z počátků vesmíru nevznikla z hvězdy

    Astronomové objevili pomocí dalekohledů NASA dosud nejvzdálenější černou díru sledovanou v rentgenovém spektru. Nachází v raném stádiu růstu, které dosud nebylo pozorováno, a její hmotnost je podobná hmotnosti hostitelské galaxie.

    Mise LUGO: další krok k návratu lidstva na Měsíc

    Mise LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Dále poskytne důležité informace o budoucích lunárních stanovištích a využití vesmírných zdrojů a vyvine schopnosti pro nadcházející komerční aktivity na Měsíci.

    Krátce

    Zajímavé předkolumbovské kultury byly i v severním Mexiku. Po vypálení kolem roku 1340 n. l. bylo Casas Grandes vybudováno znovu, tentokrát s vícepatrovými obytnými domy z nepálených cihel a míčovými hřišti převzatými z mesoamerických civilizací.

    České firmy hrají prim v mezinárodních vesmírných misích. Česko je na špičce kosmického průmyslu a vědy. Vede mezinárodní vesmírné mise dodává součástky do raket, staví vlastní družice a stává se uznávaným centrem analogových misí.

    Obří černou díru pozorovali na subparsekové škále. V nové studii se výzkumníkům nejprve poprvé podařilo zachytit akreční tok směřující k obří černé díře v rámci disku s vysokou hustotou plynu.

    Obří planety mohou ve svém sousedství bránit životu. Dvě nové studie ukazují, že v některých planetárních systémech mají plynní obři tendenci narušovat oběžné dráhy svých sousedů.

    Mechanické defekty se v diamantu šíří rychleji než zvuk. Lineární defekty (dislokace) dodávají kovům pevnost a vlastnosti umožňující jejich další technologické zpracování, ale mohou také způsobit selhání materiálu.

    Ptáci používají hned několika způsobů navigace. Nejen ptáci, ale i mnoho jiných migrujících živočichů prokazuje pozoruhodnou schopnost přesné navigace i úžasnou výdrž. (úryvek z knihy Richard Dawkins: S hlavou v oblacích. Vítězství nad gravitací) pokračování: Ptáci a jejich mapy

    3D tisk ve zdravotnictví je převratná technologie. Fyzický výtisk je něco, co se ani ve virtuální realitě nebo rozšířené realitě nedá nahradit.

    Nová bioanalytická metoda umožňuje studium „neviditelných“ dějů uvnitř buněk. Studovat složité mechanismy uvnitř buněk umožní vědcům nová metoda založená na analýze nízce koncentrovaných látek, jejichž detekce v buňkách byla dosud mimo rozlišovací schopnosti.

    První snímky z projektu Euclid: oslnivý okraj temnoty. Doposud ještě nikdy nebyl k dispozici teleskop schopný vytvářet tak ostré astronomické snímky na tak velké části oblohy a s takovou hloubkou zobrazení vzdáleného vesmíru.

    Díky nanotechnologii chtějí vytlačit organická ředidla z čištění u tiskových provozů. Flexotisk i tamponový tisk jsou velmi rozšířenou a populární tiskařskou metodou…

    V Česku poprvé implantovali nejnovější typ defibrilátoru. Na rozdíl od tradičních implantabilních kardioverter-defibrilátorů u tohoto nového systému lékaři elektrodu umísťují pod hrudní kostí velmi blízko srdce a nevedou ji přes krevní oběh.

    Bene Meat Technologies jako první na světě získal povolení vyrábět a prodávat kultivované maso jako krmivo pro psy a kočky. BMT vyvinul technologii k výrobě kultivovaného masa tak, aby byla výsledná cena konkurenceschopná s cenami produktů vyrobených z tradičně získávaných surovin.

    Vědci posouvají limity struktury a funkce DNA. Aptamery mají podobné vlastnosti jako protilátky, jsou ale mnohem stabilnější.

    Družicový projekt M-Matisse chce zkoumat okolí Marsu. Výrazně excentrické orbity družic umožní studovat prostředí v širokém rozmezí vzdáleností od Marsu, od nižších vrstev ionosféry až po sluneční vítr.

    Jak bude sonda Europa Clipper chráněna před radiací? Aby mohla prozkoumat záhadný ledem obalený měsíc Europa, bude americká sonda Europa Clipper muset přečkat bombardování radiací a vysokoenergetickými částicemi, které obklopují Jupiter.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.