abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | Zajímavý článek

    Ondřej Filip publikoval reportáž z ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. Zhlédnout lze také jeho nedávnou přednášku Jak se podepisuje kořenová zóna Internetu v rámci cyklu Fyzikální čtvrtky FEL ČVUT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | IT novinky

    Společnost BenQ uvádí na trh novou řadu monitorů RD určenou pro programátory. První z nich je RD240Q.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 13:00 | IT novinky

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem nadále zůstává Frontier od HPE (Cray) s výkonem 1,206 exaFLOPS. Druhá Aurora má oproti loňsku přibližně dvojnásobný počet jader a dvojnásobný výkon: 1,012 exaFLOPS. Novým počítačem v první desítce je na 6. místě Alps. Novým českým počítačem v TOP500 je na 112. místě C24 ve Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Ostravská Karolina, GPU

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:11 | Nová verze

    GHC (Glasgow Haskell Compiler, Wikipedie), tj. překladač funkcionálního programovacího jazyka Haskell (Wikipedie), byl vydán ve verzi 9.10.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 09:22 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.8 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.9. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    11.5. 18:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.2.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Společnost Cloudflare jej letos v únoru uvolnila pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.5. 19:11 | Nová verze

    Open source RDP (Remote Desktop Protocol) server xrdp (Wikipedie) byl vydán ve verzi 0.10.0. Z novinek je vypíchnuta podpora GFX (Graphic Pipeline Extension). Nová větev řeší také několik bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.5. 04:11 | Nová verze

    Rocky Linux byl vydán v nové stabilní verzi 9.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 22:22 | Bezpečnostní upozornění

    Dellu byla odcizena databáze zákazníků (jméno, adresa, seznam zakoupených produktů) [Customer Care, Bleeping Computer].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    9.5. 21:11 | Zajímavý článek

    V lednu byl otevřen editor kódů Zed od autorů editoru Atom a Tree-sitter. Tenkrát běžel pouze na macOS. Byl napevno svázán s Metalem. Situace se ale postupně mění. V aktuálním příspěvku Kdy Zed na Linuxu? na blogu Zedu vývojáři popisují aktuální stav. Blíží se alfa verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 61
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (71%)
     (7%)
     (11%)
     (12%)
    Celkem 214 hlasů
     Komentářů: 15, poslední dnes 21:33
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Přenos kvantových bitů mezi třemi uživateli

    17. 5. 2019 | Redakce | Různé | 1269×

    Závisí šipka času na tom, že vesmír se rozpíná? Kacířský faraon Achnaton a počátky vědy. Exotické kvazičástice ukazují neznámé elektromagnetické vlastnosti. Feromagnetický polovodič. Jak zmizela voda z Marsu. Barevné vidění ryb v temných hlubinách. Psi a zrcadlo.

    Šipka času v kolabujícím vesmíru

    Zprvu jsem předpokládal, že neuspořádanost vesmíru během smršťování klesá. Vedla mne k tomu domněnka, že se vesmír musí vrátit do hladkého a uspořádaného stavu v době, kdy se stane zase malý. To by znamenalo, že fáze smršťování je vlastně velmi podobná časově převrácené expanzi. Lidé by v období kontrakce prožívali své životy pozpátku: zemřeli by dříve, než by se narodili; s postupujícím smršťováním by se omlazovali. (úryvek z knihy Stephen Hawking: Stručná historie času, v češtině nyní vychází znovu)

    Kontrolovaná teleportace qubitů

    Dosud byla kvantová teleportace prováděna pouze mezi dvěma uživateli. Jeden z nich kvantovou informaci posílal a druhý přijímal, přičemž její výměnu nebylo možné ovlivnit. Olomoučtí vědci proto zvolili teleportaci ve skupině tří uživatelů, z nichž libovolný vždy rozhoduje o tom, zda teleportace kvantového stavu – a tím i informace mezi dvěma zbylými uživateli – bude, či nebude provedena.

    Kdyby věda nevznikla ve starém Řecku…

    Alternativní dějiny, Egypt vs. Mezopotámie a kacířský faraon Achnaton. Egyptolog Assmann tvrdí, že prosazování slunečního boha Atona by v případě úspěchu nevedlo ke vzniku monoteismu židovského typu, ale spíše jakéhosi univerzálního přírodního náboženství, z něhož by mohla vzejít i věda podobná té řecké.

    Šroubovicový materiál obsahuje dosud neznámé kvazičástice

    Rarita-Schwingerovy fermiony, chiralita a čtyřnásobné topologické Fermiho oblouky. Ve švýcarském Paul Scherrer Institute připravili materiál s hned několika exotickými (zejména) elektromagnetickými vlastnostmi.

    Proč Mars přišel o vodu? Nemusí to být tak jednoduché

    Prý za to může nejen nižší gravitace, ale i protáhlejší oběžná dráha planety. Ke štěpení molekul vody by na Marsu mělo docházet až ve vrchním vrstvách atmosféry. Na Zemi voda tak vysoko téměř vůbec nevystoupá, nepřekoná vrstvu mezi troposférou a stratosférou – když nic jiného, tak proto, že je zde už tak nízká teplota, že se změní v led.

    Feromagnetický polovodič z vanadu

    Polovodičů, které jsou současně feromagnetické, známe dosud velmi málo, víceméně jde o pouze o sloučeniny chrómu. Nyní se ukázalo, že tuto vlastnost by měl mít i polovodič jodid vanaditý. Navíc bychom mohli pracovat s jeho 2D podobou, která může mít vlastnosti topologického materiálu…

    Krátce

    Okolo dvou hvězd současně obíhají tři planety. Říká se jim Tatooine podle slavné planety z Hvězdných válek. Odborně jsou to cirkumbinární planety.

    Psi a vědomí sebe sama. Psi a zrcadlo, pes a rozpoznání vlastního pachu.

    Jak se zbavit jmelí. Princip nové metody: jmelí je stálezelený keř, zatímco hostitelské dřeviny, na nichž parazituje, jsou zpravidla opadavé listnaté stromy…

    I v hlubinách ryby asi vidí barevně – jak to dělají? Modrozelený svět hlubokomořských ryb má svá specifika, snižuje se světelná intenzita a zužuje barevné spektrum.

    Astrofoto: zajímavá planetární mlhovina. Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2019 obdržel snímek Planetární mlhovina PuWe1.

    Stromy ve městě rostou rychle a umírají mladé. Městské dřeviny přirůstají, pokud jde o průměry jejich kmenů, téměř čtyřikrát rychleji…

    Prg.ai, nové centrum pro umělou inteligenci. Praha se má do pěti let stát centrem umělé inteligence. Zaslouží se o to iniciativa prg.ai, kterou tvoří akademické instituce, magistrát i české firmy.

    Mise PLATO – první přímá česká účast na výzkumu exoplanet. Očekává se, že mize objeví tisíce planet kolem jasných hvězd a několik desítek planet podobných naší Zemi.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.