abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    7.6. 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    6.6. 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.6. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Revoluční antiferomagnety českých vědců

    20. 4. 2018 | Redakce | Různé | 1258×

    Paměti na bázi antiferomagnetů slibují rychlé ukládání dat. Optimalizace elektrolytů a životnost elektrod. Čočky z metamateriálů na bázi zlata a grafenu. Hádanky z neeukleidovské geometrie. K čemu je houbám psilocybin.

    Antiferomagnetické materiály mění způsob ukládání dat

    Širokou pozornost vzbudily objevy mezinárodního vědeckého týmu projektu ASPIN pod vedením Tomáše Jungwirtha z Oddělení spintroniky a nanoelektroniky Fyzikálního ústavu AV ČR. K vytvoření nového typu paměti totiž jeho členové jako první na světě použili antiferomagnety, tedy materiály, o jejichž využitelnosti se dříve nespekulovalo ani teoreticky. Nové objevy nejen umožňují tisícinásobně rychlejší zápis do pamětí, ale mají i slibné aplikace v oblastech jako umělá inteligence a neuronové sítě. Jak se ale vůbec dají antiferomagnety pro práci s informací využít?

    Experiment na srážeči protonů s antiprotony v CERN UA-2

    Léto roku 1983 se stalo létem intermediálních bosonů – těžkých částic, které předpovídal Standardní model. Byly objeveny všechny tři – zprvu ohlásila objev aparatura UA-1 a posléze objev potvrdili fyzikové z aparatury UA-2. Za tento objev dostal Carlo Rubbia již zmíněnou Nobelovu cenu. (úryvek z knihy: Jan Hladký: Paměti kosmika Fyzikálního ústavu ČSAV)

    Baterie s více elektrolyty

    Vědci pro baterii lithium-kov připravili tzv. asymetrický elektrolyt, který má u obou elektrod různé mechanické vlastnosti. U anody je látka tuhá, což by mělo elektrodě umožnit držet tvar a ani při vylučování iontů lithia by nevznikala škodlivá vlákna. Naopak na straně katody je elektrolyt měkký, aby se tak minimalizoval elektrický odpor.

    Grafen i pro metačočky

    Čočky z metamateriálů mohou být prakticky ploché – podobně jako u jiných využití metamateriálů se zde funkčnost dosahuje speciální úpravou povrchu/volbou materiálů. Nový typ metačočky, který je vyroben z grafenu a propíchaného zlatého povrchu. Zlato se jako základ pro metamateriály používá běžně, u grafenu jde podle všeho o nově navrženou aplikaci.

    Geometrie Země a hádanky o medvědech

    Robert chce koupit pozemek, který by byl zcela rovný a ohraničený čtyřmi rovnými čarami. Dvě z těchto čar musí vést ze severu na jih a druhé dvě z východu na západ. Každá z nich navíc musí být dlouhá přesně 1 km. Najde Robert takovýto pozemek v Mexiku? (Dvě matematické hříčky podle knihy Joan Gómez: Neeukleidovské geometrie – když se přímky zakřivují.)

    Krátce

    Počet sad chromozomů rostlin a jejich invazivnost. Vzrůstá s vyšším počtem sad chromozomů v jádru rostlinné buňky, čili s vyšší ploidií, šance na úspěch rostliny v invazi?

    Astrofotografie: Jednorožec a Liščí kožich. Česká astrofotografie měsíce za březen 2018.

    Výjimečně velká planeta u hnědého trpaslíka. Nejedná se o první takový případ, ale je to velmi důležitý objev.

    Už první Homo sapiens mohli obchodovat. Před více než 300 000 lety bychom nečekali doklady obchodu ani zdobení okrem.

    Cytokininy chrání kůži před škodlivým zářením. Otestováno na háďátku: Nově vyvinuté látky z Olomouce by se mohly uplatnit v kosmetickém průmyslu.

    Halucinogenní houby mohou cílit na hmyz. Zdá se, že psilocybin má adaptivní funkci. Druhy hub, které ho syntetizují, mají něco společného.

    Slavné historické stavby ve VR i pro 3D tisk. Ohrožené světové památky jsou nyní dostupné online ve 3D – prohlédněte si je ve VR či si je vytiskněte na 3D tiskárně.

    Kolik exoplanet najde nový lovec TESS? Nová družice TESS během dvou let prohlédá téměř celou severní i jižní oblohu.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    20.4.2018 14:10 Andrej | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Revoluční antiferomagnety českých vědců
    tie antiferomagnety su super
    Any sufficiently advanced magic is indistinguishable from technology. --Larry Niven
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.