Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Voda se dokáže chovat velice podivně. Různými tenkými trubičkami proudí jen díky kapilárním silám, čili i bez účinku gravitace (lze využívat ve stavu beztíže). Voda např. vytéká z kapilár o průřezu trojúhelníku či stlačené elipsy. Má to tak ve skutečnosti fungovat bez ohledu na druh proudící kapaliny nebo materiál kapiláry. (Poznámka PH: Je to tak, že jde o povrchové napětí, tj. nějakou optimalizaci poměru mezi povrchem a objemem? Nejstabilnější by pak byl kruhový průřez, z trojúhelníkového by voda tekla do čtvercového atp.? Tak jednoduché to ale nebude. Voda totiž vyteče i z kapiláry, která má na obou koncích stejný průřez.)
Speciální rukavice zaznamenává pohyby, gesta a změnu tlaku v lidských rukou. Roboti tak mohou po člověku kopírovat i jemné pohyby a vykonávat komplexní příkazy. V průmyslových provozech by díky tomu roboti mohli např. manipulovat s předměty i v blízkosti člověka bez rizika jeho ohrožení. Prototyp robotické rukavice je vybaven 17 pamětmi, včetně inerciálních a magnetických snímačů.
Ještě jeden úryvek z knihy Matematický vesmír: na téma hypotézy, podle které by fyzikální realita a její matematický popis mohly být totožné. Jaké „matematické systémy“ jsou podle kosmologa Tegmarka v tomto ohledu přístupné? Musejí být takové matematické struktury konečné, vyčíslitelné nebo bezrozporné (a lze něco takového vůbec zaručit)? Poznámka: Izolovaně působí příslušný úryvek možná nesrozumitelně. Ona ale i samotná Tegmarkova teorie, která de facto předpokládá totožnost popisu a popisovaného, je dost výstřední.
Jaké květiny se nám líbí nejvíce? Prý modré a radiálně symetrické, praví průzkum. Něco bude asi dáno kulturně, částečně ale půjde o společné evoluční dědictví. (Poznámka PH: Preference modré je podle jiných výzkumů zřejmě nezávislá na kultuře. Modré nebe naznačuje dobré počasí, modrá voda pak znamená, že je nejspíš čistá a zdravotně nezávadná. Tedy alespoň pokud důvěřujeme konstrukcím evoluční psychologie.)
Richard Dawkins ve svých pamětech vzpomíná na to, kde se vzalo chytlavé sousloví „sobecký gen“. Dojde na koncept příbuzenského výběru, tj. proč se našim genům např. vyplatí, obětujeme-li se za své dva bratry. Potomci totiž nejsou jedinými příbuznými, kteří sdílejí naši genetickou výbavu.
Hlavonožci využívají pro transport kyslíku v krvi komplex, v němž je namísto železa měď. Vyskytují se v přírodě ještě další řešení tohoto procesu? Nemohl by u pláštěnců hrát podobnou úlohu vanad? Pravda je, že vanad se v těchto živočiších vyskytuje zkoncentrovaný, což je zajímavé a možná i prakticky využitelné… Kapitoly z historie chemických prvků.
Bez mocných bohů by prý nebylo měst. Komplexní společnosti prý potřebují víru v mocné bohy, které není snadné ošidit a dokážou potrestat přestupníka i na onom světě. Opravdu to tak funguje? Liší se proto nutně náboženství Inuitů a Sumerů?
Jak lidé těkají očima při prohlížení zboží. Cena na barevném papíře nám prý také připadá nižší než totožná cena na bílém podkladu.
Superlaser nové generace jako první na světě dosáhl výkonu 1000 W. Jde o systém Bivoj v tuzemském centru HiLASE.
Zemřela Vera Rubinová, která naměřila temnou hmotu. Americká astronomka studovala rotaci galaxií. Zjistila, že jejich vnější části obíhají rychleji, než by vyplývalo z gravitačního zákona a množství pozorovatelné hmoty.
Střevní bakterie způsobují jojo efekt při dietách. Dieta příliš bohatá na proteiny současně vyvolá změnu střevního mikrobiomu na tzv. šetřící typ. (Diskutuje se i otázka, zda z hlediska hubnutí lépe jíst hodně, nebo méně a třeba i nezdravých věcí.)
Hodnota bitcoinů v oběhu je rekordních 14 miliard dolarů. Nejvíce obchodů se realizuje v Číně.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej: