abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 2,32 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 45,34 %. Procesor AMD používá 75,04 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 11:33 | Pozvánky

    Blíží se léto, chladiče topí, tranzistory se přehřívají, novinářům pomalu docházejí témata a nastává klasická okurková sezóna. Je tomu tak i mezi bastlíři? Na to se podíváme na Virtuální Bastlírně! Tentokrát se strahováci podívají na zoubek velmi slibně vypadajícímu open-source EDM projektu - ne, nejde o taneční hudbu, ale o elektroobrábění. Ukáží taky, jak vypadá starší cykloradar zevnitř nebo jak se testuje odolnost iPhonů.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Humor

    CEO Microsoftu Satya Nadella odstoupil z představenstva Starbucks [CNBC, SEC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.6. 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Různorodá umělá inteligence

    5. 10. 2018 | Redakce | 1790×

    Přenosný buben pro zobrazování povrchů. Černé díry a temná hmota. Co se lze naučit od přírodních jaderných reaktorů. Uložení informace do orbitálního momentu hybnosti namísto spinu. Definice planety – znovu Pluto?

    Přírodní jaderné reaktory

    Fyzici z US Naval Research Laboratory studovali neobvyklý kousek uranové rudy pocházející z naleziště Oklo v africkém státu Gabon. Tento vzorek kdysi fungoval jako přírodní jaderný reaktor, ve kterém probíhaly stejné štěpné reakce jako v současných jaderných elektrárnách. Při analýze chemického složení vědci zjistili, že produkty jaderného štěpení cesium a baryum byly zachyceny v zrnech horniny, jež obsahovala ruthenium, které je rovněž produktem štěpení. Právě tento přírodní proces by mohl být využit při vytváření nových technologií ukládání vyhořelého jaderného paliva.

    Umělá inteligence se učí řeč i obrázky – najednou

    Na MITu přišli se systémem strojového učení, který se dokáže naučit rozpoznávat souvislost mezi obrázkem a jeho popisem. Dopředu přitom nedisponuje žádnou informací. Výstup funguje tak, že na zadaný proud řeči přiřazuje jednotlivým slovům (časovým okamžikům) pixely v obrázku, tj. rozlišuje části obrázku i jednotlivá sdělení, Je to jen kuriozita, nebo by takový přístup mohl mít praktický význam?

    Uložení informace do jediného atomu – do orbitálního momentu hybnosti

    Zatímco spin představuje jakousi míru vnitřní rotace částice, orbitální moment hybnosti odpovídá tomu, jak elektron v atomu obíhá v rámci příslušné „slupky“. Opět se nacházíme ve světě, kde vládnou pravidla kvantové fyziky, takže veličina může nabývat pouze určitých hodnot – je kvantována. Existuje zde tedy možnost (zatím zcela hypotetická) ukládat informaci v opravdu atomárním měřítku.

    Světelný buben pro virtuální realitu

    Unikátní přístroj pro pořizování vzhledu povrchů vznikl na ČVUT. Může změnit automobilový průmysl, architekturu i počítačové hry. Jedná se o mobilní a extrémně efektivní měřicí přístroj, který lze s pomocí držáků přiložit téměř k jakémukoliv povrchu a následně přesně změřit, jak bude povrch vypadat při libovolném osvětlení. Přístroj je přenosný a umožňuje měření přímo na místě, má i externí zdroj energie pro práci v terénu.

    V primordiálních černých dírách se temná hmota neskrývá

    Primordiální černé díry jsou objekty, které měly vznikat krátce po velkém třesku. Podle některých kosmologických teorií za tehdejších extrémních podmínek stačilo, když se náhodně utvořily větší shluky hmoty a jejich osudem už pak byl gravitační kolaps do černé díry. Jak to souvisí s „chybějící“ temnou hmotou?

    Krátce

    Na stole je nová univerzální definice planety. Pluto bylo před 12 lety vyřazeno, ale problém tím neskončil.

    Navrhují vrátit Pluto mezi planety. Diskuse nekončí (viz výše). Záleží na oběžné dráze nebo na čem vlastně? Co exoplanety a co bludné planety?

    Jak rostliny hospodaří se živinami v extrémních podmínkách. Symbiotický vztah s dusíkatými bakteriemi zkoušejí i stromy – olše.

    Jak vzniká jed v mořských řasách. Vědci téměř třicet let pracovali na tom, aby odhalili způsob, jak se příslušný neurotoxin, neobvyklá trikarboxylová aminokyselina domoová, vlastně syntetizuje.

    Průmysl umělou inteligenci využívá nedostatečně. Sada nástrojů pro umělou inteligenci od IBM pro 9 průmyslových odvětví a profesí.

    Nobelova cena za laserovou fyziku 2018. Jeden z oceněných Gérard Mourou je otcem myšlenky vzniku českého laserového výzkumného centra ELI.

    Vesmír v jednom ohni. Téměř celá obloha září v čáře vodíku Lyman-alfa. Záření z velmi raných stádií vývoje vesmíru.

    Čeští egyptologové objevili v Abúsíru hrobku kněze Kairese. Kultovní kaple představuje unikát v architektuře nekrálovských hrobek Staré říše, protože byla dlážděna čedičovými bloky.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.