abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Simulace a Boltzmannovy mozky

    30. 9. 2016 | Redakce | Různé | 1866×

    Nanotechnologie z Liberce pro údržbu domácnosti. Realita prý nemusí být „fyzika“ ani počítačová simulace, může jít i o představu Boltzmannova mozku. Paradoxy hazardních her, od matematiky k subjektivnímu užitku. Elon Musk vs. Jeff Bezos, atomové hodiny, geoneutrina, ceny Ig Nobels, geoseismická čidla…

    Když se porovnávají nekonečna

    Asi těžko lze minout názor, že žijeme v nějaké formě počítačové simulace. Mohlo by to mít celou řadu podob až po totální solipsismus, otázka ale zní, zda takový názor patří vůbec do vědy. Vyplývají z představy simulace nějaké testovatelné předpovědi, lze nějak potvrdit či vyvrátit? A nyní lehce související pojem: Boltzmannův mozek. Smícháme trochu úvah o entropii, moderní kosmologii s představou věčného a zrychlujícího se rozpínání vesmíru a výsledky budou podobné tzv. simulačním argumentům. Mnohé svědčí tomu, že jsme ve skutečnosti osamělými Boltzmannovými mozky – nebo ne? Zajímavé je, že snad všichni argumentují proti představě Boltzmannových mozků, narážíme při tom však asi i na počítání s nekonečny. Tedy téma na prakticky nekonečné úvahy.

    Nanokosmetika ne pro lidské tělo

    V Liberci se zrodila další nanotechnologie, tentokrát nanokosmetika pro domácnost, tj. látky určené pro ošetření povrchů proti špíně i mechanickému opotřebení. Základem těchto přípravků jsou oxidy kovů, oxid zirkoničitý i často v této souvislosti zmiňovaný oxid titaničitý.

    Hodnota hry a užitek jsou různé věci

    Jsme vyzváni ke hře, která spočívá v opakovaném házení mincí. Jestliže nám na první pokus padne panna, pak nám protihráč zaplatí 2 koruny a hru skončíme. Jestliže prvním hodem padne orel a druhým panna, zaplatí nám 4 koruny a hru opět ukončíme. Jestliže nejprve padne dvakrát orel a pak panna, dostaneme 8 korun a hra skončí. Pokračujeme tímto způsobem, dokud nám nepadne panna. Jaká je hodnota této hry? Za kolik bychom byli ochotni se vzdát práva hrát tuto hru? Dojdeme na pomezí matematiky, kdy tzv. „očekávání“ (hodnota hry) a „užitek“ budou mít různou hodnotu.

    Elon Musk vs. Jeff Bezos

    Aneb kosmické projekty technologických miliardářů. Co oba chystají, jaké jsou plány a rozdíly v přístupech? Už letos v říjnu připravuje Bezos ostrý test kapsle Blue Origin.

    Moderní atomové hodiny a jejich využití

    Jak přesně spolu souhlasí jednotlivé atomové hodiny? Propojení evropských atomových hodin optickými vlákny je určeno pro aplikace, které by měly využívat extrémně přesný a stabilní časový signál. S pomocí atomových hodin lze např. i při malých rychlostech a malých změnách gravitačního pole detekovat relativistické změny plynutí času. Jak se vůbec liší klasické césiové hodiny a tzv. césiová fontána a jaké jsou ještě novější verze atomových hodin?

    Města ve světě autonomních automobilů

    Samořízená auta mohou změnit nejen samotnou dopravu, ale i to, jak vypadají města. Příklady těchto změn? Auta nebudou kolem sebe potřebovat tolik volného prostoru, zmenší se silniční pruhy nebo i jejich počet. Ušetří se i plochy parkovišť.

    Detekce geoneutrin

    Geoneutrina (elektronová antineutrina vznikající beta rozpadem v nitru Země) umožní zpřesnit naše znalosti o chemickém složení nitra Země. Kromě výsledků jsou zajímavé i samotné způsoby detekce těchto velmi neochotně interagujících částic.

    Krátce

    Drony z ČVUT zmapovaly kostel sv. Mikuláše.

    Datasys testuje zabezpečení hranic pomocí geoseismických čidel. (Řešení používá senzory, které dokáží zaregistrovat pohyb na základě otřesů podloží. Dle dodavatele jde o alternativu k drahým a pomalým čidlům pohybu, jejichž životnost je navíc podstatně nižší.)

    Ig Nobels: Drbání před zrcadlem a krysy ve spodním prádle. (Proč se drbat před zrcadlem? Prý se nám takto subjektivně uleví a přitom si můžeme škrábat místo „na druhé straně“, nerozdrbat si bolák apod.)

    Čína uvedla do provozu největší teleskop na světě.

    Další důkaz pro vodu na Europě.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.