abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 11:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:44 | Bezpečnostní upozornění

    Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 05:22 | IT novinky

    Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:00 | Komunita

    Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 13:11 | IT novinky

    Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 12:44 | Upozornění

    Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:44 | Pozvánky

    Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.

    Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »
    Uprdkávač | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 336 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost a topologické izolátory

    10. 1. 2020 | Redakce | Různé | 2708×

    Jak poskládat kvantové bity v křemíku. Google dál vylepšuje algoritmy pro diagnózu rakoviny. Digitálně vylepšené jídlo. Urychlovače na čipu. Proč led klouže. Sopky na Venuši.

    Urychlovač částic na čipu rozběhne elektrony až na 94 % rychlosti světla

    Do křemíku jsou vyvrtány dutiny v rozměrech nanometrů a v těchto dutinách vytvořeno vakuum. Elektrony se při pohybu v dutinách urychlují pomocí infračerveného laseru. Do konce letošního roku chtějí autoři výzkumu dosáhnout energií 1 MeV, aniž by velikost čipu překročila 1 cm.

    Proč led klouže? Nová studie pomůže rozluštit fyzikální hádanku

    Podle některých názorů může za nízkou hodnotu koeficientu tření tenká vrstva kapalné vody, která se tvoří mezi ledem a klouzajícím objektem. Při tření vzniká teplo, v důsledku kterého se část ledu roztaví a vytvoří se vrstvička kapalné vody. Tato hypotéza má však řadu nezodpovězených otázek.

    Umělá inteligence Googlu překonala lékaře při diagnóze rakoviny prsu

    Nově představený model byl vyškolen na mamogramech, tj. rentgenových snímcích pacientek. S využitím 76 000 snímků z Velké Británie a 15 000 z USA pak umělá inteligence dokázala z hlediska úspěšnosti překonat diagnózu stanovenou specializovanými lékaři. Vědci z divize Google Health navrhují, aby se podobné programy začaly brzy využívat i v praxi jako druhý hlas.

    Čeští vědci hledají materiály pro bezztrátový přenos signálu

    Studie, která se zabývala charakterizací vlastností topologických izolátorů (materiálů, které vedou elektrický proud pouze na povrchu a jinak se chovají jako izolanty), může mít vztah i k vývoji kvantových počítačů. Odborníci z Německa, Rakouska a ČR ověřovali vlastnosti telluridu bismutu s příměsí manganu. Právě mangan změnil díky svému magnetismu strukturu látky, která se pak chová jako supravodič.

    Qubity v křemíku dokáží komunikovat i na delší vzdálenost

    Výzkumy v oblasti kvantových počítačů se stále více soustředí nikoliv na samotné qubity, ale na celkovou architekturu systému, možnosti jeho řízení a škálování. Jeden ze zásadních problémů až dosud představovala komunikace mezi jednotlivými qubity. Přenos informace se alespoň u spinových qubitů v křemíku až dosud realizoval pouze mezi bezprostředními sousedy.

    Krátce

    DNA drží při sobě spíše hydrofobní interakce než vodíkové můstky. Ke smotání DNA má stačit prostě to, že příslušné části molekul kolem vodíkových bází jsou hydrofóbní, takže se ve vodném prostředí snaží dostat dovnitř molekuly.

    Záhada husího hejna ve tvaru V: matematika v pozadí. Co hejno nutí zaujmout tento tvar? (úryvek z knihy Ian Stewart: Kufřík matematických záhad profesora Stewarta)

    Reaktory na FJFI: VR-1 Vrabec má 30 let. Největší událost světa částicové fyziky – konference ICHEP (International Conference on High Energy Physics) – poprvé v historii zavítá v roce 2020 do Prahy.

    Planety z cukrové vaty. Mnoho podobných planet je nafouknutých, ale tyto tři opravdu hodně.

    Venuše je možná stále vulkanicky aktivní. Proudy lávy na povrchu Venuše mohou být údajně staré jen několik let, což by znamenalo, že Venuše je vedle Země jedinou vulkanicky aktivní planetou Sluneční soustavy.

    Mozek jako uživatelské rozhraní a Internet smyslů. Do roku 2030 nám prý technologie umožní manipulovat s chutí a digitálně vylepšit jídlo, které jíme (výsledky průzkumu, co uživatelé očekávají od vývoje technologií).

    Jak kořeny rostlin reagují na gravitaci? Jemněji a přesněji. Klíčovými hráči v tomto procesu jsou rostlinný hormon auxin a bílkoviny, které ho přenášejí mezi buňkami.

    Objev neustálé eroze a regenerace slunečních erupcí. Sluneční aktivita: nově objevený typ rekonexe vede k podivným změnám magnetických propojení.

    V Evropě budou letos spuštěny 4 nové jaderné bloky. Letos poprvé od roku 2007 posílí evropskou energetiku nové jaderné bloky, a to rovnou čtyři. Svět by si měl polepšit o dalších třináct bloků.

    Poprvé zaznamenáno, že nástroje používají i mořští ptáci – papuchalkové. Za génie ptačí říše se obvykle považují krkavcovití ptáci a papoušci. Inteligenci mořských ptáků jsme možná až dosud trochu podceňovali.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.