abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 4
    včera 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Temné fotony, co to vůbec je?

    24. 5. 2020 | Redakce | Různé | 1196×

    Trojúhelníky z grafenu umožňují další kouzla s elektrony. Molekulární spínače ve 2D. Černé díry a neutrina. Řízení nanočástic – zvuk vs. světlo. Čas v kvantové fyzice. Pavučiny po whisce. Věda a koronavirus.

    Vysokoenergetická neutrina pocházejí z černých děr

    Studie publikovaná v Astrophysical Journal se konkrétně zabývá neutriny o energiích vyšších než 200 bilionů (trillion) elektronvoltů. Rychlost neutrin má být tak velká (natolik blízká rychlosti světla), že spolu s rádiovými vlnami z kvasaru dorazí neutrina k Zemi současně.

    Temná hmota: Zachytit se nepodařilo ani temné fotony

    Je to už trochu obehrané. Při hledání kandidátů na temnou hmotu, ať už jde o částice WIMP nebo axiony, se nenajde nic. To sice neznamená, že příslušné částice neexistují, ale díky neúspěšnému hledání se často dají alespoň nějak omezit jejich parametry. Nyní se pro temné fotony ukázalo totéž.

    Molekulární spínače fungují i při uspořádání do dvourozměrné vrstvy

    Roztok vs. krystal: 2D fim umožňuje stabilní a pravidelné uspořádání spínačů jako v krystalu, ale s dostatkem prostoru pro jejich vlastní fungování jako v roztoku. To otevírá dveře jejich potenciálnímu využití například v optice (OLED diody) nebo nanoelektronice (např. paměťové součástky). Pravděpodobně nejznámějším molekulárním vypínačem je azobenzen a jeho deriváty…

    Trojúhelníkový grafen je opravdu magnetický

    Grafen sám o sobě je diamagnetický, jenže když s ním provedeme další trik a připravíme plátek v podobě trojúhelníku, stane se z něj magnet (paramagnet, tedy vyžadující přítomnost vnějšího magnetického pole). Mělo to být důsledkem toho, že určité „magické tvary“ grafenu (donutí spiny elektronů, aby se přednostně orientovaly jedním směrem.

    Mikročástice lze ovládat pomocí zvuku

    Nano a mikročástice se běžně ovládají světlem, jde to ale i pomocí zvuku. Kupodivu teprve nyní ale byla vyvinuta komplexnější teorie, která tyto interakce popisuje. Zajímavé na novém výsledku dle autorů výzkumu je, že zvukové vlny mají být těm světelným mnohem podobnější, než se čekalo. Až dosud se totiž zvukové vlny pokládaly oproti světlu za výrazně jednodušší. Mělo jít o jednoduché skalární silové pole, které na rozdíl od světla postrádá vektorové vlastnosti typu polarizace a rotace.

    Co zbývá z času?

    Univerzální čas se roztříštil do myriády vlastních časů. Ale když je kvantujeme, musíme přijmout představu, že každý z těchto vlastních časů podléhá „fluktuacím“ a rozptyluje se v mlhavý oblak – a navíc může čas nabývat jen zcela určitých hodnot, nikoli jiných. (úryvek z knihy Carlo Rovelli: Řád času)

    Krátce

    Proč mají starší matky více dvojčat: Evoluční biologie praví, že… Nové vysvětlení: Dvojčata zde nejsou z pohledu genů ženy cílem, ale spíše důsledkem snahy mít alespoň nějaké dítě.

    Z moči astronautů lze na Měsíci vyrábět beton. Testovací směsi se ujala speciální 3D tiskárna…

    Bronzovými meči se skutečně bojovalo. A co by se s nimi také mělo dělat jiného? Potíž spočívá v tom, že podle řady archeologů byl bronzový meč spíše symbol určitého postavení než zbraň.

    Křupavost potravin lze měřit, díky novému přístroji. Principem funkce unikátního přístroje je zesílení, přenos a vizualizace zvuku, který plyne z destrukce příslušné potraviny.

    2D kapaliny se od těch běžných zásadně liší. Částice ve 2D kapalinách se pohybují odlišně, proto by si vědci při provádění simulací neměli zřejmě věci příliš zjednodušovat…

    Co způsobuje globální oteplování motýlům? Předpověď českobudějovických vědců je příznivá. Většina druhů motýlů tady žije už od třetihor, přežily několik dob ledových na stejných místech…

    Biologové odhalili propojení mezi auxinem a buněčnými membránami. První kináza aktivuje druhou a ta následně aktivuje bílkoviny PIN.

    Koruny stromů chrání les před globálním oteplováním. Pokud se někde porost výrazně zahustil, mohl tak zcela kompenzovat nárůst teploty způsobený změnou klimatu.

    Kroužky po kávě, pavučiny po whisce. Když vyschne whiska, zbudou po ní naproti tomu sítě barevných vláken, jakési pavučiny. Ty mají být pro každou značku charakteristické…

    Přijít si pro smrt: být mrchožroutem je pro menší šelmy riskantní strategie. Větší predátoři pro ty menší celkově nejsou přínosem. K mršinám se velké šelmy často vracejí.

    Věda a koronavirus

    Brněnské laboratoře testují buněčnou imunitu proti COVID-19. Ze vzorků krve vyléčených pacientů budou vědci zjišťovat, jak se chová buněčná imunita v závislosti na průběhu onemocnění.

    Robot pro biohazard laboratoře, mohl by pomoci i s koronavirem. Laborant založí zkumavky se vzorky, aktivuje systém a vše ostatní se už děje automaticky.

    Pipetovací roboty pro testování vzorků na Covid-19. Projekt pomohl automatizovat značnou část postupu izolace virové RNA.

    Antimikrobiální povrchy pro 3D výtisky. Mezi uvažované materiály patří třeba oxidy mědi, stříbro nebo alpaka. Takové povrchy lze pak i snáze dezinfikovat.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.