abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | IT novinky

    Do 17. června do 19:00 běží na Steamu přehlídka nadcházejících her Festival Steam Next | červen 2024 doplněná demoverzemi, přenosy a dalšími aktivitami. Demoverze lze hrát zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Apple na své vývojářské konferenci WWDC24 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek: svou umělou inteligenci pojmenovanou jednoduše Apple Intelligence, iOS 18, visionOS 2, macOS Sequoia, iPadOS 18, watchOS 11, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Nová verze

    Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu reakcí pomocí emoji (XEP-0444: Message Reactions) a citace zpráv (XEP-0461: Message Replies). Přehled dalších vylepšení je k dispozici na oficiálních stránkách.

    sonicpp | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 12:00 | Zajímavý článek

    Uroš Popović popisuje, jak si nastavit Linux na desce jako Raspberry Pi Zero, aby je šlo používat jako USB „flešku“.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 1
    včera 08:44 | Zajímavý software

    Andreas Kling oznámil, že jelikož už se nevěnuje nezávislému operačnímu systému SerenityOS, ale výhradně jeho webovému prohlížeči Ladybird, přičemž vyvíjí primárně na Linuxu, SerenityOS opustí a Ladybird bude nově samostatný projekt (nový web, repozitář na GitHubu).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    včera 02:22 | Nová verze

    Po dvou měsících vývoje byla vydána nová verze 0.13.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 73 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 17:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.6. 14:55 | IT novinky

    Před 70 lety, 7. června 1954, ve věku 41 let, zemřel Alan Turing, britský matematik, logik, kryptoanalytik a zakladatel moderní informatiky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    7.6. 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Uhlíkové nanotyčky plivající vodu

    25. 8. 2016 | Redakce | Různé | 2078×

    Peer to peer vs. hierarchie. Fonony, záření černých děr a Stephen Hawking. Podzemní vlákna detekují mechanické vzruchy, dají se využít ke kontrole potrubí i hranic. Nečekaně velká elektrická vodivost biologického materiálu.

    Kde se bere hierarchie

    Proč vlastně kolem sebe nepozorujeme peer to peer sítě, ale spíše hierarchické systémy – ať už jde o mozek, dopravní infrastrukturu, fungování firem či proteinů nebo i Internet? Podle všeho za tím stojí náklady na konektivitu. Různé systémy mají ovšem různé vlastnosti, speciálně otázkou je, co z toho vyvodit třeba pro vývoj umělé inteligence, neuronových sítí apod.

    Kouzla s vodou

    Připraveny byly uhlíkové nanotyčky, které reagují na vlhkost okolí. Fungují ovšem antiintuitivně, při překročení určitého prahu vlhkosti okolí vodu nejen dále nepohlcují (to by bylo normální vyčerpání kapacity), ale naopak skokově vytlačují. K čemu by se tento jev dal využít? Třeba textilie, která se po určitém zapocení automaticky vysuší (přemění vodu na páru). Nebo snad pro čerpání vody či rozdělování kapalných směsí?

    Zvuk vodopádu namísto záření černých děr

    Asi nejvýznamnější Hawkingova předpověď, tedy záření černých děr, prý byla potvrzena – ovšem ve velmi simulované podobě, kdy namísto černé díry máme rychle proudící kapalinu a namísto částic vznikajících na horizontu černé díry pak provázané fonony (kvazičástice zvuku). Jak to celé funguje, co si o tom myslet? Dočká se Hawking Nobelovy ceny za fyziku, která se uděluje za experimentálně potvrzené teorie?

    Vzdálený monitoring zaznamenává mechanické poruchy

    Představen byl nový systém pro vzdálenou kontrolu potrubí nebo i hranic, vyvíjený na VUT Brno. Pomocí vláken uložených pod zemí zaznamenává mechanické vzruchy. Systém se už na Moravě testuje, detekční kabely se pokládají do hloubky 1,5 metru (kompromis: přesnost vs. ochrana před výkopy) a detekce mechanických poruch má zatím přesnost kolem 100 metrů. Ve vývoji je i software, který dokáže určit původ zvuku. Podrobnosti.

    Triky s vodivostí u žraloků a rejnoků

    Žraloci a rejnoci dokáží velmi citlivě vnímat elektromagnetické pole. Dělají to díky speciálnímu rosolu ve své kůži. Tato látka je unikátní tím, že má oproti jiným biologickým materiálům obrovskou elektrickou vodivost (vodíkových kationtů, ne elektronů). Budeme na tomto základě třeba schopni vyrábět nová čidla umístěná uvnitř živých organismů?

    Stručně

    Další systém pro samořízené automobily vyvíjejí společně Mobileye a Delphi Automotive.

    Aparaturu umožňující 3D tisk buněk přímo na Petriho misku uvedli do provozu na Univerzitě Komenského v Bratislavě.

    Intel připravuje novou generaci procesorů Xeon Phi (Knights Mill), měly by najít uplatnění především v aplikacích umělé inteligence a obsahovat vylepšenou podporu pro strojové učení.

    Nový software z ČVUT automaticky vytváří věrohodně působící ruční malby. Aplikace StylIt vychází z 3D modelu a stylu kresby konkrétního výtvarníka.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.