abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    29.5. 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    29.5. 15:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.16 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    28.5. 21:22 | Zajímavý software

    TerminalTextEffects (TTE) je engine pro vizuální efekty v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 43
    28.5. 17:11 | Pozvánky

    Od čtvrtka 30. 5. do soboty 1. 6. lze v Praze navštívit Veletrh vědy, tj. největší populárně naučnou akci v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    28.5. 14:11 | Komunita

    Canonical představil Ubuntu optimalizované pro jednodeskový počítač s RISC-V procesorem Milk-V Mars.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1009 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Zpřesnili hodnotu Hubbleovy konstanty, problém ale trvá

    3. 6. 2022 | Redakce | Různé | 2158×

    Za kolik antihmoty může běžná hmota? Zbývá něco na temnou? Nejsilnější marsotřesení. Ceres měl vzniknout až za Saturnem. Z atomů uhlíku sestavili Möbiovu pásku. Diamantová zrcadla pro výkonné lasery.

    Diamantová zrcadla zvládnou i výkonné lasery

    Většina zrcadel (reflektorů) používaných k usměrňování paprsku ve výkonných laserech generujících spojité vlny se dnes vyrábí vrstvením tenkých vrstev materiálů s různými optickými vlastnostmi. Pokud se však v některé z vrstev vyskytne byť jen drobná vada, laserový paprsek ji může propálit a způsobit selhání celého zařízení. Pokud by se podařilo vyrobit zrcadlo z jednolitého materiálu, pravděpodobnost výskytu vad by se výrazně snížila…

    Za kolik antihmoty může běžná hmota? Zbývá něco na temnou?

    Různá měření prováděná ve vesmíru, jako je Alpha Magnetic Spectrometer na Mezinárodní vesmírné stanici, stanovila podíl antiprotonů ve vysokoenergetických částicích kosmického záření. Tyto antiprotony mohou vznikat při srážkách částic temné hmoty, ale i v jinak, „běžně“, například při srážkách protonů s atomovými jádry v mezihvězdném prostředí, které je tvořeno především vodíkem a heliem.

    Krátce

    Neuvěřitelná molekula: Z atomů uhlíku sestavili Möbiovu pásku. Dosud syntetizované molekulární nanouhlovodíky měli relativně jednoduchou strukturu, různé prstence, pásy, maximálně „misky“.

    Kde se vzaly psí oči? Pohled do vlčích očí je působivý, do psích většinou také. Psi ale mají na rozdíl od vlka jednu speciální variantu pohledu, respektive celkového výrazu, „psí oči“ – vnímáme to jako prosbu, nejčastěji o jídlo.

    InSight zachytil zatím nejsilnější marsotřesení. Marsovský lander InSight zaznamenal zatím nejsilnější „třesení“ pozorované mimo planetu Zemi. Marsotřesení o odhadové intenzitě 5. magnitudy přišlo 4. května 2022 během 1222. solu, který InSight tráví na Marsu.

    Ceres měl vzniknout ve vnější části Sluneční soustavy, až za Saturnem. Proč by měl Ceres vůbec pocházet odjinud? Je tomu tak proto, že má atmosféru z vodního ledu a zejména (na rozdíl od sousedních těles) čpavku.

    Zpřesnili hodnotu Hubbleovy konstanty, problém trvá. Na základě analýz dat pořízených během 30 let fungování Hubbleova vesmírného dalekohledu se podařilo zpřesnit hodnotu Hubbleovy konstanty a spolu s tím i rychlost rozpínání vesmíru.

    Uživatelé konopí potřebovali více léků na bolest. Při vyšetřeních žaludeční endoskopií potřebovali ti, kdo užívali konopí, více tlumicích prostředků. Při kolonoskopii ne. Podivné.

    Dlouhověcí papoušci jsou chytřejší. Papoušci jsou známi obojím – dožívají se často vysokého věku a patří mezi nejinteligentnější ptáky (hlavně spolu s krkavcovitými). Nová studie ale spojuje obě vlastnosti i mezi papoušky.

    Symetrie a krása v moderní fyzice. Udivujícím rysem vesmíru je jeho jednoduchost – je mnohem méně komplikovaný, než se dříve myslelo. (úryvek z knihy Michio Kaku a Jennifer Thompsonová: Dále než Einstein: Hledání teorie vesmíru)

    Astrofotografie měsíce: Carina a sopka. Mlhovina Carina, astronomové ji znají též pod poněkud neromantickým označením NGC 3372, se nachází asi 8500 světelných let od Země a její průměr dosahuje asi 300 světelných let.

    Konec chaosu na nebi s drony může přinést český startup Dronetag. Evropská legislativa prochází procesem změn, které mají za cíl předcházet srážce dronů s letadly.

    Nanočástice stříbra společně s antibiotiky likvidují i odolné bakterie. Společný antibakteriální účinek kyanografenu s navázanými částicemi stříbra v kombinaci se čtyřmi druhy antibiotik.

    Zrekonstruovali podobu ženy pohřbené před 4 000 lety u Pardubic. Světlá pleť, hnědé vlasy a hnědé, široko od sebe posazené oči, výrazná brada, drobnější postava, ozdobená bronzovými a zlatými šperky a nádherným náhrdelníkem z jantaru…

    Tajný život jednoatomových katalyzátorů. Jednoatomové katalyzátory reprezentují velmi dynamické a svým způsobem i neuchopitelné systémy…

    Vědci namodelovali procesy, které předcházely výbuchu sopky Fagradalsfjall. Erupci islandského vulkánu vloni na jaře ohlašovaly zemětřesné roje a pohyby zemského povrchu na poloostrově Reykjanes v jihozápadní části ostrova již od počátku roku 2020.

    Objevili enzym, který umí rozkládat tereftalát. Vědci popsali enzym, který má pomáhá rozkládat tereftalát (TPA), jeden z chemických stavebních kamenů polyethylentereftalátu (PET).

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.