abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník


    Vložit další komentář
    3.3.2004 10:29 Jakub Chalupnik | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Oleee!
    Emacs jsem nikdy nepouzival, ale jeden cas jsem pouzival uEMACS a pote po dlouhou dobu JED s EMACS-like klavesama, takze jsem EMACS pozitivni. Stahl jsem si okenni verzi a vyzkousim. Tesim se na pokracovani!
    3.3.2004 11:18 cronin
    Rozbalit Rozbalit vše Ukladanie a nacitavanie diakritiky
    Ako mam presvedcit svoj xemacs, aby spravne pracoval s diakritikou? Podarilo sa mi dosiahnut, aby ju spravne zobrazoval pri pisani, ale nedokaze ju nacitat zo suboru (namiesto znakov z makcenom zobrazi znaky "prevratene e", "francuzske uvodzovky" a pod.) a nevie spravne ulozit to, co sa v nom da napisat (pred niektorymi znakmi ulozi este nieco, nejaku escape sekvenciu).

    Mam nastavene:

    LC_ALL=sk_SK.ISO8859-2

    LANG=sk_SK.ISO8859-2
    Stanislav Brabec avatar 3.3.2004 11:56 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Ukladanie a nacitavanie diakritiky
    Zkuste LANG=sk_SK.ISO-8859-2. LANG=sk_SK.ISO8859-2 je nekorektní pro X, která pak mohou používat špatná písma.

    LC_ALL raději vypusťte. Mohlo by to poškodit funkčnost skriptů, které používají třeba proměnnou LC_COLLATE nebo LC_NUMERIC. Nastavením LC_ALL říkáte - ignoruj jakékoliv speciální nastavení těchto proměnných, a vnuť jim něco jiného.
    Stanislav Brabec avatar 3.3.2004 12:28 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Ukladanie a nacitavanie diakritiky
    Omlouvám se, sk_SK.ISO8859-2 X kupodivu berou. Ale neberou sk_SK.ISO88592, sk_SK.iso8859-2 ani sk_SK.iso-8859-2.

    Takže asi hledejte jinde.
    3.3.2004 13:48 Roman Vasicek
    Rozbalit Rozbalit vše Ukladanie a nacitavanie diakritiky

    EMACSu se da rict jake kodovani ma pouzit pro nasledujici zadavany prikaz a tedy i pro otevirani souboru. Otevrit soubor v iso-8859-2 (bez ohledu na to jak by ho oteviral defaultne) pak mohu nasledovne

    <CTRL>+x  <ENTER>  c  iso-8859-2<ENTER>
    <CTRL>+x  <CTRL>+f  jmeno_souboru<ENTER>
    3.3.2004 15:21 cronin
    Rozbalit Rozbalit vše Ukladanie a nacitavanie diakritiky
    Vyskusal som to, funguje to na spravne zobrazenie mekcenov v otvorenom subore, nefunguje to ale na ukladanie suboru. V tom ukladani je zvlastne to, ze ta diakritika, ktora v subore bola pri otvoreni a nemenila sa, sa ulozi spravne, bez zmeny, avsak diakritika, ktora bola do suboru pripisana, sa ulozi nespravne, s escape sekvenciami.
    Stanislav Brabec avatar 3.3.2004 15:51 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Ukladanie a nacitavanie diakritiky
    Option -> Mule -> Set coding system -> For next command

    Jinak jsou to asi proměnné (pro custom-set-variables):

    '(current-language-environment "Slovak") '(default-input-method "slovak")
    4.3.2004 08:02 cronin
    Rozbalit Rozbalit vše Ukladanie a nacitavanie diakritiky
    Ani toto problem nevyriesilo. :-(
    4.3.2004 08:40 Roman Vasicek
    Rozbalit Rozbalit vše Ukladanie a nacitavanie diakritiky

    Je mozne, ze tento problem by mohl byt zpusoben tim, ze pri vstupu z klavesnice neni schopen emacs z nejakeho duvodu (bug) zjistit ze zapsany znak odpovida jinemu v patricnem kodovani. Vice by k tomu mohl zajiste rici pan Pavel Janik. Pokud si pamatuji, tak jsem s nim stejny problem pri pouziti UTF-8 kodovani konzultoval loni na OpenWeekendu. Vysledkem bylo doporuceni pouzit CVS verzi emacsu a nikoli z distribuce (v mem pripade SuSE). Vzhledem k tomu, ze ne vsude si mohu instalovat vlastni SW tak jsem to ani nevyzkousel a zustal jsem u editace textu v iso kodovani a prevodu to utf pomoci recode.

    Stanislav Brabec avatar 4.3.2004 11:37 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Ukladanie a nacitavanie diakritiky
    S UTF-8 má Emacs ještě trochu problémy. Nemohu přesně říci kdy, ale za jistých okolností ho neuloží dobře.

    Navíc je trochu problém s tím, že Emacs zřejmě považuje á v západním kódování za znak odlišný od á ve východním kódování, zatímco pro UTF-8 je to totéž.
    4.3.2004 12:53 cronin
    Rozbalit Rozbalit vše Ukladanie a nacitavanie diakritiky
    V inych aplikaciach (kwrite, zoinks, opera, jedit, ...) diakritika funguje spravne, problem ma len XEmacs. :-(
    3.3.2004 19:52 deda.jabko | skóre: 23 | blog: blog co se jmenuje "každý den jinak" | za new york city dvakrát doleva a pak už se doptáte
    Rozbalit Rozbalit vše vecne spory
    plne souhlasim, ze oba dva editory jsou si co do funkci na psani textu shodne.

    ale jeden paradox tu je - jednou jsem vedl diskuzi s vyucujicim a hajil jsem ViM, proti Emacsu - a polozil jsem mu zaludnou otazku jestli Emacs umi pracovat tak dobre s regularnima vyrazama jak ViM - dostal jsem odpoved - ze po stisku nekolika ctrl, alt klaves se Emacs prepneme do rezimu, ktery se chova jak Vi - toto ViM opravdu nema, aby mel rezim ve kterem se chova jak Emacs
    Asi před rokem se dostali hackeři na servry Debianu a ukradli jim zdrojové kódy.
    Vašek Lorenc avatar 3.3.2004 20:02 Vašek Lorenc | skóre: 27
    Rozbalit Rozbalit vše vecne spory
    http://www.vimacs.cx/about.html -- ale osobně jsem to netestoval. Nicméně to vypadá, že už se čeká jenom na emulaci Emacsu v emulátoru VIMka běžícím pod Emacsem... ;)
    ...včetně majestátného loosa
    4.3.2004 08:44 Roman Vasicek
    Rozbalit Rozbalit vše vecne spory

    V emacsu je problem upravovat vetsi soubory. Potreboval jsem jednou editovat dump mensi databaze (cca 300 MB textu) a emacs ho ani neotevrel, zatimco s vimem jsem se sice pomalu ale jiste dopracoval k pozadovanemu vysledku.

    5.3.2004 11:59 Jiri Pejchal
    Rozbalit Rozbalit vše vecne spory
    V CVS emacsu(21.3.50) je maximalni velikost bufferu 256 MB.
    3.3.2004 20:49 pawel
    Rozbalit Rozbalit vše pismenka s diakritkou na win
    Dobry den. V pouzivani emacsu me ZASADNE odradila skutecnost ze po zmacknuti jakekoliv klavesy pismenka s diakritikou to misto toho pismena vypise napr. \232 a ja nenasel behem kratke doby reseni... Jak 100ho ven?
    Stanislav Brabec avatar 3.3.2004 22:36 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše pismenka s diakritkou na win
    Viz nastavení výše. Ve starém Emacsu (19) se musela nastavit nějaká proměnná (bylo to popsané v balíčku emacs-czech, když byl ještě potřeba). Více viz czech.el.
    9.3.2004 00:18 SiLK
    Rozbalit Rozbalit vše Je Emacs dobry na html, xml, C, Python..?
    Mnohokrate jsem zkousel prejit z Vimu na Emacs, ale pokazde me pokusy zkrachovaly. Zajimalo by mne, jestli Emacs prinasi opravdu nejakou usporu casu a prace pri praci s html, xml a programovani (C, Python..). Na Vim jsem velice zvykly a umim v nem psat velice rychle. Sice nedisponuje moc velkou inteligenci pri editaci zminovanych souboru, ale umi bozsky editovat jakykoliv text a predevsim umoznuje rychle pohybovani a zmeny obsahu. U Emacsu jsem narazel casto na nutnost nakonfigurovat tuny veci, nez to zacne vubec neco delat a hlavne jak na to prijit? Vetsinou to vyhral google, protoze dokumentace je opravdu na dlouho. Zajimalo by mne tedy: Prinasi Emacs opravdu nejake zlepseni ve zminovanych pripadech a za jak dlouho se to da naucit (do stadia zabehle a rychle prace)?
    10.3.2004 01:15 Jiri Pejchal
    Rozbalit Rozbalit vše Je Emacs dobry na html, xml, C, Python..?
    Na xml je Emacs NEJLEPSI:-). Mate-li ke xml souboru DTD pouzijte PSGML, mate-li Relax NG schema, puzijte nXML mod. Python mod je soucasti distribuce pythonu.
    9.3.2004 16:37 ales
    Rozbalit Rozbalit vše prilis mnoho pohromade?
    zdravim,
    nedavno me pobavila hlaska:
    "emacs je take pekny desktop, akorat mu chybi poradny textovy editor"
    toto je jenom srandicka, ale jak je to napr. s ftp, wwwbrowserem a pod? pokud si chci prohlednout internet, tak se mi spusti links v emacsu? nebo nejaky emacovsky prohlizec?
    10.3.2004 01:18 Jiri Pejchal
    Rozbalit Rozbalit vše prilis mnoho pohromade?
    Praci prez ftp Emacs podporuje. Browsery jsou k dispozici minimalne dva, ale nezkousel jsem:-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.