abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?

    25.2.2005 09:34 j3nda | skóre: 14 | ostrava/brno
    jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    Přečteno: 1676×
    zdravim :-)

    mam problem s vyberem vhodne distribuce pro iPentium233MHz, 32MH RAM, 3GB HDD, bez netu a modemu.

    zvazuju nejakou binarni distribuci (slack), nebo ze si prelozim gentoo pro tento stroj. bude slouzit jako desktop. jedna se mi o nejakou kratkou instalaci (v pripade gentoo, tomu mohu obetovat tak tyden). nebo neco binarniho, co spolehlive beha a je optimalizovano pro i585 s tim, ze to nema hafo zbytecnych knihoven.

    pouzivat to bude stredne pokrocily uzivatel pc s tim, ze na linuxu umi klikat a obcas si pripojit (mount) nejake zarizeni. uplna lama to neni :-)

    mate nekdo zkusenosti s provozem gentoo na tak slabem hw?
    gentoo pouzivam na svych 2 pc (2x server, 1x desktop). nejslabsi je artur.fv.ova.czf iPentium2 340MHz, 192MB RAM [se slabsim hw nemam zkusenosti]

    chtel bych tam narvat openoffice, kde, mplayer. nebo je to vysoky cil?
    jeste jsem zvazoval redhat 7.1, ale ten ma zastaraly sw, kupu rpm-hell apod.

    co byste doporucili?

    ___---==~[ uxunilcba | baclniuxu ]~==---__sevrer_pnly_liunx-lkie_hcaricku__/libGDX-rulez-the-W0R7D!___

    Odpovědi

    25.2.2005 09:48 ...... | skóre: 41 | blog: ...
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    Slack je myslím dobrá volba, ale OO.org, KDE a možná i mplayer bych vynechal. A té paměti je sakra málo.
    25.2.2005 09:50 wolfy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    No chtelo by to vic ram protoze openoffis budou pomela protoze to bude swapovat. Mel sem podobny stroj a nejlepsi na to bylo gentoo sice hlavni kompilaci sem delal jinde aby byla rychlejsi. Pred Gentoo sem mel mandrake a ten vykonovy rozdil byl vyrazny ale tak sem mel 96M RAM
    25.2.2005 10:01 j3nda | skóre: 14 | ostrava/brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    nutne to nemusi byt linux (muze byt win98) ale to bych nerad. bohuzel je to starsi stroj a musi fungovat. segra nema kacky na koupi lepsiho hw. (bohuzel ani te ram). muzu to jeste zkusit poresit ze pridam ram (na cca 64MB), ale mam vadnou simku a nechce se mi s tim vrtat.

    OO.org tam byt musi (muze byt i staroffice [starsi verze]), ale musi to umet cist/zapisovat do .doc (mozna by to mohlo nahradit koffice. nevim, nepouzivam)

    kompilaci bych urcite delal na rychlejsim stroji :-) 1GHz, 640MB Ram je vpoho.

    zajimaji me nejake tipy na ruzna distra, pripadne nejake konkretni reseni (pokud uz nekdo resil tak pomaly hw). naposled jsem na tom hw mel nejaky redhat 6.0 (ale to uz je hafo let :-)), ten sw je zastaraly. pri nejhorsim to tam soupnu a bude, ale chci zjistit, zda neni neco lepsiho.
    ___---==~[ uxunilcba | baclniuxu ]~==---__sevrer_pnly_liunx-lkie_hcaricku__/libGDX-rulez-the-W0R7D!___
    25.2.2005 10:15 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    Na podobném stroji jsem používal RedHat 7.3 a Slackware 8.1, jako windowmanager WindowMaker a ve StarOffice 5.2 jsem pracoval s wordovským DOCem, celkem funkční mašinka, ale v SO to bylo strašně pomalé. Přidání další RAM pomohlo a pak se to dalo slušně používat.

    Pokud je v domácnosti ještě jeden počítač, třeba ten 1GHz/640MiB RAM, nechceš z něj udělat terminal server. Z toho slabšího pentia by byl moc pěkný klient (X terminál).
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    25.2.2005 10:30 j3nda | skóre: 14 | ostrava/brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    tenkeho klienta delat nemuzu, bude to komplet odstrihnute od site. kolega mi ted doporucoval nejaky stary slack a icewm, jenze to by uzivatel asi nezkousnul. to bych byl proklinan a windoze by opet vyhraly. desktop jako icewm, fluxbox apod. pouzit nemohu.

    muzu si to cele prelozit a optimalizovat pro i585 s -O3 ale nevim kolik by se tim ziskalo. na tak pomale masine jsem to nikdy netestoval.
    ___---==~[ uxunilcba | baclniuxu ]~==---__sevrer_pnly_liunx-lkie_hcaricku__/libGDX-rulez-the-W0R7D!___
    25.2.2005 10:43 Hovadko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    Ten blackbox nebo fluxbox atd. tam klidne dat muzes - ma to menu - v tom se snad ten uzivatel vyzna - a co se tyce ikonek na plose, tak se mrkni na ROX filler nebo ja se to jmenuje :-D ... Myslim, ze KDE tam zrovna davat nemusis :-D ... Jo a starsi Slackware by mohl byt celkem v pohode :-D ...
    25.2.2005 10:34 karkulka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    jsi sikulka!
    25.2.2005 11:18 Petr Kroupa | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    No jestli neni ta simka moc vadna, existuje "kernel-patch-badram" Ale nezkousel jsem ho.
    25.2.2005 11:53 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    nutne to nemusi byt linux (muze byt win98) ale to bych nerad. bohuzel je to starsi stroj a musi fungovat. segra nema kacky na koupi lepsiho hw. (
    kdyz nerad a kdyz segra, tak to bys mohl v ramci rodiny prispet na RAM ty a zachovat tak dobre jmeno linuxu :P
    25.2.2005 12:01 j3nda | skóre: 14 | ostrava/brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    nemohl. sam nemam penez za ram nazbyt i kdyz by to byly blbe 300. delam czfree a cpu vsechno do toho (a taky do jinych potrebnych veci: zarizovani bytu, jidlo atd...vsak to znate :). http://www.artur.fv.cz/net/hist.php
    ___---==~[ uxunilcba | baclniuxu ]~==---__sevrer_pnly_liunx-lkie_hcaricku__/libGDX-rulez-the-W0R7D!___
    25.2.2005 10:44 peter
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    Podla mna nie je problem s distribuciu, ale s RAM a tym, aky SW pouzit. Urcite by som sa snazil posilnit RAM aspon na tych 64 MB a nesnazil by som sa tam davat RAMkozruty typu KDE, GNOME, OpenOffice. Radsej by som pouzil XFCE, AbiWord, Gnumeric (vsetko je zalozene na GTK, takze by nebolo potrebne instalovat KDE kniznice) nejakej sucasnej distribucie (Debian Sarge, Mandrake, Fedora...).

    V pripade, ze by si chcel predsa len pouzit KDE, tak by som sa pozrel po starsich verziach (2.x.x), aj ked neviem, ako boli narocne na RAM. KDE 2.2.2 je napriklad v Debian Woody, pripadne pozri distrowatch.com a najdi, ktora starsia verzia tvojej oblubenej distribucie by ho obsahovala.
    25.2.2005 10:56 j3nda | skóre: 14 | ostrava/brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    kde+oo.org reseni taky nejsem naklonen a je mi jasne, ze RAM je klicova. chci ale hodne vyjit uzivateli vstric. je mi jasne, ze icewm, fluxbox atd je reseni. o redhat 7.1 s kde2.x jsem uvazoval a porad je to zhavy adept. co se tyce ram, tak kde 2.x doporucuje nejakych 48mb, takze by to kapanek swapovalo, ale instalace a cele nastaveni by bylo hotove za 2h. a mel bych stabilni system.

    ja myslel, ze nekdo podobny problem resil. tak me zajimalo, k jakemu reseni se dobral. (ono tam taky muzu soupnout freedos a win3.11 a uzivatel si bude chrochtat jak to ma rychle, +word6.0 atd...)
    ___---==~[ uxunilcba | baclniuxu ]~==---__sevrer_pnly_liunx-lkie_hcaricku__/libGDX-rulez-the-W0R7D!___
    25.2.2005 11:15 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    Problém jsem řešil odněkrát:
    • X terminál, ale to ty nemůžeš použít
    • RedHat 7.3, Slackware 8,9, Debian - na to našroubovat IceWM, AbiWord, Gnumeric případně LyX, na browsení powebu Galeon nebo Operu (zkoušel jsem i Firefoxe, ale chce to pak min. 128MiB RAM), pokud bude dost RAM tak se dají použít i ty OpenOffice
    Obě řešení kladou na uživatele určité nároky, třeba že se naučí trochu jiné ovládání programů a zvykne si na to, že nebude instalovat kraviny z CD z časopisů. Pokud se mu to nelíbí, tak může vysázet penízky a dojdu mu koupit Windows a MS Office po kterých tak touží.
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    25.2.2005 11:24 j3nda | skóre: 14 | ostrava/brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    dik. nejak tak to vyzkousim.
    ___---==~[ uxunilcba | baclniuxu ]~==---__sevrer_pnly_liunx-lkie_hcaricku__/libGDX-rulez-the-W0R7D!___
    8.1.2006 19:24 kotrcka | skóre: 23 | blog: Onééé 2 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    Mal som o 66 MHz pomalsi stroj so 48MB RAM a v pohode Debian 3.1 aj Slackware 10.1... vratane Dillovania, xmmsovania, gtkseeovania, latexovania (ci v mojom pripade skor lyxovania)...
    Keďže tu účet nejde zrušiť, zmenil som si heslo na random a "zabudol ho".
    8.1.2006 19:59 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    Můj počítač mi celý dnešek říká, že na OOo2 to chce těch mých 256 MB rozšířit... :-(
    8.1.2006 20:17 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    Ještě že jsem se rozhodl naučit se LaTeX ;-).
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    Cubic avatar 8.1.2006 20:53 Cubic | skóre: 24 | blog: obcasne_vyplody | Essex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    ten umi treba scitat sloupce v tabulce a kreslit grafy? :-)
    8.1.2006 21:33 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    LaTeX není tabulkový procesor, ale DTP systém :-). Co se týká grafů, pokud se bude dané měření provádět víc jak jednou, používám raději kombinaci gnuplot + skript.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    8.1.2006 22:22 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jake distro pro iPentium233Mhz, 32MB RAM?
    Precti si muj blogpost Gentoo: doba instalace
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.