Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Doma sa mi za roky nahromadili najrôznejšie papierové dokumenty. Mám v úmysle zbaviť sa ich a previesť ich do digitálnej podoby - a napísať si na to vlastnú aplikáciu. V jave. S možnosťou dokumenty otagovať, priradiť dátum, poznámku, nanovo vytlačiť, vyhľadávať, ...
Chcel by som od vás počuť názory na to, ako ukladať oskenované dokumenty:
Ten SQL server mi príde najhorší lebo chcem, aby bolo jednoduché tie dáta zálohovať a presúvať. A to aj pre členov rodiny, ktorí nie sú IT zdatní. Mať niekde SQL server a raz za 5 rokov znova objavovať ako sa to backupuje, upgraduje, ... to ma nenadchýňa. Pri upgrade embeded databázy, ku ktorému rokmi dôjde, by som tiež chcel čo najjednoduchší priebeh.
Máte nejaké rady?
Q1: je dôvod uprednostniť obrázok pred pdf?Ano je, pdf je komplexnější formát. Osobně u důležitých dat vždy uchovávám originál (raw z foťáku, tiff ze scanneru - ano vím, že tiff je jen kontejner pro mnoho formátů) + export v nějaké podobě. U bitmap preferuju png, ale nemám to nějak příliš důkladně obhájené, ve skutečnosti by bylo nejlepší to uchovat jako farbfeld, tedy tak primitivní, jak jen to může být.
kombinácia predchádzajúcich dvoch. V DB metadáta a odkaz na súbor s blobom.Ne, nikdy!!! Toto je nejhorší řešení. Pokud už chcete použít DB, tak do ní uložte i ta data. Není nic horšího, než najít metadata a nemít k nim data (někdo udělal dbdump, ale už jaksi zapomněl na adresář). Data patří do DB a to kompletně. Pokud se z nějakého důvodu bojíte o původní soubory, nechte je na disku a navíc je uložte do db. A obecně nedoporučuji používat BLOBy, ale třeba něco jako pg BYTEA, kdy je tento byte array hodnotou stejně jako cokoliv jiného. Tj lze nad tím mít transakce apod.
farbfeldDo teď mi není jasné, jestli autoři fakt neznali PBM, nebo proč se snažili vytvořit totéž znovu nekompatibilně.
No a pak tu ještě je ten faktor, že musíš jednou za pár let ta média fyzicky číst a nahrazovat nečitelná - a během toho uvidíš, jestli digitální formáty nezestárly.
>H15:@SUM(H3...H14) >G15:@SUM(G3...G14) >F15:@SUM(F3...F14) >E15:@SUM(E3...E14) >D15:@SUM(D3...D14) >C15:@SUM(C3...C14) >B15:@SUM(B3...B14) >A15:/FR"soucet >H14:@SUM(B14...G14) >G14:704 >F14:80 >D14:4494 >C14:706 >B14:3344 >A14:1+A13 atd. ...Pokud chceš skladovat grafická data, vyhnul bych se ztrátové kompresi. A co nejjednodušší uložení dat, nejsnáze rekonstruovatelné mi připadají truecolor a monochromatické bitmapy.
A davas si i sam sobe uzasnej priklad ... napises si aplikaci v jave? V ty jave, kterou prave kvuli zmene licencovani jre vsichni hromadne opousteji? Jo, jasne, ten utek mozna bude trvat 5, mozna i 10 let, ale uz nastal.ale no tak Java je open source https://adoptopenjdk.net/ a ti co utíkají by utekli stejně, nejhorší je smrt z vyděšení
Tiskni
Sdílej: