Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Řešení dotazu:
debootstrap
, kterým lze libovolná distribuce založená na Debianu (tedy i Ubuntu) nainstalovat tak, že tam nebude ani less
.
a buď si vygooglil nebo tu položil dotaz, jak označit balíky jako „instalované ručně“.Následující balíky byly nainstalovány automaticky a již nejsou potřeba: desktop-base libv8-2.2.24 libglewmx1.5 orage xfce4-appfinder gtk2-engines-xfce xfce4-mixer Pro jejich odstranění použijte „apt-get autoremove“.
Chtel jsem pouze vedet, jestli existuje nejakyk elegantni jednoduchy zpusob, jak odistalovat konkretni aplikaci z metabalicku - coz synapticem, apt, aptitude, a tim centrem nejde, uz z toho duvodu, ze je to METAbalicek.Když to u apt nejde, tak mi jistě rád vysvětlíš, jak se mi to podařilo. Stačilo říct, že chci odstranit tu aplikaci, potvrdit, že se bude odstraňovat aplikace a metabalíček, a pak označit ostatní závislosti z metabalíčku jako instalované ručně, aby je autoremove nechtěl pořád odstraňovat.
apt-get autoremove
dela pouze to, ze smaze zbytecne baliky, ktere jsou stazene a nejsou potreba.
To ale funguje špatně , nainstaluju gcalc , odinstaluju něco jiného a smaže mi to i gcalc ... pak musím jak trubka znova instalovat gcalc . Totální demagogie přitom závislost jednoho na druhém není , ale už sem si zvykl že 30gb zabírají ptákoviny které c alacarte stejně odznačim. Pak funguje vše jak má. To sem i vyzkoušel gentoo s tim jak všichni říkaj že si člověk nainstaluje jen to co chce a i ve více verzích , a ono je to ve finále nesmysl kterým se jen láká na přechod protože když se přejde ke konkrétním věcem tak se přijde na to že to je proveditelné tak v 10% a jinak je to jako jakákoliv (debian arch) distro kompilované ze src. Takže doporučuji větší oddíl pro nainstalované aplikace (40gb stačí) a zvlášt oddíl na home (ale to jen u desktop/notebooku). Ikdyž docílíte toho co chcete tak se při update stejně vše zase rozesere. Neřeš a nepřepínej :)
To ale funguje špatně , nainstaluju gcalc , odinstaluju něco jiného a smaže mi to i gcalc ... pak musím jak trubka znova instalovat gcalc . Totální demagogie přitom závislost jednoho na druhém není , ale už sem si zvykl že 30gb zabírají ptákoviny které c alacarte stejně odznačim. Pak funguje vše jak má.Buď má Ubuntu poslední rozbité apt nebo s tím neumíš/nechápeš principy, protože mně tohle prostě funguje (Debian Lenny a Sid a Ubuntu 10.04). Když ukážeš, jak to zreprodukovat (stačí výpisy apt z terminálu), můžu se pokusit to opravit nebo alespoň nahlásit bug.
Nevidím rozpor s tím, co jsem napsal.apt-get autoremove
odstraní všechny nepotřebné balíky, které byly staženy jen jako závislosti jiných balíků. Občas použijte pro uvolnění místa na disku.apt-get clean
smaže balíky již nainstalovaného softwaru. Software zůstane nainstalován, balíky jsou pouze potřeba k samotné instalaci.
Tiskni Sdílej: