abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:22 | Upozornění

    Společnosti Ticketmaster byla odcizena databáze s osobními údaji (jméno, adresa, telefonní číslo a část platebních údajů) 560 miliónů zákazníku. Za odcizením stojí skupina ShinyHunters a za nezveřejnění této databáze požaduje 500 tisíc dolarů [BBC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Rozcestník

    Dotaz: Komunikace KVM hostitele s guesty

    1.12.2012 14:52 Václav Bohata
    Komunikace KVM hostitele s guesty
    Přečteno: 215×
    Ahoj.

    Po delší době pátrání jsem nepřišel na to, jak automaticky nastavovat v KVM guestech čas po jejich probuzení např. po restartu KVM hosta. KVM hostitelský systém (CentOS) mám nastavený tak, že při vypínání ukládá stav všech běžících domén na disk. Takže se nestane, že třeba při běhu z UPS by se nestačil včas vypnout kvůli nějakému neposlušnému guestu.

    Jenže po opětovném startu hostitele mají po obnovení všechny guesty špatný čas (celkem logicky si to pamatuje čas uložení). Jenže díky tomu přestane hodně služeb v guestech fungovat a fungovat nezačnou, protože ntpd daemon v linuxu nezvládne seřídit velký časový rozdíl včas nebo dokonce při větším časovém rozdílu spadne.

    Zásadní problém je ten, že v guestech nelze normálně detekovat, že neběžely - leda třeba každou vteřinu posílat ntp query a porovnávat s lokálním časem. Jenže co když nemám v síti timeserver a ani mít nemůžu? Potom bych strašně zatěžoval veřejné ntp servery.

    Proto jsem si v javě naprogramoval jednoduchou aplikaci, která umí poslat z hostitele guestům zprávu, že si mají srovnat čas a pošle jim i aktuální unix timestamp hostitele. Aplikace komunikuje s guesty přes nějaké blokové zařízení, tj. v hostiteli vytvořím přes dd soubor a ten potom guestům přidám jako nový disk. Aplikace umožňuje zapsat do tohoto souboru nějaký status a automaticky zapsat timestamp. Guest potom prostě tento disk čte (respektive prvních 2048 bajtů). Aplikace umí v guestu disk identifikovat podle signatury, takže není potřeba ani znát cestu k tomu zařízení v guestu. Aplikaci jsem zkoušel v následujících guestech: Linux, Windows XP, Windows Server 2008R2.

    Výhodou mého řešení je, že se v guestech nemusí používat virtio ovladače, které třeba pod Windows XP fungují strašně (respektive nefungují). "Oficiální" cestou pro komunikaci s guesty je totiž využití virtuálního sériového portu.

    Moje otázka zní, jestli by o to někdo neměl zájem a nemám to někam hodit pod nějakou opensource licencí? ... a nekamenujte mne prosím za to, že jsem tento text nepsal do blogu - blogovat můžu až po 10 dnech od registrace

    Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.