abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    29.5. 21:11 | IT novinky

    Společnost Framework Computer představila novou vylepšenou verzi svého modulárního notebooku Framework Laptop 13 s Intel Core Ultra Series 1, displej s lepším rozlišením a novou webovou kameru. Přímo do Česka jej zatím koupit nelze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1032 hlasů
     Komentářů: 17, poslední dnes 15:31
    Rozcestník

    Dotaz: Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce

    11.1.2013 00:34 Electronic | skóre: 3
    Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce
    Přečteno: 301×
    Zdravím, mám tu takovou triviální záležitost, ale přece jen se zeptám. Na serveru vytvářím RAID1 pole a mám problém na Debianu s automatickou detekcí při bootu. Našel jsem hodně článků co toto řeší ale u většiny z nich jen změnili verzi superbloku mdadm na 0.9 a nastavili typ oddílu na 0xfd (raid_autodetection nebo tak nějak). Navíc jsem se dozvěděl že je to u disků s GPT tabulkou ještě trochu jinak. U oddílů v této tabulce stačí přiřadit flag raid a příslušnému oddílu se nastaví určitý GUID. Problém je v tom, že automatická detekce polí nefunguje jen u disků, které jsou na externím SATA řadiči. Možná příčina může být načtení sata ovladače až po hledání polí. Zajímavé ale je, že když jsem updatoval initramfs (update-initramfs -u), tak pole začalo zázračne fungovat. Vytvořil jsem tedy pole znovu, protože nemělo potřebnou velikost a poté už ani tento update nepomohl. Nesetkal jste se s tím někdo ?

    A ještě bych se Vás chtěl zeptat na jednu věc. Při vytváření oddílů pro systém (/,/home,swap,...) mám možnost vytvořit na každém disku stejné oddíly a pro každý oddíl zřídit pole (např. md0 pro /, md1 pro /home, md2 pro swap,...), nebo udělat pole přes celý disk a pak udělat oddíly na něm. Výsledné oddíly vypadají asi takto (md0p1 - oddíl 1 na poli md0, md0p2 oddíl 2 na poli md0,...). Otázkou je kterou variantu zvolit ? O první variantě jsem četl že je náročnější na systémové prostředky, což zní celkem logicky. U druhé varianty bych se zase bál při manipulací s polem kdyby došlo k havárii. Kvůli implementaci rozpoložení oddílů v superbloku, ale co jsem zjistil už to nějaký rok je (2005), takže moje obavy budou snad zbytečné.

    Předem děkuji za reakci Ondřej Suk

    Odpovědi

    11.1.2013 04:05 Electronic | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce
    Možná bych to měl ještě upřesnit ...

    Bylo by možné mdadm provozovat bez konfiguračního souboru ? Šlo by, že by si jádro samo ošahalo všechny disky, zkontrolovalo na superbloky a podle toho přiřadilo ? Potom by se nemusel při každé změně konfigurace disků generovat nový ramdisk. Prostě by stačilo např. připojit dva disky na kterých je raid1 (superbloky) a při bootu by se pole automaticky detekovalo a přiřadilo ...

    Bylo by to možné ?
    11.1.2013 17:58 linuxak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce
    Osobne preferuju jednu partisnu, oznacit jako raid (parted /dev/sda a pak /dev/sdb; mktable msdos; mkpart p 0% 100%; set 1 raid on), na ni vytvorit mdraid a to zarizeni udelat jako physical volume pro LVM. Dal pak vytvorit logical volumes jak chci.

    Sice pouzivam prevazne HW RAID, ale obcas nejaky SW raid delam a nikdy jsem nezaznamenal, ze by to debian nezvladnul. Pokud to udelam uz pri instalaci, tak debian nainstaluje vsechno potrebne (tedy mdadm a lvm2 baliky). Kdyz to delam rucne pozdeji, nebo kopiruju linux z HW RAID systemu na SW RAID system, tak obcas zapomenu nainstalovat ten balik mdadm (nebo lvm2), ale bootnu do rescue linuxu, chroot, instalace mdadm a lvm2, dokonce v debianu to samo udela novy initramfs, do kterych prida mdadm a lvm2.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.