abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 2,32 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 45,34 %. Procesor AMD používá 75,04 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 11:33 | Pozvánky

    Blíží se léto, chladiče topí, tranzistory se přehřívají, novinářům pomalu docházejí témata a nastává klasická okurková sezóna. Je tomu tak i mezi bastlíři? Na to se podíváme na Virtuální Bastlírně! Tentokrát se strahováci podívají na zoubek velmi slibně vypadajícímu open-source EDM projektu - ne, nejde o taneční hudbu, ale o elektroobrábění. Ukáží taky, jak vypadá starší cykloradar zevnitř nebo jak se testuje odolnost iPhonů.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Humor

    CEO Microsoftu Satya Nadella odstoupil z představenstva Starbucks [CNBC, SEC].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Rozcestník

    Dotaz: Ubuntu - šifrovaný root

    26.5.2016 20:14 Valentino
    Ubuntu - šifrovaný root
    Přečteno: 310×
    Zdravím. Na noťasu jsem si kdysi zašifroval /home a swap podle návodu https://www.ictspecialista.cz/archives/1570. Teď chci ale disk vyměnit a koupit si menší SSD. Jestli je můj plán správný, připojím nový disk přes USB a vytvořím stejné oddíly a ty zašifruju. Potom změním UUID v /etc/fstab a /etc/crypttab a klíče a nainstaluju GRUB. Následně systém překopíruju. Je to podsud OK? No a potom bych to chtěl ještě rozšířit, /boot dát na flashku. To bych měl zvládnout. Ale co když chci zašifrovat i /? Jde to? Není mi jasný, kdy dojde k rozšifrování (co /etc/fstab atd.). Poradíte?

    Odpovědi

    26.5.2016 20:54 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - šifrovaný root
    Obvykle se šifrovaný systém dělá tak, že se vydělí /boot ten je mimo šifrovaný kontejner a pak je šifrovaný kontejner a uvnitř může být cokoliv, třeba na LVM rozdělený disk na root a home a swap, nebo vše dohromady. Boot pak probíhá tak, že najede grub, po volbě najede initrd a vmlinuz a jádro se zeptá na heslo k šifrovacímu klíči, otevře se kontejner a boot pokračuje. Je možné i mít zašifrované vše, ale pak to dá trochu více práce, protože grub musí loadnout a obsahovat šifrovací moduly. viz. např. (a není jisté jestli v klikacím Ubuntu to pujde, ale první možnost by jít triviálně měla.)
    26.5.2016 21:32 Valentino
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - šifrovaný root
    Boot nebudu šifrovat.. takže můžu to provést podle toho návodu vč. root oddílu?
    Josef Kufner avatar 26.5.2016 21:45 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - šifrovaný root
    Debian to dělá stejně (nešifrovaný /boot + vše ostatní v šifrovaném LVM) a umí to instalátor sám od sebe. Doporučuju udělat na nový disk minimální instalaci a pak rsyncem překopírovat starý systém přes ten nový minimální. Instalátor by to měl nastavit správně a dle očekávání autorů distribuce, takže to bude bezproblémové při aktualizacích. Také to je asi nejpohodlnější a nejrychlejší postup.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    26.5.2016 22:14 Valentino
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - šifrovaný root
    OK, ale musím ponechat /et/fstab z nové instalace? a co ješťe?
    26.5.2016 22:47 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - šifrovaný root
    Přesný postup závisí kolik uživatelské konfigurace je na systému. (tedy konfigurace jiné než default distribuce.) Pokud skoro nic, tak bych nepokoušel štěstí kopírováním starého systému přes nový. Ve starém systému bych si vypsal seznam balíků, v novém udělal minimálni konfiguraci, nakopiroval home s uživatelskými daty, a nainstaloval balíky, které byly ve starém systému. A potom jednotlivě nakopiroval ze starého systému do nového ty konfiguráky, o kterým vím, proč to dělám. Pokud nemám v hlavě, co jsem na systému přesně dělal, je to lepší nechat na defaultu distribuce. (samozřejmě záloha celého /etc nekde mít a postupně doladit.) Asi jedině, kdy by to celkem rozumně šlo nakopírovat starý na nový, by byla situace stejného distra ve stejném aktualizačním stavu. Takhle jsem to nikdy nedělal, ale pohlídal bych jak to je v případě pravidel pro grub a pravidel pro generování initrd. Tam to bootuje jinak.
    Josef Kufner avatar 27.5.2016 08:52 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - šifrovaný root
    Potřebuješ zachovat fstab, crypttab, grub, initrd, jádro a tak. Není toho moc. V té minimální instalaci to uvidíš, však tam moc jiných souborů nebude (proto minimální). Doporučuju také upgradovat starý systém na verze co nejbližší tomu novému minimálnímu systému – lépe se pak hledají rozdíly a nepřebývají staré/nové soubory.

    Minimální instalace zabere chvilku k nainstalování a neobsahuje žádná tvá data (a ta co tam nakopíruješ máš pořád vedle), takže pokud po přeplácnutí nenabootuješ, tak to zkus znovu a jemněji ;-)
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    28.5.2016 20:25 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - šifrovaný root

    Je-li šifrovaný i /boot (což je běžné, chci-li šifrovaný / bez odděleného /boot), pak načtení kernelu a initramdisku zajistí GRUB, který už dávno podporuje LUKS, a redukuje se to na následující případ.

    Jakmile je k dispozici initramdisk, je na něm prostě jednoduchá utilita, která otevření LUKS oddílu / zajistí, tj. zeptá se na heslo, přečte hardwarový USB klíč atp. Tu utilitu/hook má každá distribuce někde k dispozici.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.