abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 2,32 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 45,34 %. Procesor AMD používá 75,04 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    Rozcestník

    Dotaz: Automatická synchronizace + zálohování dat v síti

    15.1.2018 17:33 sir_honrad
    Automatická synchronizace + zálohování dat v síti
    Přečteno: 374×
    Zdravím Vás, měl bych dotaz ohledně synchronizace a zálohování dat.

    Mám doma NAS, na kterém mám oddíl určený na zálohy a na něm mám pro každé zařízení samostatný adresář. Každou noc se mi na tento oddíl automaticky přihlásí každé mé zařízení (mobily, PC) a provede synchronizaci změn (při tom se pouze nahrávají nové/změněné soubory, nic se nemaže). A tenhle oddíl bych potřeboval automaticky synchronizovat na zálohový disk na jiném PC v síti.

    Moje představa se zhruba dá popsat tak, že budu mít v síti další PC s datovým HDD (dále ho budu označovat už jen jako "zálohovací PC"), na který se mi každou noc vytvoří zrcadlo daného oddílu na NASu (dále už jen jako "NAS") a hned poté se z tohoto zrcadla vytvoří archivační záloha. Mělo by to fungovat asi takto:

    1) V první řadě, disk zálohovacího PC nebude v síti ze žádného zařízení přístupný
    2) Každou noc se zálohovací PC přihlásí k NASu. Na NASu i disku zálohovacího PC bych měl různě rozmístěné malé soubory a adresáře, se kterými nebudu nijak hýbat. Zálohovací PC v první řadě provede porovnání těchto souborů (ochrana před ransomware)
    3) Pokud budou mezi soubory rozdíly, operace se přeruší. Ideální by bylo, kdyby mě o problému zálohovací PC informoval, např. mailem
    4) Pokud budou soubory shodné, provede zálohovací PC samotnou synchronizaci = vytvoří zrcadlo (nové soubory nakopíruje, změněné přepíše a odstraněné odstraní)
    5) Hned poté z tohoto zrcadla na stejném disku vytvoří archivační zálohu (do jednoho souboru). Ideální by bylo, kdyby se první záloha vytvořila plná a dále už jen přírůstky nebo rozdíly a po např. 30 takových zálohách by se vytvořila nová plná, atd. Když by se navíc nechávaly např. poslední tři plné zálohy vč. všech příslušných přírůstkových/rozdílových a starší by se mazaly, bylo by to úplně geniální.

    Mám tu k dispozici starší NTB s nainstalovaným CentOS 7 a pak jeden 4TB ext HDD, který by mohl sloužit jen na ty zálohy. Poradíte jak to zprovoznit? S linuxem se teprve učím, tak v tom dost tápu. Díky moc předem :)

    Odpovědi

    Josef Kufner avatar 15.1.2018 17:50 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Automatická synchronizace + zálohování dat v síti
    Doporučuju rsync a BTRFS snapshoty. Každá záloha je "plná", ale přenášejí i ukládají se jen rozdíly, takže to je rychlé i efektivní.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    15.1.2018 20:49 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Automatická synchronizace + zálohování dat v síti
    Jak píše Josef Kufner, na tom zálohovacím PC bych použil jako souborový systém btrfs a každou zálohu bych dělal do nového snapshotu. Tím pádem všechny zálohy budou plné, ale nezměněné soubory budou na disku uložené jen jednou. Zároveň btrfs používá kontrolní součty, takže byste měl přijít na případné poškození dat na disku. Pro přenos dat použijte rsync, ten zjišťuje, které soubory se změnily, a z nich ještě přenáší jen změněné bloky.

    Jako detekci ransomware můžete sledovat, kolik dat přenesl rsync nebo jak velký je nový snapshot – pokud bude zálohovaných dat 10× více, než obvykle, asi se stalo něco netypického.
    16.1.2018 02:03 sir_honrad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Automatická synchronizace + zálohování dat v síti

    Moc Vám oběma děkuji. Sice z toho zatím zrovna moudrý nejsem, ale aspoň vím, jakým směrem se vydat. :)

    A omlouvám se za ten paskvil v prvním příspěvku, měl jsem to přehledně členěný, ale nečekal jsem, že po odeslání přísppěvku se to takhle spojí dohromady. A editovat už to nejde (teď už vím, že povinný náhled před odesláním má svůj smysl...)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.