abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:55 | Zajímavý software

    Společnost Kaspersky vydala svůj bezplatný Virus Removal Tool (KVRT) také pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Nová verze

    Grafický editor dokumentů LyX, založený na TeXu, byl vydán ve verzi 2.4.0 shrnující změny za šest let vývoje. Novinky zahrnují podporu Unicode jako výchozí, export do ePub či DocBook 5 a velké množství vylepšení uživatelského rozhraní a prvků editoru samotného (např. rovnic, tabulek, citací).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 7.0 LTS open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 22 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | IT novinky

    Společnost AMD na veletrhu Computex 2024 představila (YouTube) mimo jiné nové série procesorů pro desktopy AMD Ryzen 9000 a notebooky AMD Ryzen AI 300.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána ve verzi 4.10.0 . Přehled novinek v ChangeLogu. Vypíchnout lze Wayland backend pro Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:00 | Zajímavý software

    Národní superpočítačové centrum IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů EVEREST SDK pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 2,32 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Ubuntu, Linux Mint a Manjaro Linux. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 45,34 %. Procesor AMD používá 75,04 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    Rozcestník

    Dotaz: Linux cluster - stonith / fencing

    28.2.2018 13:40 Odpadlik
    Linux cluster - stonith / fencing
    Přečteno: 459×
    Není tu náhodou někdo kdo rozumí clusterům, konkrétně pacemaker/stonith/fencing? Docela rád bych věděl, proč je třeba u HA clusteru s GFS2 nutno toto konfigurovat...

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    28.2.2018 14:40 DarkKnight | skóre: 26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    Co udela cluster, kdyz se spojeni prerusi mezi jednotlivymi uzly? Da se predpokladat, ze i kdyz ma node minoritni quorum, tak porad na nej muze nekdo zkusit zapsat, cimz by doslo k nekonzistenci dat (ktera jsou platna, na prvni casti rozpadleho clusteru, nebo na druhe?).

    Z tohoto duvodu se prave aplikuje STONITH - pokud nema ta cast rozpadleho clusteru majoritni quorum, zabij ho (neresi problemy, kdy se rozpoji vsechny uzly najednou). To je i duvod, proc se u dvouuzlovych clusteru (velmi pitomy napad - kvuli split-brainu) STONITH vypina.
    28.2.2018 14:54 Odpadlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    To je sice pravda, ale v případě HA clusteru je to k ničemu. GFS2 je sdílený FS - tzn tam se předpokládá, že resource užívají oba uzly zároveň. Tj můj dotaz to neodpovídá.
    28.2.2018 16:44 Lyco | skóre: 14 | blog: Lyco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    GFS2 sice může být sdílený FS, ale to ještě neznamená, že je schopný dlouhodobě bezpečného provozu bez spojení mezi jednotlivými uzly. Podle dokumentace to vypadá, že nody které ztratí quorum přestanou pracovat, ale nenašel jsem co to přesně znamená - pokud zůstanou read-only, můžou aplikace vidět zastaralá data, což je problém pokud někdo (klienti aplikací s daty na GFS2 a pod.) vidí data z obou stran clusteru. I pokud by tam tenhle problém nebyl, je tu pořád riziko chyb v programu, v částech kter jsou míň otestované než to co běží v normálním provozu.

    Navíc, to že server neodpovídá před timeoutem (a to je obvykle jediná věc kterou o něm ostatní můžou zjistit) neznamená, že nic nedělá. Krom toho, že může prostě pracovat pomalu nebo nedělat nic, může být taky vážně rozbitý a aktivně ničit data. (To jsem reálně viděl, naštěstí v nekritické věci - chyba v kernelu způsobila, že MySQL server spadl, ale před tím do logu zapsal několik MB nulových bytů. Kdyby to byl binlog, tak rozbije repliku.) V případě, že se o něm ví, že neodpovídá, je nejjistější ho prostě zabít.

    Obecně, většina distribuovaných systémů předpokládá, že se věci pokazí jen tak, že něco přestane pracovat (fail-stop model): packet se ztratí nebo opozdí, server se restartuje nebo je pomalý. Takové systémy se katastrofálně rozbijí, pokud porucha způsobí něco vážnějšího. STONITH je pragmatické řešení: bylo by příliš složité a pomalé zabezpečit se proti všem typům chyb, tak zkusíme zajistit, že nefunkční server vždycky přestane pracovat, a zajistíme to co nejdřív.

    Viz také https://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_fault_tolerance
    Příspěvek se rázem stává až o 37,5 % pravdivější, je-li pod ním napsáno reálné jméno.
    28.2.2018 18:08 DarkKnight | skóre: 26
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    Ale odpovida. To co pisu neznamena, ze nemuzes zapisovat na oba uzly najednou. Ale pokud dojde k chybe (to je to dulezite) - tj. treba se prerusi konektivita mezi jednim uzlem a zbytkem clusteru, aplikace najednou zacne pracovat se stejnym souborem na kazdem uzlu a problem je na svete. Ktera verze zmeny je ta spravna? Obecne nelze predpokladat, ze jedna je spravna a druha je spatna - proto STONITH jeden uzel zabije (ten, ktery nema majoritni quorum) a je zajistene, ze na ten uzel uz nikdo nezapise.

    A znovu pripominam, ze dvouuzlovy cluster nedava pro data-sensitive aplikace (FS, DB, aj.) smysl - neni to HA.
    1.3.2018 08:55 Odpadlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    Ale to je přeci běžný problém který se řeší zámkem. Jako rozuměl bych kdyby se v tomto případku STONITH definovalo na dlm démon nutný k provozu GFS či síťovou konektivitu. Ono se to ale řeší přes samotné blokové zařízení:

    pcs stonith create iscsi-stonith-device fence_scsi devices=/dev/sdb meta provides=unfencing

    ... což mi opravdu nedává žádný smysl. Co tento příkaz vlastně udělá? Podotýkám že nezajistí exkluzivní přístup k blokovému zařízení /dev/sdb - tak co tedy zajistí?
    1.3.2018 13:27 Lyco | skóre: 14 | blog: Lyco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    Split-brain v 2nodovém clusteru je problém, který zámkem nelze vyřešit. Buď dojde k deadlocku (když zámek nemá timeout a některý node umře natrvalo), nebo k nekonzistenci dat (pokud je výpadek komunikace - způsobený např. přetížením - delší než timeout zámku, a oba nody zapíšou různá data). Klasický zámek je v reálné (tj. nespolehlivé) síti neřešitelný problém.

    Ten iscsi device ve tvém stonithu je pravděpodobně quorum disk. To je takový divný hack - cluster dvou nodů totiž nedokáže při ztrátě spojení mezi nimi rozhodnout, kdo má zůstat naživu, a nody by se vzájemně zabily. Proto oba servery zkusí kontaktovat třetí node - v tomhle případě disk připojený SCSI protokolem - a zamknout ho. SCSI protokol garantuje že uspěje maximálně jeden node, ten se to dozví a zabije ten druhý který zámek nedostal. V podstatě má takový cluster 3 nody, ale jeden z nich slouží jenom k rozhodování "sporů".

    K tomuhle účelu se často používá přímo ta sdílená storage na které jsou data, protože nechceme, aby node který ztratil spojení se storagí byl ten, který přežil stonith.

    (Tady poznamenávám, že quorum diskům sám moc nerozumím, takže možná jsou detaily špatně.)
    Příspěvek se rázem stává až o 37,5 % pravdivější, je-li pod ním napsáno reálné jméno.
    2.3.2018 09:47 Odpadlik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux cluster - stonith / fencing
    No je to skutečně o zámcích, takže máte pravdu:

    https://access.redhat.com/solutions/15575

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.