Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
sudo mount /media/share
Doplnit do /etc/fstab
.
$ sudo apt install spice-vdagent spice-webdavd Your shared directory shows up as a WebDAV server on http://127.0.0.1:9843/. You can use a WebDAV client to access it, or mount.davfs to mount it.ale to chce po zadání uživatele a heslo. Po spuštění nic zadávat nemusím a nikdy jsem nic ani nezadával.
mount.davfs
a v nej nájdeš spomenuté konfigy. I keď to môže byť teoreticky pichnuté ako súčasť nejakej štartovacej služby vytvorenej pre potreby daného hypervizora. Nemám k dispozícii Apple HW, takže si to nebudem inštalovať aby som ti to priamo našiel. Teda mám, ale to je muzeálny kúsok (iBook z roku 2003, za chvíľku bude plnoletý). A na ňom by to nešlo.
mount.davfs http://127.0.0.1:9843/ /media/share
man mount.davfsby nemal byť problém naťukať do vyhľadávača text:
manual page mount.davfsVyhľadávanie na internete sa učí už na základnej škole, aj keď deti to v dnešnej dobe už zvládnu už pred začiatkom školskej dochádzky.
mount
vypadá takto:
① mount co_připojit kam_připojit ② mount co_připojit ③ mount kam_připojit
co_připojit
je (u klasichých diskových souborových systémů) cesta k blokovému zařízení (např. /dev/sdx1
, /dev/nvme0n1
, …), nebo nějaký jiný údaj, který souborový systém může použít. Například u souborových systémů, které poskytují informace o systému (proc
, sysfs
– znáte asi jako /proc
, /sys
) nebo u ramdisků (např. tmpfs
můžete napsat cokoliv (ale zpravidla se píše none
), protože tento údaj ignorují. Síťové souborové systémy (např. NFS) požadují i cestu k hostiteli.
kam_připojit
je cesta k adresáři, kam je souborový systém připojen – „kde se objevují jeho soubory“. Používá se např. /mnt
. Adresář nemusí být prázdný. Po dobu připojení souborového systému se bude místo stávajícího obsahu adresáře objevovat obsah poskytnutý připojeným souborovým systémem.
Varianta ① poskytuje operačnímu systému všechny informace o připojení souborového systému. Varianty ② a ③ použijete pokud provádíte připojení často, protože je jednak kratší a druhak všechny zbylé parametry musí souborový systém už znát – ty jsou zapsané v tom ostatními zmiňovaném souboru /etc/fstab
(vizte níže).
Pokud chcete explicitně určit typ souborového systému (tj. nechcete použít autodetekci), použijte volbu -t
. Např. -ttmpfs
pro použití tmpfs
.
Mnohé (asi všechny) souborové systémy přijímají další volby pomocí -o
. Za to napíšete čárkami oddělené volby, které jsou předány ovladači souborového systému. Volby nejsou sjednocené, ale některé jsou podporovány velmi často, a to zejména: ro
(read-only, jen pro čtení), rw
(read-write, pro čtení i zápis, to je výchozí), sync
(propisovat změny na disk co nejdříve, pozor, je to dost pomalé). Volby rw
a ro
jsou, asi protože jsou často používané, nahraditelné přepínačem -w
, resp. -r
(takže např. mount -r co kam
namísto mount -oro co kam
).
Pro více vizte mount(8)
.
umount nějaký_identifikátorTen
nějaký_identifikátor
je buďto co_připojit
nebo kam_připojit
, který byl uveden při připojování. Je celkem jedno který to je – ono si to příslušný záznam najde.
Pro více vizte umount(8)
.
mountUkáže to velmi nepřehlednou tabulku se všemi informacemi.
/etc/fstab
obsahuje záznamy (řádky) v následujícím formátu:
co_připojit kam_připojit typ_souborového_systému volby číslo čísloNapř.:
LABEL=t-home2 /home ext4 defaults,auto_da_alloc 0 2První sloupec (hodnota) udává to, co připojujeme, druhá to kam to připojujeme. To odpovídá použití
mount
ve variantě se dvěma hodnotami.
Třetí hodnota je typ souborového systému (zde ext4
) – to, co píšeme za -t
.
Následují volby – to, co píšeme za -o
.
První číslo mějte nastavené na 0. Druhé číslo udává kdy provádět kontrolu chyb: 0 (jen manuálně), 1 (při prvním průchodu – typicky pro kořenový oddíl), 2 (při druhém průchodu).
Pro více vizte fstab(5)
.
https://myserver.org/webdav /home/user/webdav/ davfs user,noauto 0 0
ve fstab
.
Pokud chcete použít příkaz mount
přímo, tak to můžeme přepsat do této podoby:
mount https://myserver.org/webdav /home/user/webdav/ -tdavfsPozor, adresář
/home/user/webdav/
(nebo jiný – samozřejmě si to v tom příkazu upravte) musí existovat.
Ahoj, pro odpojení sdílené složky jsem zadal příkaz: sudo umount /media/shareTy ho odpojis a pak ho chces znovu pripojovat? To jako proc? Tak ho neodpojuj. Problem vyreseny.
systemctl start media-share.mount
Tiskni Sdílej: