Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
CREATE TABLE popis ( id INTEGER PRIMARY KEY AUTOINCREMENT, text TEXT ); CREATE TABLE popis_obrazek ( id INT NOT NULL, src TEXT NOT NULL, FOREIGN KEY(id) REFERENCES popis(id) );A výsledkem parsování je takovýto soubor:
INSERT INTO popis (text) VALUES("Jakysi popis"); INSERT INTO popis_obrazek (id, src) VALUES((SELECT seq FROM sqlite_sequence WHERE name='popis'), 'obrazek1.jpg'); INSERT INTO popis_obrazek (id, src) VALUES((SELECT seq FROM sqlite_sequence WHERE name='popis'), 'obrazek2.jpg');A všechno pracuje jak má. Každý obrázek má id popisu, ke kterému patří. Napadlo mě vyhodit z tabulky popis ten sloupec id, vždyť je tam už rowid. Ale jak s ním pracovat v insertech, vždyť po prvním insertu do popis_obrazek se last_insert_rowid() změní. Našel jsem, že by to šlo oklikou přes pomocnou tabulku, ale zdá se mi to zbytečné. Je na to nějaký fígl, nebo je lepší nechat id a nepoužívat rowid? Díky za inspiraci.
CREATE TABLE popis ( text TEXT ); CREATE TABLE popis_obrazek ( id INT NOT NULL, src TEXT NOT NULL, FOREIGN KEY(id) REFERENCES popis(rowid) ); INSERT INTO popis (text) VALUES("Jakysi popis"); INSERT INTO popis_obrazek (id, src) VALUES((SELECT LAST_INSERT_ROWID()), 'obrazek1.jpg'), ((SELECT LAST_INSERT_ROWID()), 'obrazek2.jpg');To id v tabulce popis_obrazek tam být musí, identifikuje, ke kterému popisu obrázek patří. Děkuji mnohokráte za radu.
INSERT INTO popis VALUES('Jakysi popis') RETURNING rowid;A pozor, bez:
PRAGMA foreign_keys = ON;nebude fungovat kontrola referenční integrity.
CREATE TABLE popis_obrazek ( popis_rowid INTEGER NOT NULL, src TEXT NOT NULL, FOREIGN KEY(popis_rowid) REFERENCES popis(rowid) );Následně můžete vkládat do tabulky popis_obrazek pomocí příkazu INSERT s výrazem last_insert_rowid() pro získání posledního vloženého rowid:
INSERT INTO popis (text) VALUES("Jakysi popis"); INSERT INTO popis_obrazek (popis_rowid, src) VALUES(last_insert_rowid(), 'obrazek1.jpg'); INSERT INTO popis_obrazek (popis_rowid, src) VALUES(last_insert_rowid(), 'obrazek2.jpg');Tento způsob může být vhodný, pokud nepotřebujete sloupec id v tabulce popis a chcete využít automatického generování identifikátorů v SQLite pomocí rowid. Pokud ale potřebujete sloupec id v tabulce popis, je lepší ho ponechat a používat ho jako klíč pro odkazování v tabulce popis_obrazek. Toto je obecně považováno za lepší praxi, protože rowid může být přepsán při určitých operacích s tabulkou, například při přesunutí řádků nebo při vkládání řádků do středu tabulky. Klíče definované uživatelem (jako je id) jsou stabilnější a méně pravděpodobné, že se změní.
Tiskni
Sdílej: