abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Převzetí PySide zpět pod Qt Project

    Poté co Nokia pohřbila projekt mobilního operačního systému MeeGo, zastavily se také práce na projektu PySide. Jedná se o propojení Pythonu a grafických knihoven Qt. Mělo jít o hlavní vývojové prostředí aplikací určených pro systémy MeeGo a Symbian. Na rozdíl od konkurenčního PyQt, dostupného pod komerční nebo GPL licencí, je PySide dostupné pod LGPL a umožňuje tedy vývoj uzavřených aplikací.

    Od doby, co Nokia přestala projekt PySide financovat, vývoj stagnuje. PySide ve verzi 1.x podporuje pouze Qt4. Podpora Qt5 přijde až s verzí PySide2, ale práce na ní probíhá velmi pomalu. To by se nyní mělo změnit. Firma Qt Company (dříve Digia) hodlá převzít projekt PySide pod svá křídla, zajistit jeho kompatibilitu s aktuální verzí Qt a integrovat jej do struktur Qt Projektu. Firma rozeslala e-mail, ve kterém žádá přispěvatele do projektu, aby podepsali souhlas s komerčním licencováním jejich kódu. PySide bude licencován stejně jako zbytek Qt, tj. pod komerční i svobodnou LGPL licencí.

    14.4.2016 00:00 | JeChW | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    14.4.2016 09:08 Huholoman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    PySide a PyQt šlo vždycky mimo mě, ale osobně jsem se nedávno začal zajímt (a používat) o PyOtherSide. Malý prográmky se s tim vyvíjí vskutku rychle.
    14.4.2016 10:27 JeChW
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Úplně jsem nepochopil, k čemu to je dobrý. Díky tomu můžu nahradit v QML JavaScript Pythonem? Nebo jak to funguje?

    Kdysi jsem PySide hodně věřil, byl jsem u začátku jeho vývoje a připravoval v něm svoje aplikace. Těšil jsem se na uvedení MeeGo a říkal si, že poprvé mi dává konání Nokie smysl a koupím si jejich telefon.

    Pak ale přišel MS a svojí velkou nohou to celý zašlápl. Já jsem moje programy přepsal z Pythonu do C++ (QML část zůstala) a porotval na Android. Teď se učím Javu a způsob, jakým rozšířit program o věci specifický pro Android.

    Úplně si nejsem jistý, kde PySide dneska použít. Ale myslím, že třeba pro Ubuntu Touch by to bylo hodně přínosný. Hlavní výhodu vidím ve stabilitě a dobré laditelnosti Python kódu oproti C++ a tím pádem mnohem snazšímu vývoji. Pokud někde potřebuji výkon, nemá Python problém použít céčkovou knihovnu.
    14.4.2016 10:57 Huholoman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Ubuntu Touch mě moc nezaujal, ale už pár let jsem docela spokojený s Jollou.
    15.4.2016 14:37 MartinK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Úplně jsem nepochopil, k čemu to je dobrý. Díky tomu můžu nahradit v QML JavaScript Pythonem? Nebo jak to funguje?
    Ne úplně, ale tak daleko od pravdy to taky není - PyOtherSide umoňuje z pomocí Python QML elementu volat z QML Pythoní kód. Volání může být jak synchronní tak plně asynchronní a Pythoní kód také může zpět do QML posílat signály. Prostě taková celkem lehká ale dost mocná RPC vrstva.

    Mezi hlavní výhody patří možnost plně asynchronní komunikace Python<->Qt/AML, rychlý start (QML aplikace startuje jako první a Python si asynchronne načte až potřebuje) a celkově malou velikost zdrojového kódu (PySide byl kolikrát problém vůbec skompilovat).

    Mezi nevýhody může teoreticky pro někoho patřit to, že se nejedná o klasické bindingy které obalují všechny třídy v Qt ale opravdu jen lehkou RPC vrstvu mezi Pythonem a QML. Osobně jsem s tím však zatím neměl v mých projektech problém.

    Nejlepší je asi podívat se na příklady nebo do dokumentace jak se to používá.
    Úplně si nejsem jistý, kde PySide dneska použít.
    PyOtherSide je k dispozici v repositářích minimálně Fedory, Debianu a Ubuntu a pravděpodobně i dalších distribucí. Co se mobilních platforem týče je možné PyOtherSide použít pro tvorbu aplikací minimálně pro SailfishOS (Jolla) a pro Android.
    15.4.2016 15:29 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Všetky tie príklady sú Python, takže dosť pochybujem, že sa ako prvý nenačítava práve Python.
    15.4.2016 15:56 M4rtinK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Všetky tie príklady sú Python, takže dosť pochybujem, že sa ako prvý nenačítava práve Python.
    Koukni třeba na ten notes example: Pouští se to pomocí:

    qmlscene notes_example.qml

    Je pravda, že to možná natáhne libpython nebo něco takového. A i to by se dalo pořešit kdyby to byl problém - stačí ten import (import io.thp.pyotherside 1.0) a vytvoření Python elementu hodit do samostatného QML souboru, který se načte, až když je Python potřeba. A podobně to jde dělat i s aplikačním kódem díky podpoře asynchroního načítání pythoních modulů.

    Celkově hlavní výhoda je, že to vůbec jde udělat - klasické bindingy pokud vím nejen, že vždy natáhnou Python, ale i tisíc šilených wrapperu pro všemožné Qt třídy čistě pro jistotu - kdyby je tvůj kód náhodou chtěl použít. Už jen ve velikosti binárek tam byl dost velký rozdíl: asi 6-7 MB pro PySide vs 150 kB pro PyOtherSide.
    15.4.2016 16:31 xm | skóre: 36 | blog: Osvobozený blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Ufff, to mi přijde jako strašlivé drbání se levou nohou za pravým uchem. Ty příklady jsou hrozně neelegantní a dovedu si představit dost věcí, které tímhle způsobem efektivně vůbec udělat nepůjdou.

    V PyQt programuju už léta (profesionálně) a s velikostí ani rychlostí jsem nikdy problém neměl. Co je to v dnešní době pár megabajtů?
    Svoboda je tím nejdůležitějším, co máme. Nenechte se o ní připravit, podporujte Pirátskou stranu!
    14.4.2016 10:34 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    QML sa dá bez problémov používať aj s PyQt a PySide.
    14.4.2016 10:59 Huholoman
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Převzetí PySide zpět pod Qt Project
    Já neříkám, že ne, já říkám, že jsem nikdy k tomu nepřičuchnul :) až před pár lety, kdy jsem si pořídil Jollu, sem se začal zajímat o PyOtherSide.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.