abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1066 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    26.10.2009 16:29 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Problémy z implementace

    Vzal jsem to z opačné strany a mám nástřel implementace knihovny v C (libcurl, libxml2) a začínají na povrch vyplavávat problémy nebo alespoň otázky:

    Autentizace klienta je přípustná čtyřmi různými způsoby, prakticky se jedná o dva (vzájemně se nevylučujícíc se) způsoby: HTTP basic a klientský SSL certifikát.

    První způsob je jasný, jediná otázka je ohledně cachování hesla, protože SSL spojení se může kdykoliv rozpadnout a co pak? Vyhodit aplikaci chybu, ať poskytne znovu heslo, nebo si heslo při přihlášení schovat a potichu jej znovu použít (respektivě cookie, na který se autentizace deleguje)? S tím souvisí ochrana před odswapováním hesla. Máme mlock(3), ale knihovna pro HTTP si heslo kopíruje pro sebe. Tohle se dost blbě ošetřuje.

    Autentizace certifikátem má z vyhlášky povinnost mít klíč schovaný nevydolovatlným způsobem v kryptografickém zařízení, které dle provozního řádu ISDS musí implementovat MS CryptoAPI nebo PKCS#11 prostřednictvím knihovny libp11(?). Ví někdo o kryptografickém zařízení, které v linuxu funguje, splňuje tyto podmínky (mimo jiné 2048b RSA a SHA-2) a dá se za rozumné peníze koupit? Bude tento způsob autentizace povinnou součástí zadání?

    Další problém je s ověřováním digitálních podpisů obálek. Dle provozního řádu byl XMLSec opuštěn kvůli výpočetně drahé kanonizaci XML a místo toho se podepisuje konkrétní serializovaný bitový proud XML podstromu a podpis se ukládá do PKCS (#7 ?) struktury.

    Z toho vyplývá, že záleží na fyzické struktuře XML a z HTTP těla SOAP odpovědi bude nutné patřičný XML dokument zpřístupnit vyšším vrstvám jako prostý řetězec. Opakovanou serializací by se mohla porušit fyzická struktura a podpis by neseděl. Nevíte jak je na tom libxml2? Jestli umí zachovat fyzickou strukturu i po deserializaci? Ve své knihovně zatím vracím rezebraný XML strom (přesněji řečeno seznam uzlů (xmlNodeList) z těla SOAP), takže možná bude nutné vracet i dokument jako blob (ať paměťová složitost roste).

    Další problém je s licencí. Rád bych do knihovny zahrnul XML schémata, abych mohl příchozí a třeba i odchozí zprávy validovat. Na to bych rád do knihovny začlenil XSD soubory z provozního řádu. Jenže podle českého autorského zákona podléhají úplně normální licenci, kromě výjimky (úřední dílo), že dílo mohu rozmnožovat a šířit. Mám ale dojem, že už nemám právo jej pozměňovat. To by pak ale bylo v rozporu třeba s licencí LGPL, protože ta uživateli dává právo cokoliv měnit. Jaký je váš názor, bude nutné schémata přepsat, šířit samostatně nebo požádat o lepší licenci Českou poštu, nebo se mýlím?

    Další problém nastane, až se knihovnu někdo pokusí použít z aplikace. Spousta grafických knihoven si uzurpuje proces pro sebe, některé mají problémy s vícevláknovými procesy. Knihovně by asi slušelo asynchronní rozhraní, aby aplikace mohla oznámit, že byl zahájen přenos zprávy, pak ukazovat indikátor postupu a uživateli dát kdykoliv možnost přenos přerušit. (Vezmete na vědomí, že velikost zprávy může být až 10 MB, což na 128kb/s uplinku ADSL telecomu představuje nezanedbatelnou dobu.) Bude zadání tedy požadovat asychnronní vláknově bezpečné rozhraní, nebo ne? Problém může být s vláknovou bezpečností, protože třeba libcurl může být slinkovaná proti kryprografickým knihovnám, které nejsou připraveny na vlákna.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.