abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1066 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.6.2022 23:16 migelo | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Čím nahradit Apple Macbook Pro 16"
    Zdravím a budu reagovat zde. Přečetl jsem si téměř celou diskuzi a podle všeho máš v HW asi jasno, já osobně preferuji HP EliteBook a přikláním se k AMD řešení. Co mi tu ale chybí, jsou některé informace, které by ti mohly usnadnit návrat mezi tučňáky :).

    Pokud si pořídíš nový HW, budeš mít s LTS/stabilní distribucí problémy. Sám jsem prchl na rolling update, protože než se něco v LTS/stable distru objeví, trvá to dlouho. Což je poměrně problém, pokud máš nový HW a chceš bezproblémovou funkcionalitu. Jeden příklad za všechny → v roce 2018 jsem si pořídil tehdy nový Radeon 5700XT, který v rolling update distribuci získal podporu někdy na podzim, tuším přelom září a října (musel bych to dohledat, mám někde na serveru uložené výsledky testů. Bylo to komplikovanější proto, že do té doby ATi/AMD v grafikách na Linux kálelo z velké výšky). Ubuntu LTS 18.04 získalo velmi mizernou podporu někdy v březnu/dubnu dalšího roku a do doby, kdy mě to ještě bavilo hlídat (asi vloni na jaře), pořád nefungovalo korektně a to ani vzdáleně. Novější verze jsou pak lepší, ale až 22.04 je v pohodě. Což je šílené, až skoro po čtyřech letech. Mám několik dister na malých SSD, abych viděl, jak se vyvíjí podpora AMD v Linuxu. Jistě, je tu poslední verze 22.04, ale pokud koupíš HW nový, budeš mít problémy stejné, byť pravděpodobně ne tak dlouho. Já jsem tedy ohledně OS řešil něco podobného jako ty. Takže jsem si udělal distribuční kolečko, testy výkonu atd. Nějakou dobu jsem byl na openSUSE Tumbleweed, ale pořád mi něco chybělo a navíc tehdy byl výkon HW AMD v openSUSE podprůměrný (na úrovni Ubuntu LTS, tedy v průměru o 30% pomalejší než Arch/Manjaro). Nakonec jsem po změně politiky aktualizací v Manjaru (dřívě je přebírali z Archu rovnou a objevovaly se problémy, což se se změnou politiky aktualizací stabilizovalo) vylučovací metodou zakotvil právě v něm. Řešil jsem aplikační závislost na deb nebo rpm také (taky účto), ale našel jsem debtap a bylo po problému.

    Další informace, která mi chybí v diskuzi, je AMF (advanced multimedia framework). Psal jsi o multimédiích, tak to bude dobré zmínit. VAAPI je poměrně v pohodě (převod/střih videí), ale jsou určité situace, kdy potřebuji grafický výkon a zároveň chci natáčet dění na obrazovce. V takovém případě musím sáhnout po AMF, protože v takové situaci VAAPI drhne (v Archu/Manjaru stačí doinstalovat z AURu balík amf-amdgpu-pro bez potřeby použití uzavřených ovladačů). Až budeš mít grafiku/APU AMD, vyzkoušej si, co ti více vyhovuje a hlavně otestuj ve zvolené distribuci, jestli funguje třeba tento příkaz v terminálu a jak (výsledná kvalita) např. pro grab:

    VK_ICD_FILENAMES=/usr/share/vulkan/icd.d/amd_pro_icd64.json ffmpeg -hwaccel auto -vaapi_device /dev/dri/renderD128 -f x11grab -video_size 2560x1440 -i :0 -c:v h264_amf -rc 1 -b:v 10M test.mkv

    popř. pokud preferuješ hevc_amf, zaměň kodeky. Podle diskuze výše moc z ffmpegem nekamarádíš, tak video_size je rozlišení, zadej rozlišení svoje.

    Píšu to proto, že je poměrně velký rozdíl v kvalitě výsledného videa napříč distribucemi, nemluvě o tom, že leckde AMF nefunguje vůbec.

    Např. Kdenlive, který ti doporučím co by video editor (zkus v něm i editaci zvuku, není to terno, ale koukni) funguje s obojím poměrně dobře. Včetně natáčení obrazovky, jen je potřeba si to nastavit. V sekci HW akceleraci prozatím AMF chybí, je přednastaveno prozatím jen NVENC a VAAPI.

    Ohledně Google Drive zkus Dolphin a KIO GDrive. Konec konců si můžeš hodit třeba do VirtualBoxu třeba i to Manjaro a tyhle věci si vyzkoušet bez zásahu do systému nainstalovaného. Osobně nemám vůbec nic proti Cinnamonu, je to fajn prostředí, ale já osobně (nikomu to nevnucuji) musím mít na pracovním stroji KDE právě proto, že potřebuji mj. i funkce Dolphinu, které ostatní správci souborů postrádají.

    Toliko moje cesta a zkušenosti s novým HW, multimedii a také hrami v Linuxu. Držím palce a hodně štěstí, snad ti moje tipy alespoň trochu pomohou.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.