abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1062 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.1.2023 06:43 okbobcz | skóre: 8
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ako sa v SQL riesi behanie po zaznamoch ako v DBF
    U souborových databází je to jednoduché a nativní. U SQL databází už je to o dost horší, a u aplikací s web přístupem jsou jen špatná a ještě horší řešení (pokud se snažíte emulovat přístup souborových databází). Pokud máte tlustého klienta, tak můžete používat kurzor, který alespoň v Postgresu umí přesun na konec tabulky, a pokud použijete obousměrný kurzor, tak můžete se vrátit i zpět na začátek. Celé je to náročnější než u souborových databází. Tam se iterovalo přímo nad souborem. U SQL to jednak není možné, a také se bere že je to nesmyslné - že většinou chcete pracovat s filtrovaným řazeným snapshotem. Navíc díky podstatně výkonnější podpoře víceuživatelského přístupu (souborové databáze měly klasické zamykání, dnes se téměř všude používá MGA, která redukuje blokující zámky), už databáze neví kolik přesně je v tabulce řádků, a opět se bere, že je to dost nezajímavé číslo, protože většinou budete pracovat s filtrovanými snapshoty.

    V praxi se setkávám se zákazníky, kteří emulovali interface souborových databází, a nějak jim to fungovalo s daty, které odpovídali velikostí těm souborovým databázím. Pokud ale například chtějí slučovat databáze, přecházejí skutečně na klient režim, kdy jedna databáze obslouží tisíce nebo desetitisíce uživatelů, tak mají dost velké problémy. Bohužel z mého pohledu neřešitelné.

    Doporučovaná cesta je zapomenout na klasické stránkování - pokud možno implementovat kontinuální stránkování, které vede na dotazy typu SELECT FROM xx WHERE hodnota > posledně zobrazená AND filtr ORDER BY yyy LIMIT 10.

    U tlustých klientů se používají holdable kurzory s asynchronně načítanými daty do gridu.

    Je zásadní si uvědomit, že u SQL databází klient server jde o úplně jiné paradigma. U souborových databází iteruji fakticky nad lokálním souborem (nebo semi lokálním) a je mi jedno jak dlouho a v jakém objemu. U SQL klient server databáze je základem rychlé aplikace omezit na minimum objem komunikace mezi klientem a databází. Jsou tam i jiná měřítka. Většina souborových databází měla maximální velikosti tabulek (případně databází v jednotkách GB) (nějaké lokální účetnictví mělo málokdy více než pár MB). U SQL databází jsou relativně běžné tabulky, které mají stovky GB.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.