abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Zajímavý software

    NiceGUI umožňuje používat webový prohlížeč jako frontend pro kód v Pythonu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 10:55 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.6. Z novinek lze vypíchnout lepší integraci LLM (OpenAI, Google AI, Ollama) nebo podporu Matter 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Další úspěch při hledání supravodičů – hydrid thoria

    15. 11. 2019 | Redakce | Různé | 1573×

    Kvantové počítače s delší životností qubitů. Černé díry se na sebe různě nabalují. Jak násobit bez papíru či abaku? Vlny hustoty elektrického náboje. Regenerace mozku pomocí uhlíkových nanotrubiček? Matematika a chlupatá koule. Nová měření velikosti protonu.

    Qubity a jejich svatý grál (grAl)

    Složené slovo grAl znamená granulovaný hliník, který by se mohl uplatnit jako nový materiál pro kvantové počítače. Výhodou tohoto materiálu může být dlouhé udržení propleteného stavu qubitů, než nastane dekoherence (kolaps vlnové funkce). 30 milisekund není na první pohled mnoho, ale je to zatím mnohonásobně víc než u jiných projektů kvantových počítačů.

    Kolem center galaxií se tvoří další obří černé díry

    Kolapsem hvězdy může vzniknout černá díra do hmotnosti 40 Sluncí. Černé díry poblíž středu galaxie by ale měly migrovat k prstenci kolem centrální superhmotné černé díry. Při pohybech černých děr v aktivním galaktickém jádru pak dochází k jejich slučování a jeho výsledkem jsou i černé díry o hmotnostech řádově 60 –80 Sluncí.

    Násobíme pomocí prstů

    V době raného středověku nebyl v Evropě všeobecně používán abakus ani jiná podobná počítadla, neprováděly se zápisy průběhu výpočtu na papíře (pergamenu, tabulce…), a samozřejmě se nepoužívaly ani arabské číslice. Jak tedy lidé vůbec dokázali počítat?

    Nadějná supravodivost objevena u dalšího hydridu, tentokrát thoria

    V letošním roce se v oblasti výzkumu supravodivosti podle všeho podařilo postoupit opravdu pořádně kupředu. Vždyť ještě před pár roky se maximální dosažená supravodivost pohybovala kolem 135 K – u kuprátů rtuti. Nyní se již blížíme skutečně pokojovým teplotám, i když ne za atmosferického tlaku.

    Neurony rostou na lešení z uhlíkových nanotrubiček

    Uhlíkové nanotrubičky by mohly fungovat jako substrát pro růst nervových tkání, přičemž by současně zvládly i roli modulátoru elektrické aktivity neuronů – mj. i proto, že nanotrubičky jsou dobře elektricky vodivé a adhezivní k řadě povrchů. Dokázaly by tedy zřejmě zajistit zesíťování/přenos vzruchů i mezi neurony, které se nedotýkají vlastními nervovými vlákny.

    Vlny hustoty náboje mají vytvářet novou fázi hmoty

    V telluridu lanthanovém se vyskytují tzv. vlny hustoty náboje – což znamená, že v materiálu spontánně vznikají oblasti s vysokou nebo naopak nízkou hustotou elektronů, Dodáním energie namísto chaosu vznikne jiné uspořádání – vypadá to skoro, jako kdyby na sebe kolmé vlny spolu „soupeřily“ o to, jak se materiál uspořádá, a jejich existence se vzájemně vylučovala.

    Věta o chlupaté kouli – matematika i pro nanodrátky

    Pokud bude koule pokryta chlupy a my se je budeme snažit sčesat tak, aby všechny ležely hladce na ploše, vždy zůstane nejméně jeden vlas trčet, nebo vznikne holé místo. (úryvek z knihy Clifford A. Pickover: Matematická kniha – Od Pythagora po 57. dimenzi: 250 milníků v dějinách matematiky)

    Krátce

    Proton se zmenšil – z 0,88 na 0,831 fm. Má jít o dosud nejpřesnější stanovení velikosti protonu, přičemž celý projekt probíhal už od roku 2012.

    Nakažlivá rakovina překročila rovník i Atlantik. Jak se ukazuje, tyto nakažlivé rakoviny mořských mlžů navíc dokáží přeskakovat i mezi příbuznými druhy.

    Mohou mít exoplanety v obyvatelné oblasti červeného trpaslíka významné exoměsíce? Zdrojem tepla může být i samotná obří planeta, takže obyvatelný měsíc vůbec nemusí obíhat okolo planety v obyvatelné oblasti.

    Vědci z CEITEC VUT sestrojili unikátní přístroj magnetické rezonance. Nová metoda funguje v neproměnlivém magnetickém poli s rychlou změnou frekvence.

    Na ISS zkoumají růst tkání ve stavu beztíže. Experiment na stanici ISS by mohl najít možnosti, které v budoucnu umožní produkci umělých cév pro využití v chirurgii.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.