abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1065 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Elektřinou řízený tok kapalin

    11. 10. 2019 | Redakce | Různé | 1224×

    Infrastruktura kvantového Internetu. Algoritmus pro kvantový počítač. Paradox dvojčat a kvantová mechanika. Hybnost fotonu a fotoelektrický jev. Saturn, Enceladus, Tabbyina hvězda. Prasata užívají nástroje, Sibiř jako budoucí ráj…

    Elektricky nabité povrchy pro řízení pohybu kapek i proti gravitaci

    Jak pohybovat kapkami kapaliny na pevném podkladu, zejména pokud chceme, aby pohyb byl rychlý a eventuálně překonal i gravitaci po svislém nebo stoupajícím povrchu? Vědci nyní uvádějí, že namísto gradientu smáčitelnosti by se mohl uplatnit i gradient hustoty elektrického náboje tvořený kapkami padajícími z různé výšky.

    Čeští vědci počítali na prvním přístupném kvantovém počítači na světě

    Platforma IBM nabízí možnost provádět výpočty na procesorech zpracovávajících 5 nebo 14 qubitů. Vstupní program lze sice pro některé platformy napsat v Pythonu, ale podstata algoritmu už je zcela jiná a velmi specifický je i výsledek výpočtu na kvantovém počítači.

    Verze paradoxu dvojčat z teorie relativity promíchaná s kvantovou mechanikou

    Dvojče je zde jenom jedno, zato se pohybuje po různých možných drahách, respektive „po všech současně“ – v jejich superpozici. Abychom si i za těchto podmínek zajistili měření času, dvojče je v tomto případě atomovými hodinami. Experiment bude realizován i fyzicky, v 10 metrů dlouhém zařízení, které se v Hannoveru právě staví.

    Krátce

    Projekt OPENQKD pro celoevropskou kvantovou komunikační infrastrukturu. Cílem projektu je vyvinout experimentální zkušebnu založenou na kvantové distribuci klíčů a vyzkoušet interoperabilitu QKD zařízení různých výrobců.

    Z historie Riemannovy hypotézy. Důkaz Bertrandova postulátu, podle něhož mezi N a 2N se vždy najde alespoň jedno prvočíslo. Ale nemůže totéž u větších čísel platit pro N a 1,01N? (úryvek z knihy Marcus du Sautoy: Hudba prvočísel – dvě století Riemannovy hypotézy)

    NASA chce teleskop hledající nebezpečné planetky. Podle prezentace NASA by takový teleskop měl odhalit 90 % planetek s průměrem nad 140 metrů, které mají potenciál zasáhnout Zemi během 10 let.

    Jak rozpustit ropu ve vodě. A proč kouzla vyžadující superkritickou těžkou vodu vůbec provádět? Nejde přitom o ropné havárie, ale o analytiku…

    Co se vlastně našlo na Enceladu? Aminokyseliny ne. Média jsou plná informací o tom, jak se Saturnův měsíc Enceladus podobá Zemi a jak nový objev organických látek na povrchu zvýšil pravděpodobnost místního života.

    Kam mizí hybnost fotonu? Záhada ještě z doby Einsteina vyřešena. Už v Einsteinově době se řešila otázka, co se stane s hybností fotonu, když foton vyrazí elektron z atomového jádra.

    Elegantní řešení záhady Tabbyiny hvězdy: Je za vším umírající plooneta? Tabbyina hvězda nedává astronomům spát. Hypotézy, které se snaží vysvětlit záhadu slavné hvězdy, přibývají…

    Na Sibiři jako v ráji? Změna včetně klimatické je současně příležitost a nabízí možnost vydělat každému, kdo si vsadí lépe než ostatní.

    Uhlíkové nanotrubičky umožňují nepřímou výrobu elektřiny ze sluneční energie. …a kupodivu to má být efektivnější, i když více přeměn energie by mělo znamenat i vyšší ztráty.

    Současný chromozom Y má ukazovat události staré 2 500 let. Genetici se pokusili o rekonstrukci historie Japonska jen ze současné genetické situace, bez analýzy fosilní DNA.

    Našli dalších 20 měsíců Saturnu, má jich teď více než Jupiter. Aktuální skóre je 82 měsíců u Saturnu, 79 u Jupiteru.

    Mladá dvojhvězda ve spletité síti oblaků plynu a prachu. Rodící se hvězdy získávají hmotu z velkého disku ve dvou fázích.

    Poškození srdce nádorem nadledvin. Pacient, kterého trápí značně kolísavý krevní tlak, vyšší srdeční frekvence a tím způsobené například záchvatovité bolesti hlavy nebo bušení srdce, může být pro lékaře diagnostickým oříškem.

    Poprvé zjištěno, že nástroje používají… prasata. Těžko říct, zda je to nějak pohodlnější než rýt kopytem/rypákem. Vlastně je divné i to, že si takového chování zatím ještě nikdo nevšiml.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.