abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Sony PlayStation3 (verze s 60GB HDD)

    Podpora: kompletní
    Ovladač: v jádře

    Technické parametry

    CPU: Cell (Z hlediska linuxu kompatabilní s PowerPC 64)
    RAM: 256MB
    Graphics: Nvidia RSX GPU 256MB GDDR3 VRAM (pro Linux výstup pouze skrze HDMI)
    HD: 60GB SATA (vyměnitelný popisuje to i originální návod, takže asi bez ztráty záruky)
    Blu-ray (přehrává kromě obvyklých formátů také SACD a Blu-ray, slot-in mechanika funguje v horizontálním i vertikálním stavu)
    Zabudovaná čtečka karet pro SD, MS, Compact Flash
    4x USB slot
    Síťová konektivita: Gigabit Ethernet, WiFi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0
    Zvukovka: výstupy skrze AV multi-out port (speciální PS3 konektor) do klasického sterea, či optikou 5.1, či HDMI až 7.1

    Postup zprovoznění pod Linuxem

    To je na delší povídání, ale kromě několika výjimek stejný jako u jiných distribucí.
    Použil jsem speciální distribuci pro PS3 Yellow Dog Linux ke stažení z download page. V současné době by měl jít také nainstalovat Debian, Ubuntu, Fedora a další. Yellow Dog Linux je v podstatě asi Fedora upravená pro běh na PowerPC strojích.
    Na této stránce je k dispozici instalační manuál. Z hlediska Linuxu se PS3 jeví jako dvou procesorové PPC 64 bit.
    Zdá se, že Sony Linuxu celkem fandí, protože pro instalaci není potřeba nic "ohýbat".

    Požadavky pro instalaci linuxu:
    1. USB klávesnice a myš. Použil jsem nejlevnější optickou USB myš od Geniusu. U klávenice se mi stalo, že nejlevnější CHICONY s mým Debianem (kernel 2.6.20) chodila, ale boot loader linuxu v PS3 (kboot) hlásil nějaký USB error. Teď mám nějakou bezdrátovou s USB adaptérem (PC line) a ta chodí v pohodě. PS3 by měla spolupracovat s Bluetooth klávesnicemi a myšima, ale to nemám vyzkoušeno.
    2. Monitor či TV s HDMI vstupem. Pokud vám prodejce tvrdí, že monitor je díky DVI určený pro herní zařízení, tak je to zavádějící tvrzení. Důležité je, aby byl monitor HDCP kompatabilní. Já používám monitor BenQ LCD FP 94VW s HDMI vstupem. PS3 si samozřejmě rozumí i se starými typy TV pomocí AV multi-out port propojením pomocí SVideo SCART, ale toto platí pouze pro hry (Game OS).

    Instalace (heslovitě):
    0. Před započetím instalace je na pevném disku jeden oddíl učený pro hry, fotky, MP3, filmy, data pro hry. Dále je zde Game OS což OS od Sony pro ovládání PS3. Součástí Game OS je GUI XMB což je podle mého názoru jedno z nejlepších GUI (musím se mrknout jestli neexistuje nějaký window manager podobného vzhledu pro Linux :-)). Instalace nijak neovlivní původní OS (Game OS). Game OS tam stále zůstane pro "pařbu".
    1. Rozdělení pevného disku na dva oddíly. Jeden pro Linux a druhý pro data Game OS (fotky, MP3 atd.). Tato akce se provádí skrze Game OS.
    2. Instalace boot manageru. Používá se kboot což je boot loader založený na Linuxu. Doporučuje se během této akce nevytahovat napájecí šňůru ;-)
    3. Dále se pokračuje instalací Linuxu z instalačního DVD celkem klasickým způsobem (rozdělení vyhrazeného oddílu disku, kernel, jazykové nastavení, heslo roota, balíčky atd.).
    Stav po instalaci: Na pevném disky dva oddíly, jeden pro Game OS data a druhý pro Linux s jeho oddíly (/boot, swap, /). Dále dva OS, původní Game OS od Sony a nový Linux. Přepínání mezi OS se neprovádí při startu, ale z Game OS položkou XMB "Settings ==> System Settings ==> Default System ==> Other OS" a z Linuxu příkazem boot-game-os. Vždy se tedy startuje po spuštění do OS, který byl aktivní před vypnutím. Do Game OS se také dá dostat podržením 5 vteřin spouštěcího tlačítka během spuštění. Čtečka karet funguje standartně . Po zasunutí karty (MMC, SD jinou nemám) mi kernel zahlásil zařízení /dev/sdd1 a pak už klasický mount jako u jiných UMS zařízení.

    Poznámka

    Subjektivně se chová v Linuxu jako slabší PC. Je zde standartní sbírka aplikací (Firefox, OpenOffice.org, dokonce i Eclipse). Největší omezení je pouze 200 MB RAM v Linuxu, jinak by to byl celkem slušný stroj. Pokud zvažujete koupi herního PC, tak tohle může být zajímavá alternativa. Akorát hry jsou cca o 70% draží než na PC. Herní mašina je to skvělá a základní aplikace, díky Linuxu, taky celkem zvládá.

    Dokument vytvořil: Radek Felcman, 29.10.2007 23:39 | Poslední úprava: Radek Felcman, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 2566×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.