abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 20:55 | IT novinky

    IKEA ve Spojeném království hledá zaměstnance do své nové pobočky. Do pobočky v počítačové hře Roblox. Nástupní mzda je 13,15 liber na hodinu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | Zajímavý článek

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu Vulkan 1.3 na M1 za 1 měsíc rozepsala o novém Vulkan 1.3 ovladači Honeykrisp pro Apple M1 splňujícím specifikaci Khronosu. Vychází z ovladače NVK pro GPU od Nvidie. V plánu je dále rozchodit DXVK a vkd3d-proton a tím pádem Direct3D, aby na Apple M1 s Asahi Linuxem běžely hry pro Microsoft Windows.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.90 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.90 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 16:44 | IT novinky

    Počítačová hra Tetris slaví 40 let. Alexej Pažitnov dokončil první hratelnou verzi 6. června 1984. Mezitím vznikla celá řada variant. Například Peklo nebo Nebe. Loni měl premiéru film Tetris.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    5.6. 10:44 | Nová verze

    MicroPython (Wikipedie), tj. implementace Pythonu 3 optimalizovaná pro jednočipové počítače, byl vydán ve verzi 1.23.0. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora dynamických USB zařízení nebo nové moduly openamp, tls a vfs.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 10:22 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu Core 24. Představení na YouTube. Nová verze Ubuntu Core vychází z Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude 12 let. Ubuntu Core je určeno pro IoT (internet věcí) a vestavěné systémy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 01:00 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 19:55 | IT novinky

    Intel na veletrhu Computex 2024 představil (YouTube) mimo jiné procesory Lunar Lake a Xeon 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 13:44 | IT novinky

    Na blogu Raspberry Pi byl představen Raspberry Pi AI Kit určený vlastníkům Raspberry Pi 5, kteří na něm chtějí experimentovat se světem neuronových sítí, umělé inteligence a strojového učení. Jedná se o spolupráci se společností Hailo. Cena AI Kitu je 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)

    22.8.2017 09:15 Brad | skóre: 7
    ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    Přečteno: 227×
    Zdravím vespolek. Zatím se mě potíže tak nějak vyhýbaly, ovšem to se nyní změnilo, jelikož se u mne objevila potřeba využívat vidstab filtr pro ffmpeg, který ovšem defaultní instalace z distribuce, kterou používám, neobsahuje. Na nějaké k vidstabu přidružené webovce se to dá sice stáhnout ve statické (a novější) verzi celé již hotové a z nouze to i používám, ale neobsahuje to zas jiné filtry (např x11grab, který také občas využívám) a navíc mě nebaví v systému pořád přejmenovávat sem a tam různé verze spustitelných souborů jako nějaký windowsák, takže jsem se rozhodl (zahrát si na hrdinu a) přeložit si ffmpeg i s vidstab filtrem (a ostatními, co používám) ve stejné verzi, co byla v systému. Už už se zdálo, že to i dopadne, ale - bohužel (to "bohužel" samozřejmě blíže vysvětlím). návodu a dle chybových hlášek, co postupně při překladu padaly (doinstalace cmake, nasm a různých devel i nedevel balíčků). Takto jsem nakonec vidstab filtr úspěšně přeložil a pokračoval na samotný ffmpeg (kde se situace s balíčky samozřejmě opakovala, ale to je standard) a který mě ve finále, kdy už měl vše co potřebuje a vypadalo to že se dílo podaří, dorazil "těžkým kombem", přes které se už nedovedu dostat - hláškou, že nemůže najít vidstab (který je úspěšně přeložený a nainstalovaný v systému dle předchozího postupu).

    Neví někdo co s tím? Po Internetu jsem samozřejmě hledal, ale jak přijít na to, který z těch dvou (vidstab vs. ffmpeg) lže a jak jim to vysvětlit tak, aby se to přeložilo, jsem nenašel. FFmpeg je při překladu poměrně skoupý na informace, takže jako chybovou hlášku vyhodí jen "vidstab not found" a starej se, a já absolutně netuším, co se děje a kde získat bližší informace.

    Neřešil jste už někdo něco podobného? Dokáže někdo z přítomných poradit co s tím?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    22.8.2017 09:18 Brad | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    Má tam být "Postupoval jsem dle návodu..." atd (nějak to vypadlo při editaci příspěvku).

    Poradíte?
    22.8.2017 09:57 Brad | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    Ještě abych to upřesnil, jedná se už o konfiguraci (./configure), na překládání samotné ještě ani nedošlo...
    Ruža Becelin avatar 22.8.2017 12:52 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    Je potreba configure rict, kde jsou devel (.h) soubory vidstab == cesta k adresari se soubory. Tak to funguje obecne, uz ffmpeg predpokladam to same.
    22.8.2017 13:06 Brad | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    Cestu mám /usr/src/ffmpeg-2.4.13 a /usr/src/vid.stab a parametry jsem měl takto:

    [root@localhost ffmpeg-2.4.13]# ./configure --prefix=/usr --enable-shared --libdir=/usr/lib --shlibdir=/usr/lib --incdir=/usr/include --disable-stripping --enable-postproc --enable-gpl --enable-pthreads --enable-libtheora --enable-libvorbis --disable-encoder=vorbis --enable-libvpx --enable-x11grab --enable-runtime-cpudetect --enable-libdc1394 --enable-libschroedinger --enable-librtmp --enable-libspeex --enable-libfreetype --enable-libnut --enable-libgsm --enable-libcelt --enable-libopus --disable-libopencv --enable-libopenjpeg --enable-libtwolame --enable-libxavs --enable-frei0r --enable-libmodplug --enable-libass --enable-gnutls --enable-libcdio --enable-libpulse --enable-libv4l2 --enable-libmp3lame --enable-libopencore-amrnb --enable-libopencore-amrwb --enable-version3 --enable-libx264 --enable-libvo-aacenc --enable-libvo-amrwbenc --enable-libxvid --enable-libvidstab
    ERROR: vidstab not found


    Takže i když mám nastaveno --prefix=/usr , tak musím ještě sólo vyspecifikovat kde leží vidstab? Devel balíčky byly z repozitářů, doinstaloval jsem je vždy ručně postupně podle potřeby pomocí urpmi (mám Mageiu), předpokládal bych že leží někde na systémové cestě... nebo se pletu?
    22.8.2017 13:37 Brad | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    Nepomohlo.

    [root@localhost ffmpeg-2.4.13]# export PATH=$PATH:/usr/src/vid.stab:/usr/local/sbin:/usr/sbin:/usr/local/bin:/usr/bin:/usr/lib/qt4/bin:/usr/lib/qt5/bin:/usr/share/pk2:/opt/microchip/xc8/v1.40/bin
    [root@localhost ffmpeg-2.4.13]# ./configure --prefix=$PATH --enable-shared --libdir=/usr/lib --shlibdir=/usr/lib --incdir=/usr/include --disable-stripping --enable-postproc --enable-gpl --enable-pthreads --enable-libtheora --enable-libvorbis --disable-encoder=vorbis --enable-libvpx --enable-x11grab --enable-runtime-cpudetect --enable-libdc1394 --enable-libschroedinger --enable-librtmp --enable-libspeex --enable-libfreetype --enable-libnut --enable-libgsm --enable-libcelt --enable-libopus --disable-libopencv --enable-libopenjpeg --enable-libtwolame --enable-libxavs --enable-frei0r --enable-libmodplug --enable-libass --enable-gnutls --enable-libcdio --enable-libpulse --enable-libv4l2 --enable-libmp3lame --enable-libopencore-amrnb --enable-libopencore-amrwb --enable-version3 --enable-libx264 --enable-libvo-aacenc --enable-libvo-amrwbenc --enable-libxvid --enable-libvidstab
    ERROR: vidstab not found


    Dělal jsem to správně?
    Ruža Becelin avatar 22.8.2017 14:19 Ruža Becelin | skóre: 40 | blog: RuzaBecelinBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    k --enable-libvidstab jeste urcite patri dalsi argument s cestou. Doporucuju grepnout configure a podivat se, co presne hleda (napr. libvidstab.h nebo podobne) a podivat se, kde se ten soubor nachazi...
    22.8.2017 15:17 Brad | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    Kolega Chrono dole věděl co hledá, ale určitě si s tím ještě pohraju a prozkoumám to blíž i pro příště, ať neumřu blbej. Děkuji vám oběma za rady.
    22.8.2017 10:14 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    Čo vypíše pkg-config --modversion vidstab ?
    22.8.2017 12:36 Brad | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    Vypíše tohle:

    [root@localhost ffmpeg-2.4.13]# pkg-config --modversion vidstab Package vidstab was not found in the pkg-config search path. Perhaps you should add the directory containing `vidstab.pc' to the PKG_CONFIG_PATH environment variable No package 'vidstab' found

    Ovšem jestli to dobře chápu tak hledá balíček, ovšem kompilace vidstab filtru ze zdrojáků přeci instalační balíček nevytváří, nebo jo? Balíček "vidstab" tak samozřejmě existovat nemůže, nebo dělám něco špatně?
    Řešení 1× (Brad (tazatel))
    22.8.2017 13:43 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    Nehľadá to balíček, na zistenie dostupnosti tej knižnice sa používa program pkg-config. Ak bol súbor vidstab.pc správne nainštalovaný, tak bude problém v tom, že pkg-config je nastavený tak, aby hľadal tie súbory len v /usr/lib/pkgconfig (a nie aj v /usr/local/lib/pkgconfig kam sa pravdepodobne tá knižnica nainštalovala).
    22.8.2017 14:25 Brad | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ffmpeg + vidstab (nepřeloží se)
    Aha... Zkusil jsem mu to vysvětlit...

    [root@localhost ffmpeg-2.4.13]# export PKG_CONFIG_PATH=/usr/local/lib/pkgconfig

    ...a skutečně to asi zabralo, už mu nechybí libvidstab, ale hlásí že chce něco jiného (libvo_aacenc) - s tím už si snad poradím. Jinak mě by teda nenapadlo, že nějakej konfigurátor balíčkovače (nebo co to vlastně přesně je za program ten pkg-config {ještě se na něj mrknu}) bude používat jiný cesty než systémový, ale budiž... Každopádně děkuji za radu, zdá se že to už bude dobré.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.