abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1067 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Dotaz: Učenie CMake?

    hermes avatar 8.9.2021 22:45 hermes | skóre: 6 | blog: Elektro | BA
    Učenie CMake?
    Přečteno: 481×
    Viete mi poradiť nejaký kvalitný tutorial pre CMake + Ninja (prípadne aj Unix Makefiles, nmake atď). Už som sa naučil základy, ale vždy keď riešim, niečo nad rámec toho čo som sa už naučil, tak musím googliť. Chcem sa to naučiť poriadne, do hĺbky. Najlepšia by bola kniha, alebo videotutorial, či školenie. Ale môže to byť aj textový tutorial, ale nech to má hlavu a patu. Som ochotný za to aj zaplatiť, tak 20 - 50€ ako sa z toho niečo naučím. Za IRL školenie by som zaplatil kludne aj viac. Tutorial môže byť v Slovenčine, Angličtine, alebo Češtine.

    Odpovědi

    9.9.2021 06:05 kvr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Učenie CMake?
    https://cmake.org/cmake/help/latest/guide/tutorial/index.html ?

    Se zbytkem pomůže google a stackoverflow. Před nedávnem jsem CMake řešil a docela ok, akorát na detailnější věci fungoval opravdu spíš už stackoverflow. Některé věci jako třeba target platform nejsou podle všeho podporované vůbec, což mě docela překvapilo...

    50E prosím poslat na bitcoin 1234567890ABCDEFGH ;-)

    hermes avatar 9.9.2021 12:23 hermes | skóre: 6 | blog: Elektro | BA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Učenie CMake?
    Ďík za odpoveď. Tam ten tutorial som už pozeral, prejdem si ho večer, diky... Ale asi si kúpim dačo k tomu aj na udemy, alebo pozriem nejaké videá na YT. Lebo tá ich oficiálna stránka vyzerá dosť stroho a na moj vkus neni moc prívetivá. Možno by som kúpil aj túto knihu aby som mal večer pred spaním čo čítať: https://www.amazon.de/-/en/Radovan-Bast/dp/1788470710

    Rád by som to ovládal na takej úrovni, aby som podľa možnosti musel googliť len minimálne a sypal cmake kód z rukáva. Lebo bez tejto znalosti sa človek v C++ svete moc ďaleko nepohne. Rôzne IDEčka (CLion, Visual Studio 2022, VSCode, KDevelop, Qt Creator) s tým síce dokážu trochu pomôcť, ale lepšie bude nespoliehať sa na klikacie tooly tretích strán a naučiť sa to poriadne.
    9.9.2021 15:12 rastos | skóre: 62 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Učenie CMake?
    Každý potrebuje niečo iné. Mne najviac vyhovuje skočiť do toho po hlave a skúšať používať. A dogoogliť, čo treba. To najpoužívanejšie sa na človeka časom nalepí a keď nie, tak aspoň tušíš, čo máš hľadať. Nie som si istý, či je to možné všetko držať v hlave. Ani všetko z štandardnej knižnice C/C++ či Javy nedržím v hlave a do referenčného manuálu sa pozerám každú chvíľu. Nato ten manuál je. A ten manuál môžeš mať aj lokálne.
    10.9.2021 19:07 kvr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Učenie CMake?
    Proti gustu samozřejmě nic, ale co se týče videí, tak je osobně považuju za nejmíň efektivní způsob učení. Blbě se mi na to soustředí, takže občas podstatné věci přeskočím a omáčku kolem musím vnímat, i když není důležitá. Proti tomu napsaný tutorial jsem schopen přeletět a přeskočit věci, které viditelně znám a vrátit se k tomu, co skutečně hledám. Ohledně posledního - a k tomu se v něm skutečně dá hledat.

    Jinak Cmake se tak malá část projektu, že se jednou napíše a desetkrát zkopíruje, a potom zase zapomene, bo na to nikdo roky nešáhne. Porozumět je samozřejmě dobré, ale investovat do toho tolik, abych to mohl psát z hlavy, za to IMHO nestojí. Stejně jako si nepamatuju všechny plugins v Maven třeba, buď pomůže IDE s nápovědou (je-li to něco triviálního jako jméno parametru v configuration) nebo stackoverflow.

    K těm klikacím tools třetích stran - ona to není nutně špatná věc, bo naklikanému Cmake budou možná lépe rozumět ostatní IDE. Když si vytvořím šílený projekt s podmínkama, tak při import to IDE může vyžadovat další setup, aby vůbec fungoval. Podobný problém jsem řešil kdysi s Maven a Java IDE, kdy Eclipse vyžadoval obvykle další nastavení, zatímco Idea byla většinu projektů importovat přímo (snad už se od té doby Eclipse posunul, nevím).
    10.9.2021 00:30 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Učenie CMake?
    Už som sa naučil základy, ale vždy keď riešim, niečo nad rámec toho čo som sa už naučil, tak musím googliť.

    A je v tomto nějaký objektivní problém? Sám za sebe musím říct, že jsem nikdy v životě nic nenakódil (v CMake, Makefile ani v čemkoliv jiném) bez neustálého, notorického a soustavného hledání na webu (plus k tomu chlastání, když jsme u toho „notorického“).

    Pod 50 tabů StackOverflow nejdu.

    Pětkrát si něco vyhledám a pošesté jsem pak třeba už schopen to napsat / aplikovat sám od sebe. Nebo třeba taky ne. Přijde mi to jako úplně normální proces učení.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.