Portál AbcLinuxu, 1. listopadu 2024 00:44
Nikdy jsem moc nechápal tenhle požadavek na počátek. Pokud jsou osy označeny (což v tomto případě jsou), pak je interpretace dat jednoznačná. Navíc tento způsob umožňuje mnohem lépe znázornit určitý trend (např. drobné variance na velkých středních hodnotách).
Ono to často jinak nejde, protože kdyby ten graf začínal v nule, ty rozdíly by byly příliš malé a nebylo by z grafu nic vidět. Na druhou stranu se tohle často zneužívá – novináři udělají malý výsek z grafu, kde to vypadá strašně dramaticky, dají k tomu skandální titulek a lidé se děsí, popadají kanystry na benzín a uhání k nejbližší pumpě nebo berou zlato po babičce a pádí do zastavárny. Přitom se ve skutečnosti nic dramatického neděje a hodnota se vychýlila nějak celkem bezvýznamně a dlouhodobý trend je třeba úplně opačný.
Teda tak nějak předpokládám, že se bavíme o té svislé ose. Nebo bys chtěl, aby v nule začínala i osa vodorovná?
Že bychom si dali zase diskusi o roku nula? :-)
Že bychom si dali zase diskusi o roku nula?V pripade portalu o Linux je rok 0 jasny - 1970.
:-)
Ovšem i tam je otázka, co je to rok nula a jestli vůbec existuje. Pokud se počítají sekundy či milisekundy od určitého okamžiku, tak je to jasné. Ale jakmile do toho začneme zatahovat větší jednotky jako dny, měsíce a roky, tak už je problém.
Rok 1970 byl prvním rokem unixové epochy nebo nultým? Leden byl prvním měsícem, ne? A 1.1.1970 byl prvním dnem. Tak proč by zrovna rok 1970 měl být nultým? Na druhou stranu na hodinkách se ukazují jen „dokončené“ hodiny, minuty a vteřiny. Takže v první hodině tam máme nulu…
Na druhou stranu se tohle často zneužívá...Znám, ale tam právě vždy chybí ta vertikální škála. Ale pokud tam nechybí a někdo se cítí zmaten tím, že graf špatně čte, tak pro něho moc pochopení nemám. To je podobné jako např. s logaritmickou škálou (nebo obecně nelineárním dělením). Prostě i graf se musí umět číst. Když už jsme u toho, tak bych chtěl vidět tu logaritmickou osu začínat od nuly...
Ono to často jinak nejde, protože kdyby ten graf začínal v nule, ty rozdíly by byly příliš malé a nebylo by z grafu nic vidět.
Pokud by to tak bylo, tak je to tak správně. Pokud hodnota za celé sledované období klesne o procento, je naprosto správné, když to na grafu bude vypadat, jako by se vlastně nic nezměnilo. Šikovně zvolenou osou se z toho dá vyrobit zdánlivě dramatický pokles, který bude opticky vypadat, jako by spadla na desetinu.
Teda tak nějak předpokládám, že se bavíme o té svislé ose. Nebo bys chtěl, aby v nule začínala i osa vodorovná?To by šlo dost špatně. Gregoriánský kalendář vůbec roka nula nemá a ISO 8601 sice rok nula má, ale odpovídá 1 BC, takže ISO datum
0000-01
je dál od přelomu letopočtů než 0001-01
.
Nechceš udělat totéž i pro Root a LinuxOS?
Filosoficky asi jo, ale čistě prakticky ne. Tohle se opírá o API, které jsem kdysi pro abclinuxu napsal a dělat něco podobného pro roota a linuxos se mi fakt nechce.Nechceš udělat totéž i pro Root a LinuxOS?
Na linuxos je to zhruba rovnako. Keď budem mať chuť môžem vydumpovať zaujímavé dáta z databázy a dať voľne k dispozícii, ale to až budem mať notebook v poriadku.
Za posledný mesiac som ho 4x úplne rozobral, 3x posral prepastovanie procesora, 1x posral namontovanie matičnej dosky a 4x posral výmenu klávesnice kým som našiel posratú skrutku, ktorá je dlhšia a ktorá mi prerazila vždy klávesnicu (nie moja chyba, v takom stave som ho dostal). Ešte raz tú potvoru prepastujem a tentoraz si dám sakra pozor aby to bolo rovnomerne lebo ma tých 97°C na jednom jadre sakra vytáča.
Chápem, ale pre mňa s celou DB by nebol problém exportovať raz denne zopár csv a ktokoľvek by s tým už mohol generovať rôzne štatistiky.
Thinkpad T420, vynikajúci stroj fungujúci bez poruchy nebyť kreténa, ktorý robil repas a dal 13mm skrutku pod klávesnicu namiesto 10mm a nebyť mňa kreténa, že som si to nevšimol ;)
ktorý robil repas a dal 13mm skrutkuUff tak to je fakt nepříjemné :-/
Dorobil som teda generovanie štatistík do pár csv súborov - odkazy.
Za správnosť zatiaľ neručím, písal som to tak narýchlo, že som možno niečo poplietol ;)
protoze vanoce, snih, prazdniny apod.Ještě nezapomenout na Valentýna. Počítám, že ten bude mít masivní dopad na zdejší návštěvnost...
To záleží, jak bude na P2D2 fungovat WiFi a jak dobré budou přednášky :-)
Jak je to s tou potrefenou husou?Že obvykle fňuká v diskusích, že musí platit daně na státní zaměstnance a podobné plané řeči?
Aby byla taková statistika relevantní, tak by musela pracovat s daty za celou existenci tohoto portálu. To předně.Přesně na takovou statistiku máš odkaz v tom článku. Stačí si ty grafy otevřít vedle sebe.
Pak zapomínáš zohlednit docela podstatný fakt, že stávajícího obsahu už je tolik, že v dotazárně se neustále opakují tytéž dotazy jen proto, že se návštěvníci neobtěžují nejenom registrovat, ale ani hledat.V nepříliš dlouhém těle toho blogu jsi zvládl přehlédnout už druhou věc:
Samozřejmě je dobré brát v úvahu, že data za únor nejsou úplná, že se jedná jen o data z blogů a že tam někde můžu mít bug (= za nic neručím).
Nejenom téma, ale i čas a chuť něco napsat.Nevěděl jsem, že když na portál přestanou lidé přispívat, protože nemají téma, čas nebo chuť, tak neumře.
Aby byla taková statistika relevantní, tak by musela pracovat s daty za celou existenci tohoto portálu. To předně.Ta statistika s nimi ale pracuje, stačí kliknout na link v perexu na předchozí blog na tohle téma. Tohle je vysloveně followup, kde se mi zdálo vhodné vynechat těch 90%, což už byly vidět v tom minulém grafu. Ze srovnání je taky vidět, že jak už jsem psal výše, počet komentářů padl během ledna na polovinu a počet přečtení blogů na jednu třetinu (bylo cca 60k ještě v listopadu, teď je cca 20k).
Pak zapomínáš zohlednit docela podstatný fakt, že stávajícího obsahu už je tolik, že v dotazárně se neustále opakují tytéž dotazy jen proto, že se návštěvníci neobtěžují nejenom registrovat, ale ani hledat.To je klidně možné, ale na věci to vůbec nic nemění.
Osobně si raději píšu svoje věci na svůj portál, než abych dával prostor výkřikům duševně chorých osob, které jsou zde tolerovány.Se mi líbí jak začneš příspěvek slovy „nebuď směšný“ a pak ten trend potvrdíš.
Pokud by to mělo mít vypovídací hodnotu, tak by ty grafy musely být zpracované jinak - jako časové osy.🙄
Vzhledem k tomu, že máš potřebná data k dispozici, by to vcelku nemusel být problém.Pokud si s tím chceš hrát, tak jsou to dva opensource scripty linkované přímo v blogu. První stáhne všechny blogy na abclinuxu + komentáře. Běh trvá na normální lince cca hodinu a půl. Druhý z toho potom vygeneruje grafy a csv tabulky. I když neumíš používat python, tak ty csv můžeš importovat třeba do libreoffice a udělat na jejich základě grafy jak se ti zlíbí.
Jenže ten pocit, statisticky hodnotit situaci máš ty, ne já.Ok, super, ale tak chtěl jsi po mě investovat čas do nějakého speciálního druhu blogů, mně se s tím nechce dělat, tak jsem ti dal k dispozici datasety. Kde se z toho bere, že mám statisticky hodnotit situaci já, který jsem udělal nějaké úplně jiné grafy, to moc nepobírám.
Pro mne je důležité, že jede.Pro mě jako autora blogů je podstatné, že z nich mám nějaký feedback. Což mám poslední dobou míň a míň, tak mě zajímalo, jestli se mi to zdá, nebo ne. Nezdá.
speciálního druhu blogů*grafů
No, tak jsem se na ten dataset podíval a je bohužel nepoužitelný, protože v něm není vazba user→blogpost a user→comment→blogpost. Uměl bych ty data vydolovat, ale to by znamenalo přehodit výhybku jinam (parsování XML) a na to fakt nemám čas.Ta druhá vazba tam je, ta první ne. Dávám si do todo jí tam někdy přidat.
tak se dá zjednodušeně říct, že na tomhle portále nebylo za jeho existenci do února 2015 víc než právě těch 805 lidí.Jako já bych ti to mohl spočítat přesně, ale nevím úplně co se tím snažíš říct, ani co je na tom zajímavého. Pod minulým blogpostem jsem dělal export do gephi, kde jde vidět kdo se s kým bavil a afaik tam jsou i data o registrovaných uživatelích.
Snažím se tím říct, že se na tvorbě obsahu v průběhu těch let podílelo něco přes 800 lidí a drtivá většina z nich je dnes jinde. A valnou většinu k tomu dohnala aktivita zdejších anonymních trollů.Jo tak. No ale to ukazují už ty moje grafy, ne?
Také označování blogpostů tučňákem je podle mě spíš záležitostí osobních sympatií a preferencí, než objektivním zhodnocením obsahu.Tučnáka imho může dávat a odebírat víc lidí. Já ho dávám za technické blogy.
Z mého pohledu je určujícím faktorem je-li portál živý, nebo ne počet individuálních návštěv za den.To nechápu proč. Návštěv může být klidně miliarda, ale když nikdo nenapíše ani větu, tak je ten portál mrtvý úplně stejně, jako kdybych si ho uložil na disketu a zavřel do šuplíku.
Z mého pohledu kupř. blogpost o Smalltalkovém OS souvisí s linuxem a jeho prostředím méně, než blogpost o scrollování na touchpadu. Ale chápu, že každého zajímá něco jiného.Tučňák se tak nějak za celou dobu co tu jsem nepřidával jen k linuxu, ale prostě obecně ke kvalitnějším blogům.
Když se to pohybuje v rozumnějších řádech, tak to může být signál, že je na jeho obsahu stále něco zajímavého.Jo, třeba odpovídá nějaké populární google frázi, viz zdejší žebříček nejčtenějších blogů.
Přijde mi poněkud zvláštní, že nechápeš rozdíl mezi portálem, který má obsah přístupný a portálem, který si uložíš do šuplíku – tudíž jako by neexistoval.Protože pro mě je abclinuxu skoro irelevantní jako zdroj informací. Netvrdím, že ten rozdíl nechápu. Jen prostě živý je pro mě web, kde vzniká nový obsah, kde se lidé navzájem obohacují a tvoří nějakou komunitu. Web, který funguje jen jako informační pomník má svojí hodnotu, ale pro mě jen relativně malou. Občas bych se tam podíval, ale rozhodně bych tím netrávil ani setinu času, kterou běžně věnuju živé verzi. Přiznávám, že je to subjektivní.
Já se hrabu po archívech poměrně hodně a mohu tě ubezpečit, že ten rozdíl je zhruba jako mezi true a false.*trollface* myslíš v jednom bitu třicetidvoubitového integeru?
A právě kvůli tomu, jsem v roce 2015 odzálohoval svoje zdejší blogposty, kdyby náhodou došlo k tomu false a nějaký vůl nabyl stejného dojmu jako ty – že je to vlastně jedno.:D Viz Archivace blogů. Já pravidelně zálohuju nejenom svoje blogposty, ale všechny zdejší blogposty a jejich komentáře. Posledních 25 dokonce každou hodinu, abych nad tím někdy mohl rozjet studii jak moc se mění v čase (jestli třeba admini něco tajně nemažou a tak).
Protože pro mě je abclinuxu skoro irelevantní jako zdroj informací.Hodně lidí využívá blogposty jako poznámky. Ostatně to je důvod proč sem stále chodím. Najít řešení je pro mne mnohem snazší tady, než na jiných webech. Někomu se zdá zdejší vzhled zastaralý, ale pro mne je přehlednější než jinde. Chápu, že si taháš pro studijní účely i ty hromady pro mne naprosto irelevantních sraček. Mě zajímají jenom ty moje. Cizí trus ať si přebírá kdo chce.
Chápu, že si taháš pro studijní účely i ty hromady pro mne naprosto irelevantních sraček. Mě zajímají jenom ty moje. Cizí trus ať si přebírá kdo chce.To je asi ta nejvíc narcisistická věc, co jsem kdy koho tady viděl napsat.
Tobě asi hodně mažou med kolem pusy, co? Uvědom si, že jsem do psaní těch blogpostů věnoval svůj čas a tak mi není lhostejné, že bych měl o ně přijít, pokud by se to tady rozhodl někdo vypnout. Proč bych ti tedy tady měl vykládat něco jiného? Fakt nechápu proč bych si měl zálohovat i blogposty, jako je kupř. tenhle a jim podobné. Opravdu mě děsí, že v dnešní době, kdy je prakticky neomezený přístup k informacím, má někdo tak naivní vidění světa. Bohužel je to reálný důkaz totálního kolapsu vzdělávacího systému v ČR, díky němuž se nebezpečně blíží situace, že se bude opakovat reálně nedávná minulost. A ne. Opravdu si nemyslím, že je úkolem školství bušit někomu do hlavy co je a není správné. Školy by měly především vést lidi ke kritickému myšlení a probouzet v nich touhu informace hledat a dávat do souvislostí – a ne bezhlavě žrát všechno tak jak se jim naservíruje.Chápu, že si taháš pro studijní účely i ty hromady pro mne naprosto irelevantních sraček. Mě zajímají jenom ty moje. Cizí trus ať si přebírá kdo chce.To je asi ta nejvíc narcisistická věc, co jsem kdy koho tady viděl napsat.
Tobě asi hodně mažou med kolem pusy, co?Co s tím mám já společného? Kdo oni? Všichni? Asi těžko.
Uvědom si, že jsem do psaní těch blogpostů věnoval svůj čas a tak mi není lhostejné, že bych měl o ně přijít, pokud by se to tady rozhodl někdo vypnout. Proč bych ti tedy tady měl vykládat něco jiného?Tak to já chápu, vždyť ty svoje taky archivuju a dokonce verzuji gitem. Netvrdím že máš dělat něco jiného, nebo mi říkat něco jiného. Ale když zároveň prohlásíš díla ostatních za sračky a trus, tak to zní arogantně a narcisticky.
Fakt nechápu proč bych si měl zálohovat i blogposty, jako je kupř. tenhle a jim podobné.Já zas fakt nechápu proč projektuješ, že po tobě někdo něco takového chce. To přece nebylo ani naznačeno, to sis tam dosadil úplně sám.
Opravdu mě děsí, že v dnešní době, kdy je prakticky neomezený přístup k informacím, má někdo tak naivní vidění světa.Co je tohle za kecy? :D Do jaké bolístky jsem ti to proboha šlápnul když takhle vyjíždíš?
Bohužel je to reálný důkaz totálního kolapsu vzdělávacího systému v ČR, díky němuž se nebezpečně blíží situace, že se bude opakovat reálně nedávná minulost.≪Sorry, na tohle nemám jinou reakci, než že jsem se vysmál :D≫
A ne. Opravdu si nemyslím, že je úkolem školství bušit někomu do hlavy co je a není správné. Školy by měly především vést lidi ke kritickému myšlení a probouzet v nich touhu informace hledat a dávat do souvislostí – a ne bezhlavě žrát všechno tak jak se jim naservíruje.S tím souhlasím, ale vůbec netuším jak jsme se k tomu dostali a jak to souvisí se mnou, já jsem ze školy pryž už asi osm let.
To mě zrovna neirituje. Buď to sem píše někdo, aby oživil návštěvnost a vytvářel aktivitu, nebo to jsou skuteční začátečníci a ty bychom měli vítat. Co na tom, že se neumí ptát a nezná Bash? Každý nějak začínal. Otravovat by mne to začalo až ve chvíli, kdy by tam takových dotazů bylo dvacet za den a ztrácely by se mezi nimi zajímavější témata. Ale v tomhle množství mě to fakt netrápí.
Pro mne je důležité, že jede.http://www.nativepeople.cz/
Takhle se statistika fakt dělat nedá.🙄 Je to to úplně nejprimitivnější vykreslení do 2D grafu, co se dá udělat. Pokud tomu chceš říkat statistika, tak budiž.
Navíc je ta časová řada strašně krátká.Vašnosti, ráčejí kliknout, když jsou líní klikat na odkaz v perexu, tak snad tady na stříbrném podnose by mohli; Umírá abíčko?
Kdyby tam byla nula, člověk třeba zjistí, že výchylky jsou malé a nestojí za řeč.V tom minulém blogpostu nula byla a výchylky nejsou malé a za řeč stojí. Například tady, že. Nebo tady. Pokud nějak extra chceš, tak já ti tam tu nulu dodělám
Takhle podané to spíš vypadá jako propagandaNo a neměla by propaganda jaksi třeba něco propagovat? Já jsem do abclinuxu investoval velmi mnoho času, napsal jsem sem přes stovku blogů a několik článků, tak co bych asi tak měl z toho propagovat že to tu chcípá? Jen tenhle měsíc jsem tu publikoval čtyři blogy. To není propaganda, to je prostě konstatování podložené daty (já vím, já vím, lidi jsou líní si ten script pustit sami aby si s nimi mohli hrát). Co si z něj vezmeš je na tobě. Já si z něj beru že by to tu třeba chtělo oživit.
<RemoteFox> tak jo <RemoteFox> tak <RemoteFox> jeste to publikuju a je to <RemoteFox> https://www.abclinuxu.cz/blog/bystroushaak/2019/2/umira-abicko-ano-a-drsne <Bherzet> thx <Bherzet> :X <Bherzet> drsny, no <Bherzet> akorat to chce si otevrit jeste ten starsi clanek <Bherzet> aby clovek mel delsi kontext <Bherzet> takhle se ty grafy nedaji moc cistJasně, dá se v tom najít hromada chyb, můžeš mu vyčítat, že zvolil blbě osy, že místo křivek nepoužil sloupcové grafy, že neudělal srovnání přímo jednotlivých měsíců v průběhu let a nevím co všechno dalšího, ale k čemu by to vlastně bylo dobré? Kdyby to v tom dřívějším článku nedělal za celou historii Abclinuxu, asi bych se taky divil, proč tyhle grafy vypadají takhle, ale on doslova šel cestou nejmenšího úsilí a jen ten skript upravil, aby to vygeneroval pouze za poslední rok. Dobrá data v nešťastné formě jsou pořád lepší než nic, takže za mě dobrý. Ale samozřejmě ocením, pokud ty jeho skripty forkneš a vylepšíš.
Jale k čemu by to vlastně bylo dobré?A k čemu je to vlastně dobré teď, když to nemá žádnou vypovídající hodnotu? Na vytisknutí a vytření si ... ?
Tebe baví brát jména co? A pokaždé si kopneš do lišky. Závidíš skill?V pohodě. Je tu dost anonymů, které konzistentně seru, tohle nikam nepovede. Zabiješ tím čas a on názor stejně nezmění.
pracuji se čtyřmiJsem rád že máš práci, to dává naději a vyvrací teorii o duševní poruše, co jsme měli. Jen jsem teda prohrál sázku.
Jsem rád že máš práci, to dává naději a vyvrací teorii o duševní poruše, co jsme měli. Jen jsem teda prohrál sázku.Viz tvůj první odstavec, můžeš si to vyzkoušet na vlastním případu.
Většina lidí stejně bude radši řešit píčoviny, jako že osa nezačíná od nuly, místo aby řešili co s tím udělat.
A tebe napadá, co s tím udělat? Když jsem tu naposledy psal o Relačních rourách, tak primárně proto, abych získal nějakou zpětnou vazbu, nějaké nápady, návrhy na vylepšení. A jaký z toho byl přínos? Asi jen dvě věci – že bych měl implementovat AWK a pak jedna drobnost. Ten AWK je dobrý nápad, díky za něj, udělám to. Ale jinak to bylo hrozně nekonstruktivní. Mně nevadí, když mi tu bude v diskusi někdo nadávat nebo trolit, nic si z toho nedělám, dokážu to ignorovat, přeskočit to. Spíš mne ale mrzí, že je tak málo těch konstruktivních připomínek. Tzn. mě teď vlastně netrápí poměr šum/signál, ale nedostatek toho signálu (v absolutní hodnotě).
contains_url
, a následně v tom hledat, mi přišlo ideální.
Nezveřejnil jsem to proto, že se mi nechtělo. Pro mě je to nějaká práce a energie navíc a přínos v nedohlednu. Kdyby tu panovalo nadšení z toho, že na něčem pracuješ, a lidi tě v tom podporovali, tak by to dávalo daleko větší smysl. Jenže v té hrstce lidí, co tu jsou, máš uřvané (převážně neregistrované) kokoty, co akorát prudí, a prostě i když to ignoruješ, tak jen se tím prokousávat stojí energii a tak.
Asi by bylo nejlepší to řešit na nějaké invite-only bázi. A netřeba hned něco programovat, zveřejňovat si texty na svých webech a vyměňovat si zprávy na IM, e-mailama nebo jakémkoliv generickém fóru, o kterém nikdo nebude vědět, by pro začátek plně postačovalo. A lidi pak můžou probrat, co potřebujou, jít přímo k tématu, rozhodovat se, koho do diskuze přizvou a koho nikoliv… Veřejné diskuze mají svůj smysl, ale jakoukoliv on-topic diskuzi, jejímž cílem je dobrat se konkrétních závěrů, chceš typicky držet mezi co nejméně lidmi (a nebo striktně moderovanou – a opravdu myslím moderování, ne jen mazání příspěvků).
Co se týče nějaké uzavřenější komunity, tak existuje e-mailová konference relpipe-dev, tam můžeme v několika lidech diskutovat v menším kroužku a bez těch, které to ani moc nezajímá a jen šli kolem.
Výhoda Ábíčka je v tom, že sem pořád chodí docela rozmanitá skupina čtenářů, takže psát sem je z pohledu zpětné vazby zajímavější než něco publikovat v rámci uzavřené profesionální či sociální bubliny. Tam také nemá moc smysl psát popularizační články. Jediná možnost, jak tohle udržet, je mít dostatek kvalitních blogů z širokým záběrem témat. Když jsem občas svým zahraničním kolegům odkazoval nějaké své blogposty, byli ohromeni, kolik příspěvků je v diskusi. To prostě není není samozřejmé. Navíc je komunita kolem Ábíčka docela přátelská a lidí, co se snaží ukázat ostatním, jak jsou chytří, tím, že z ostatních dělají blbce, je tu na poměry IT pořád relativně málo.
Jenže Ábíčko je dle těch grafů na historickém dně a profit pro pisatele blogů se vytrácí...
Tady nejde o hodnoty odečtené v určitých okamžicích, jde o souhrnná data za jednotlivé měsíce. Měsíc je časový interval, ne okamžik. Takže klasický sloupcový graf by se hodil mnohem lépe.
Pokud si odmyslíme tu "posunutou nulu", která např. v jednom grafu způsobovala, že pokles na nějakých 60 procent minulé hodnoty opticky vypadal, jako by spadla na desetinu*, je podle mne největším problémem snaha vydávat jeden mimořádně slabý měsíc za jednoznačný trend - tím spíš, že ten propad není až tak zásadně větší než některé jiné fluktuace mezi sousedními měsíci. Potom ještě otázka, nakolik je třeba pokles počtu komentářů opravdu problém; když půjdu do extrému, pokud by třeba zmizel hyperaktivní troll, který zvládal sám vygenerovat 20 procent každé větší diskuse a dalších 40 procent byly reakce na něj, znamenalo by to propad na polovinu, který bych ale nepovažoval za nežádoucí. (Podobně sice věřím, že aktuální změny na rootu opravdu povedou ke snížení počtu komentářů, ale nesdílím převažující přesvědčení, že to tomu webu zásadně ublíží nebo že ho to "zabije".)
* - Pro autory pohrdavých poznámek o "neumění číst grafy": číst umím, takže se podívám na hodnoty a odhadnu, jak velký ten pokles byl skutečně. Ale smyslem grafu je přehledně a srozumitelně prezentovat data. Pokud je graf udělaný tak, že mne nutí si buď něco dopočítávat nebo odhadovat, kde by asi tak ta osa měla skutečně být, pak svou funkci plní špatně, ať už je to chyba, neznalost nebo záměr.
Podobně je to s těmi sloupci vs. body. Bod by měl reprezentovat okamžitou hodnotu veličiny v konkrétním okamžiku. Jetli má smysl interpolovat lineárně mezi sousedními body nebo to třeba proložit nějakým splinem, to už záleží na tom, o jakou veličinu se jedná a nakolik je na místě očekávat, že se mění spojitě nebo dokonce hladce. Ale pokud hodnota reprezentuje součet (integrál) za určitý časový inteval, měla by být i graficky prezentována tak, aby bylo zřejmé, že se vztahuje k určitému intervalu na časové ose, ne k bodu (okamžiku). Extrémem jsou pak bodové grafy, kde jsou u hodinových souhrnů popisy typu "8:00", takže člověk ani neví, jestli se tím myslí 7:00-8:00, 8:00-9:00 nebo třeba 7:30-8:30.
Pokud si odmyslíme tu "posunutou nulu", která např. v jednom grafu způsobovala, že pokles na nějakých 60 procent minulé hodnoty opticky vypadal, jako by spadla na desetinu*, je podle mne největším problémem snaha vydávat jeden mimořádně slabý měsíc za jednoznačný trendJenže ten jeden mimořádně slabý měsíc se táhne už přes rok. Proto jsem ostatně taky dělal ten předchozí blog; už to byl úpadek oproti předchozímu stavu. To že to v lednu spadlo ještě podstatně níž a kdybych se nenapsal pět blogů, tak za únor to bude ještě níž, to je spíš detail.
Podobně je to s těmi sloupci vs. body. Bod by měl reprezentovat okamžitou hodnotu veličiny v konkrétním okamžiku. Jetli má smysl interpolovat lineárně mezi sousedními body nebo to třeba proložit nějakým splinem, to už záleží na tom, o jakou veličinu se jedná a nakolik je na místě očekávat, že se mění spojitě nebo dokonce hladce. Ale pokud hodnota reprezentuje součet (integrál) za určitý časový inteval, měla by být i graficky prezentována tak, aby bylo zřejmé, že se vztahuje k určitému intervalu na časové ose, ne k bodu (okamžiku). Extrémem jsou pak bodové grafy, kde jsou u hodinových souhrnů popisy typu "8:00", takže člověk ani neví, jestli se tím myslí 7:00-8:00, 8:00-9:00 nebo třeba 7:30-8:30.Nevím, mě přijdou tyhle diskuze o formě místo obsahu dost bezobsažné (pun intended)
* - Pro autory pohrdavých poznámek o "neumění číst grafy": číst umím, takže se podívám na hodnoty a odhadnu, jak velký ten pokles byl skutečně. Ale smyslem grafu je přehledně a srozumitelně prezentovat data. Pokud je graf udělaný tak, že mne nutí si buď něco dopočítávat nebo odhadovat, kde by asi tak ta osa měla skutečně být, pak svou funkci plní špatně, ať už je to chyba, neznalost nebo záměr.To je asi na mě, takže to upřesním: Já s těmi výtkami souhlasím, zvlášť takto konstruktivně podanými, ale vytáčí mě, když se někdo tváří, že to takto nemělo/nemá žádnou vypovídající hodnotu a že by vlastně bylo lepší nezveřejnit nic. Ještě bych to pochopil spíš, kdyby to bylo nějak slavnostně arogantně odprezentované, že „po desítkách hodin tvrdé práce vám přináším rigorózní analýzu, jak to tedy s portálem vypadá“, ale chtít se jen rychle kouknout a udělat to ohnutím staršího skriptu, ze kterého vylezou data v neoptimální podobě… No tak. Vaše poznámky jsou alespoň slušně podané a k věci, takže si z nich lze něco odnést pro příště (např. vygenerovat v pyplotu sloupcový graf nebo zvýraznit body proložené křivkou představuje minimum práce navíc a čitelnost to podstatně zvýší).
(např. vygenerovat v pyplotu sloupcový graf nebo zvýraznit body proložené křivkou představuje minimum práce navíc a čitelnost to podstatně zvýší).No já nevím, mně se sloupcové grafy mající víc než pár položek prostě nelíbí. Pokud to někomu vadí, tak to je prostě jeho problém, ne můj. Navíc mi tohle přijde s prominutím jako hrozné píčoviny. To jsem to mohl dojít prezentovat třeba mámě a asi bych se dozvěděl podobné rady, třeba že bych to měl udělat barevnější, nebo použít větší font. Prostě bikeshedding jak vyšitý.
Prostě bikeshedding jak vyšitý.Mozna. Ja za sebe se ptam proto, protoze me kresleni grafu trochu zajima, a myslim, ze by bylo docela fajn mit konsensus, ktery by pak mohl byt algoritmem, a tudiz by pak nebyl bikeshedding potreba. Ale mozna jsem jen spatne pochopil smysl tech programu na vytvareni grafu - treba prave ten bikeshedding je jejich pravym ucelem.
Mozna. Ja za sebe se ptam proto, protoze me kresleni grafu trochu zajima, a myslim, ze by bylo docela fajn mit konsensus, ktery by pak mohl byt algoritmem, a tudiz by pak nebyl bikeshedding potreba.Já btw nemám nic proti tomu, aby mi třeba někdo poslal pull request, který v tom pyplotu vykreslí třeba jednorožce. Pokud bude volitelný switchem, tak ho rád zamergeuji.
Prostě bikeshedding jak vyšitý.+1 Je to jako v tomhle xkcd. Kdybys napsal něco o tom, žes ochutnal nějaký víno a (ne)chutnalo ti, tak taky přijde nějakej vinnej connoisseur a zjebe tě, že o tom víš prd... Klasika.
Víte co? Trhněte si nohou, oba. Člověk vidí, že autor má zjevný problém s prezentací výsledků, tak se snaží pomoci a tohle je reakce. Toho, že jsem se vyjádřil i k tomu, co si myslím o závěrech a proč, jste si všimnout neráčili, že?Možná jsem to přehlédl. Co si myslíš o závěrech?
Že když se na ty grafy podívám, tak vidím meziměsíční fluktuace, které jsou natolik velké, že i když je propad z prosince na leden opravdu větší než ty předchozí, je příliš unáhlené z toho vyvozovat nějaké závěry o umírání, tím méně závěry typu "ano - a drsně".
Pokud by mi z nějaké statistiky vypadly takhle "rozlítané" výsledky, pravděpodobně jediný závěr, který bych z ní vyvodil, by byl ten, že měsíční granularita je příliš jemná na to, aby z výsledků bylo něco smysluplného vidět. Takže bych buď zkusil vzít delší intervaly nebo to něčím vyhladit.
+1
Jak to lítá sem, tam, nahoru, dolů, mi taky připadalo dost divné na to, aby z toho šlo něco vyvozovat. Nicméně když se podíváš na delší období a tyhle měsíční výkyvy zanedbáš, tak ten dlouhodobý trend je špatný.
Takže bych buď zkusil vzít delší intervaly nebo to něčím vyhladit.Obojí je v předchozím blogu a závěr to potvrzuje.
Obojí je v předchozím blogu
Kdybych chtěl reagovat na předchozí blog, napsal bych svou reakci k němu.
a závěr to potvrzuje
Je-li závěr sám o sobě nepodložený, těžko může něco potvrzovat.
Člověk vidí, že autor má zjevný problém s prezentací výsledků, tak se snaží pomoci a tohle je reakce.Člověk vidí, že lidé mají problém s klikáním na link... Jinak měl jsem na mysli spíš komentáře těch anonymů, tvoje se ještě daly...
Potom ještě otázka, nakolik je třeba pokles počtu komentářů opravdu problém; když půjdu do extrému, pokud by třeba zmizel hyperaktivní troll, který zvládal sám vygenerovat 20 procent každé větší diskuse a dalších 40 procent byly reakce na něj, znamenalo by to propad na polovinu, který bych ale nepovažoval za nežádoucí.
Podle mého ale dřív bylo i víc těch konstruktivních komentářů a ta zpětná vazba získaná ze zápisku nebo článku byla hodnotnější. Ale to se těžko dá nějakou jednoduchou statistikou dokázat.
Nebo je to jen můj subjektivní dojem zkreslený pocitem „dřív bylo všechno lepší“.
Možná - to se dá opravdu posoudit jen hodně těžko. Jediné, čím jsem si docela jistý, je, že řeči o úpadku ABCLinuxu se vedou už pěkných pár let. :-)
Atmosféra je samozřejmě v mnohém jiná, ale jak už tu několikrát padlo, to je do značné míry dáno i změnou všeobecné situace. To se netýká jen Linuxu, vzpomínám si třeba na dobu kolem roku 2000, kdy existovaly tři nebo čtyři weby o mobilech, kde se lidi do krve hádali o technické záležitosti, řešilo se, jak se dostat do servisního menu a co s ním, lovily se BTSky, … Dneska je to všechno historie a pokud existuje nějaký web o mobilech, navštěvuje ho úplně jiný druh lidí a řeší úplně jiné problémy. Proti tomu se vlastně dá říct, že se ABCLinuxu zase až tak moc nezměnilo.
Což o to, aktivita tu klesá. Bývaly časy, kdy tu diskuse jely mnohem větším tempem, vycházelo víc článků, blogů…
Částečně lze ten pokles vysvětlit tím, že některá témata už jsou vyčerpaná a už o nich nikdo nové články psát nebude. Totéž v diskusích – často si řekneme něco ve smyslu „tohle už jsme tu probírali, dohledej si to“, pak si vyměníme ještě pár komentářů a diskuse ustane. Tohle je přirozený trend. Stejným vývojem si IIRC prochází i jednotlivé jazykové mutace Wikipedie. Největší nárůst obsahu je na začátku nebo někde uprostřed, pak se to zpomalí.
Dneska už moc nikdo nebude psát další články o regulárních výrazech nebo o příkazovém řádku, protože už napsány byly a dnes na ně stačí odkázat. A čtenost se pak zvyšuje těm starým článkům – ne těm novým, které nebylo potřeba napsat.
Nicméně celý ten pokles tím vysvětlit nejde a k určité změně chování to došlo. Vidím to i u sebe – na svém blogu si taky dělám graf a z něj je vidět, že nejvíc jsem psal kolem 2009-2010.
Když ono je dneska tolik možností a směrů čím se zabývat (těžko se hledá společný zájem). Takže širší příspěvková odezva je záležitostí spíše obecnějších věcí a kontroverznějších témat. Problémy z "Vyšší dívčí" jsou pak záležitostí jen pár erudovaných jednotlivců.
Mírně pokročilí si dnes řešení svých problémů najdou skze Google na zahraničních fórech (obsahuje je tam řádově více). Takže se podíl začátečníků zde se asi spíše zvyšuje.
Zajímavě k tomu nedávno přistoupili na root.cz, kde povolili jen příspěvky registrovaných. Myslím, že jim značně klesla aktivita pod články a zprávičkami.
Takový vývoj by v případě zpravodajského webu asi nebyl ideálním. Pro tiskový orgán společnosti dosaďte si sami to naopak může být bráno za žádoucí.
V minulosti u důležitých systémů bývaly zaváděny postupy fungování (byť omezeného) v případě totálního výpadku (aktualizované kartotéky, katalogy, papírové formuláře, postupy, kom.kanály, zaškolení atd).
Tyhle záložní plány mají IMHO smysl pořád resp. myslím si, že o jejich významu se ještě v budoucnosti přesvědčíme. A nejde jen o selhání jednotlivých systémů, ale třeba i o výpadky konektivity a rozpad světové sítě.
Proto mi třeba tolik vadí software, který nelze standardně zkompilovat a nainstalovat bez připojení na internet (protože v průběhu toho procesu dělá nesčetněkrát git clone
nebo git pull
z různých míst, o kterých jsi neměl ani tušení, a další síťové interakce).
Neříkám, že musíme všichni doma oprašovat faxy a radiostanice, ale mít staženou Wikipedii, StackOverflow a zdrojáky nejdůležitějšího softwaru není tak úplně od věci. Za posledních cca dvacet let jsme hrozně zlenivěli a širokopásmové a trvalé připojení k internetu bereme jako samozřejmost. Jenže ona to samozřejmost být nemusí…
Proto mi třeba tolik vadí software, který nelze standardně zkompilovat a nainstalovat bez připojení na internet (protože v průběhu toho procesu dělá nesčetněkrát git clone nebo git pull z různých míst, o kterých jsi neměl ani tušení, a další síťové interakce).
Tohle vadí i jinde, např. v OBS nemá systém, kde build probíhá, konektivitu, takže se nikam nedostane. A to nemluvím o požadavcích na reprodukovatelnost buildu.
Přesně tak. Ale zaráží mne, že takový software tvoří často hipsteři, kteří se tváří, že pracují podle těch nejlepších metodik, používají nejlepší nástroje… a pak z nich padá tohle. Naprosto základní chyby a popírání jakékoli determinističnosti systému, procesů, kvality. Výsledkem je produkt, jehož chování by nedokázal předpovědět ani M. Ponkrác, a který závisí na stavu mnoha různých komponent nacházejících se kdesi v internetu, které daný tým nemá pod kontrolou.
Tohle je holt ta moderní filosofie, že nějaké verze a backporty oprav jsou přežitek a všichni by pokud možno měli používat od všeho aktuální snapshot.Tak na jednu stranu souhlasim, třeba NPM je IMHO dost šílenost (viz
left-pad
et al.), podobně Go, které stahuje dependence z git masteru a podobně. Rust podporuje sémantické verzování a by-default ho používá, ale stabilní to prostředí není a backporty se taky až tak často neřeší.
Na druhou stranu ale ve mě tvé komentáře na to téma vyvolávají dojem, že si úplně neuvědomuješ, že to prostředí, ve kterém se pohybuješ v openSuse / OBS je z tohohle hlediska dost ideální, nasazuje hodně vysoký standard, může vytvářet nerealistické představy. Konzervativní Linuxové distribuce jsou na tom dnes fakt dobře. Prošly skoro třicetiletým vývojem, kdy se všechno usadilo a stabilizovalo, a OS Linux je nejoblíbenější serverový a vůbec průmyslový OS, masivně finančně a kontributorsky podporovaný kde kým a jeho babičkou. Vývoj a stabilizace například GCC a glibc s tím úzce souvisí. To samé spousta high-profile softwaru v Linuxu, který je hodně podporovaný a dlouho stabilizovaný.
Je asi celkem snadné pak z téhle pozice považovat lidi (a technologie), kteří podobně dobré standardy nedodržují, za blbce a ignoranty, což, ano, v některých případech je pravda, ale často to je dané tím, že ne všichni zkrátka mají tolik času / peněz / vývojářů / atd. na to, aby vyhověli vysokým požadavkům.
Kdyby se alespoň distribuce byly schopné dohodnout na trochu společnějším postupu, pak by ten vysoký standard byl třeba jen jeden a i obyčejný smrtelník by měl třeba trochu šanci...
Konzervativní Linuxové distribuce jsou na tom dnes fakt dobře. Prošly skoro třicetiletým vývojem, kdy se všechno usadilo a stabilizovalo…
A pak jsou tu nové distribuce jako GuixSD, kde můžeš mít paralelně instalováno několik verzí jednoho softwaru včetně těch úplně nejnovějších, a přesto v tom není bordel a je jasné, co na čem závisí.
Občas taky nějaký ten balíček udělám a spíš mám pocit, že s těmi malými projekty, zejména one man show, nebývá až tak moc problémů. Samozřejmě si občas zanadávám, že install
nepoužívá DESTDIR
a není napsaný tak, aby nevyžadoval roota apod., ale spíš to bývají drobnosti, které se dají celkem snadno opatchovat nebo obejít (většinou je autor i rád, když mu někdo pošle patch, který makefile "učeše"). Paradoxně bývá častěji problém s trochu většími projekty, které mají víc lidí a taky víc času, a tak začnou - s nadsázkou - vymýšlet ptákoviny. Třeba u Firebirdu, jakkoli ho mám rád, je občas docela těžké odolat myšlence, že ten build systém snad vymýšleli balíkářům naschvál (a to se od dob verze 1.0 hodně zlepšil).
Osobně nemám moc velký problém s neznalostí, zvlášť když jde opravdu jen o neznalost a nezkušenost a dotyčný si nechá poradit, jak vyjít distribucím vstříc. U některých projektů to ale spíš působí tak, že autoři moc dobře vědí, že jejich přístup způsobuje problémy, ale jsou přesvědčeni, že je to naprosto v pořádku, protože při budování nového světa se přece nemohou nechat svazovat konvencemi světa starého. Někteří i otevřeně hlásají, že klasický model distribučních balíčků, releasů a backportů je přežitek.
Stejně jako je špatně představa, že když se něco používá 25 let, tak to musí být dobře a neradno na tom něco měnit, je chybná i představa, že když se něco používá 25 let, je to nutně zastaralé a je potřeba to překopat od základu nebo úplně zahodit. V různých oborech už jsem narazil na to, že je moc velký rozdíl mezi tím, když ustálená pravidla někdo porušuje jen proto, že se cítí být modernistou, který si nenechá něco diktovat od starých konzerv, a tím, když je porušuje člověk, který je dobře zná, chápe logiku, která se za nimi skrývá, a je tudíž schopen poznat, kdy pravidlo ztrácí smysl a je proto vhodnější se jím neřídit.
Kdyby se alespoň distribuce byly schopné dohodnout na trochu společnějším postupu, pak by ten vysoký standard byl třeba jen jeden a i obyčejný smrtelník by měl třeba trochu šanci...
To by nebylo špatné. Většina velkých distribucí má sice nějaký dokument popisující pravidla pro balíčky, ale nevím o nějakých široce uznávaných guidelines přímo pro upstreamové projekty. GNU má něco pro své projekty, ale to je pro obecné použití zbytečně striktní a IIRC i dost úzce svázané s autotools.
Občas taky nějaký ten balíček udělám a spíš mám pocit, že s těmi malými projekty, zejména one man show, nebývá až tak moc problémů.Záleží hlavně na šíři záběru. Když je to utilita pro Linux s 2 dependencemi, tak je to dost v pohodě. Když je to software pro 4 platformy s 15 dependencemi, tak už je to horší... Pro mě např. je poslední dobou v tomhle ohledu zklamáním CMake, kde distribuované
FindFooBar.cmake
skripty v půlce případů nefungují, když člověk použije o trochu jiné (ale stále validní) nastavení nebo jiný systém, než co autor zrovna testoval.
Paradoxně bývá častěji problém s trochu většími projekty, které mají víc lidí a taky víc času, a tak začnou - s nadsázkou - vymýšlet ptákoviny.Ano, projekty, které nejsou úplně one-man-show, ale zároveň nejsou úplně etablované, na tom jsou asi nejhůře. Jednak vymýšlí ptákoviny, ale taky stačí, když prostě trochu rozšíří ten záběr...
Někteří i otevřeně hlásají, že klasický model distribučních balíčků, releasů a backportů je přežitek.To je těžká otázka. Z mého pohledu ani tak nejde o to, že by ten model byl přežitek, spíš postupně přestává být vhodný pro tak široké využití jako v minulosti. Hlavně jde o desktop a workstations. Pro produkční použití (různé servery apod.), kde člověk potřebuje mít zajištěnou stabilitu, je to super. Na desktopu už je to otázka. Třeba Arch je IMHO populární mj. díky AURu, který ty nedostatky distribuce balíčků částečně řeší tím, že pro uživatele je snadné si nabídku balíčků rozšířit / upravit. Další věc je, že dynamické knihovny tak trochu postupně přestávají plnit tu úlohu, kterou plnily dříve (úspora místa a bezpečnostní aktualizace). Celkově je hodně vidět ten trend, kdy zejména sestavování, ale i instalace aplikace je více nezávislá na stavu systému. Já se tomu vůbec nedivím. Nevím, jak to bude dobudoucna ani jak by to mělo být 'správně', jsem na to dost zvědav. Nedivil bych se, kdyby se tradiční model distribučních balíků stal více specializovaným nástrojem. Anebo se adaptuje. Např. u toho Archu vím, že existují např. nástroje pro vygenerování PKGBUILDu z language-specific balíčku (cargo-pkgbuild, pipman, generator-pkgbuild apod., ale nevim, jak moc jsou v praxi dobré).
Když je to software pro 4 platformy s 15 dependencemi, tak už je to horší...openSUSE Build Service?
Minimální verzi si pohlídat musíš vždy. Jako vývojář to děláš proti nějaké verzi API a tu uvedeš v závislostech jako minimální verzi. Pokud v distribuci bude novější, tak by měla být zpětně kompatibilní v nějakém rozumném rozsahu verzí (viz semver).Tak tu teoretickou stránku věci a "jak by se to mělo dělat" znám. Nicméně v praxi pak třeba se stane, že chci/potřebuju feature X z knihovny Y verze Z a část dister má Y >= Z a část Y < Z, a potom babo raď, že... Takže pak přicházejí na řadu všelijaké workaround a ifdefy a podobné humusy... Celkově furt sledovat který distro má kterou knihovnu v jaký verzi a z toho se snažit vydedukovat, co teda můžu použít, je dost voser... TL;DR: Distribuční balíčkovací manažer je nástroj pro správce systému, ne pro programátora.
a) GuixSD :-)
b) Flatpak, Snap… :-/
c) i klasické distribuce někdy zavedou nový balíček jehož název obsahuje číslo verze, takže lze instalovat dvě verze téže knihovny
Jinak leda ty ifdefy a volitelné závislosti a nějak to hackovat, což by se mi tedy taky nechtělo.
--with-foobar
). Tj. v podstatě by to musela být nějaká databáze / registr. A pak taky mít možnost sestavit tu dependenci staticky.
Což je ale obojí naprostá utopie, protože distribuce se nejspíš nikdy nedohodnou na nějaké společné evidenci balíčků a stejnětak C/C++ progrmátoři se nejspíš nikdy nedohodnou na nějakém jednotnějším řešení sestavování...
Kdyby se alespoň distribuce byly schopné dohodnout na trochu společnějším postupu, pak by ten vysoký standard byl třeba jen jeden a i obyčejný smrtelník by měl třeba trochu šanci...
Nemělo by se tohle řešit v rámci AppStream (wiki)?
A pak jsou tu ty Flatpak a Snap, ovšem to má zase jiná ale…
Asi nejvíc se mi líbí, jak k tomu přistupuje GuixSD. DEB a RPM jsou sice super a v minulosti udělaly obrovský kus práce, ale možná by to chtělo posunout se někam dál, protože i ten svět se změnil a tyhle systémy už tak dobře neškálují a vybalancovat v nich stabilitu a aktuálnost je dost těžký úkol.
$ apt install Display all 62248 possibilities? (y or n)
A možná je trochu na čase předefinovat, co to je „distribuce“ – protože udržovat přes 60 000 balíčků je sakra hodně práce a těžko se to dá všechno uhlídat. IMHO by distribuce měla spravovat spíš jen ty základní balíčky, ale víc je zkoumat, testovat… Pak taky asi líp spolupracovat mezi distribucemi – např. by si šlo nějak rozdělit audity kódu – když udělají audit posledních změn a otestují výsledek třeba v Ubuntu, tak by v SUSE nebo Fedoře, když kompilují z těch samých zdrojáků tomu mohli věřit a kontrolovat podrobně zase jiný balíček. K tomu by to chtělo nějaký mechanismus/protokol, jak se navzájem informovat o tom, kdo co auditoval, otestoval a na jaké problémy při tom narazil. Ty výsledky by pak mohly být digitálně podepsané a ta informace by se dostala až k uživateli – např. by tam viděl, že instaluje balíček od toho a toho autora a zdrojáky prošly auditem/testem u těch a těch autorit (Debian/Ubuntu/SUSE/Fedora/FSF/EFF/…).
Zajímavě k tomu nedávno přistoupili na root.cz, kde povolili jen příspěvky registrovaných. Myslím, že jim značně klesla aktivita pod články a zprávičkami.Nejen registrovaným, ale jsou i schvalované. A je to to nejlepší, co se mohlo Rootu stát. Když nahlédnu do komentářů, tak opravdu nemám potřebu jich číst desítky a zjistit, že k článku přidávají nějakou informaci jen jednotky z nich. Teď jsou tam jenom ty a mně to vyhovuje.
Třeba s ohledem na to, že si asi vůbec nepřipouští možný střet zájmů.Tak ale to nejhorší co se ti může stát je že se prostě sebereš a půjdeš diskutovat někam kde ten střet zájmů není, ne?
Může jít diskutovat třeba sem, tam by k žádnému mazání názorů docházet nemělo.
Něco trochu jiného než Root je Facebook – ale tam za to, minimálně z části, může stát, politici, novináři…
Root je něco jako kuřácká hospoda – když mi to tam smrdí, tak můžu jít do nekuřácké vedle. Zatímco Facebook je něco jako kdyby všechny hospody v zemi patřily k jednomu řetězci.
Treba jenom umira blogovani, a rok 2019 bude konecne ten rok Linuxu na desktopu.Něco takového jsem nadhazoval... Ale nevim, jenom tím to určitě nebude. Souhlasil bych s kolegou vedle, že to je do značný míry asi tou šíři zájmů. Osobně mam občas z té šíře skoro jakési informační vertigo...
Předpokládám, že jde o tohle, takže to sem patří a Tvůj pohled nic moc neznamená.Jo tak to pak jo. Ono by to asi působilo víc jako výsměch, kdyby tu nebylo těch zbylých 221 komentářů co vesměs výsměch nejsou. Uznávám, že se tam našly seriózní výtky k metodice vykreslení těch grafů, ostatně proto jsem to pak předělal. Nic z toho ale nebylo k samotným hodnotám v grafu, což zpochybňoval M.train co jsem tak schopný pochopit. To si ostatně každý může ověřit, scripty, které získají totožný dataset a vykreslí ho do grafu jsou jednak opensource, druhak linkované z blogpostu samotného.
A než si budeš na něco hrátTohle je diskuze, těžko se můžeš divit, že diskutuju, ještě navíc pod vlastním blogem.
to samé děláš taky, dokonce nejzkušenějšímu administrátorovi na AbcLinuxu.Rozdíl je hlavně v tom, že já se s ním neodmítám bavit, zatímco M.train mi jako odpověď napíše, že to nemám řešit. M.trainův výsměch zůstává jeho vlastním, a ve výsledku k ničemu nebyl. Když vezmu Petersonovo moudro a převedu ho trochu do terminologie teorie grafů a her, tak cílem není „vyhrát“, ale hrát co nejvíc her a být zván k co nejvíce hrám. M.train tímhle sice možná lokálně sám pro sebe „vyhrál“, protože se mi vysmál a nedal mi šanci na to nějak reagovat, prohrál ale z globálního hlediska tím že se připravil o možnost hrát hry příště, protože proč bych se sním vůbec bavil, když jsou tohle jeho reakce? Oproti tomu když se mi vysměje Kapica, nebo já jemu, rád si s ním příště opět podiskutuji a vůbec ho nebudu považovat za nějak druhořadého.
Děláš si statistiky pro statistiky a reálný svět mimo počítač se ti nevejde do chápání.Já vůbec nechápu kde bereš drzost něco takového tvrdit. Znáš mě jen od vidění tady, a to ještě spíš okrajově, protože jsme spolu nikdy moc nemluvili. Tak odkud to bereš? Mně tady nařkneš z toho že si statistikou potvrzuji doměnky, zatímco sám se ani nenamáháš a vystačíš si jen s pocity.
Vím, že je takových lidí víc, co jsou zavřeni ve svém světě, a vidí ho jenom přes statistiky a analýzy.Ok, a z čeho jsi usoudil že tam patřím? Z toho že jsem za deset let na abclinuxu vydal dva blogy obsahující grafy aktivity abclinuxu?
Nejsem tady moc často - když jsi nepochopil smysl mého příspěvku, tak jsi mi spíš potvrdil, že jsem se trefil.A stejně se ti vyplatí napsat znova takový příspěvek, místo abys prostě a jednoduše vysvětlil co jsi chtěl říct.
včetně tvého postupného názorového přesunu na post zrodilého PražákaTo to vůbec znamená?
Nejspíš děláš a/nebo píšeš něco, s čím nesouhlasí ...včetně tvého postupného názorového přesunu na post zrodilého PražákaTo to vůbec znamená?
Teda, na to jak to „Ábíčko umírá“, mi bere pořád hodně času (a to teď spíš jen čtu než píšu)…
Jo, potom co to tu X týdnů chcípalo. Se jen obávám, aby to nebyla reakce na pošťouchnutí, která za týden vyšumí.Teda, na to jak to „Ábíčko umírá“, mi bere pořád hodně času (a to teď spíš jen čtu než píšu)…
Tiskni Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.