Portál AbcLinuxu, 3. června 2024 06:01

Jaderné noviny 190

11. 11. 2002 | Leoš Literák
Články - Jaderné noviny 190  

Vypalování na IDE. Nový bezpečnostní projekt. Účtování zdrojů. Detekce zařízení na AGP 3.0.

Do konference přišlo celkem 1448 emailů, nejvíce psali Alan Cox, David S. Miller a Osamu Tomita.

Vypalování na IDE, 31 emailů

Linus Torvalds zaslal oznámení pro jádro 2.5.43. V něm se zmínil, že strávil pár dní nad odstraněním nutnosti používat modul ide-scsi a SCSI vrstvu pro vypalování CD na IDE zařízení. Je třeba ještě provést změny v programu cdrecord, ale ty už Linus poslal jeho správci.

Bill Davidsen doufal, že stále bude fungovat vypalování pomocí ide-scsi, neboť spousta lidí v reálném životě používá řadu 2.4 a testují 2.5, protože to někdo musí udělat. Překonfigurovatsystém, aby používal ide-scsi nebo ne, je další překážkou, kterou musíme překonat. Jenže Linus potvrdil, že ide-scsi funguje tak, jako vždycky, tedy nijak zvlášt dobře. Nativní IDE implementace je prostě čistší a jednodušší a hlavně zatraceně snadnější k používání.

Nový bezpečnostní projekt, 2 emaily

Bosko Radivojevic napsal:

Tým LinSecu hrdě oznamuje první stabilní verzi LinSecu, což je akronym pro Linux Security Protection System. Jeho hlavním smyslem je včlenit do Linuxu mechanismus Mandatory Access Control (MAC) (na rozdíl od existujícího mechanismu Discretionary Access Control). Modelu LinSecu je založen na

Díky Capabilities Linux silně rozšiřuje nativní model capabilit, čímž umožňuje jemně řízenou delegaci jednotlivých capabilities uživatelům a programům. Nikdy více všemocný root!

Filesystem Access Domain dovolují omezit dostupnost částí souborového systému uživatelům či programům. Nynní můžete omezit uživatelovy aktivity na jeho domovský adresář, poštovní schránku apod. Domény pracují na úrovní zařízení, adresáře či souboru.

IP Labeling lists omezují síťové konekce na úrovni programů. Od nynějška je možné nastavit politiku, že nikdo kromě vašeho oblíbeného MTA se nesmí připojit na vzdálený port 25.

Socket Access Control model poskytuje jemnou kontrolu nad sockety tím, že asociuje ke každému socketu množinu capabilities nutných pro připojení lokálního programu k socketu.

LinSec se skládá z patche do jádra (aktuálně 2.4.18) a uživatelských nástrojů. Více na naší domovské stránce http://www.linsec.org.

Účtování zdrojů, 14 emailů

John Hesterberg zaslal oznámení na verzi 2.5.43 projektů CSA, PAGG a Job. PAGG (Process Aggregates) je obecný framework pro implementaci kontejneru procesů, Job je kontejner procesů, ze kterého se nedá uniknout a používá se většinou ze vstupního bodu, jakým je login. CSA (Comprehensive System Accounting) shromažďuje informace o používání zdrojů jednotlivými procesy. Tako můžete účtovat poplatky jednotlivým uživatelům podle využití systémových zdrojů.

Patche najdete na adresách http://oss.sgi.com/projects/csa/ a http://oss.sgi.com/projects/pagg/.

Detekce zařízení na AGP 3.0, 3 emaily

Matthew E Tolentino zaslal patch pro detekci generických AGP 3.0 zařízení a patch obsahující podporu pro čipset Intel 7505. Patch dokáže detekovat vícenásobná [multiple] zařízení a správně alokovat pásmo pro každá z nich a dále umí provádět typickou inicializaci host bridge.

Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (http://kt.zork.net) a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2.

Další články z této rubriky

Jaderné noviny – přehled za duben 2024
Jaderné noviny – přehled za březen 2024
Jaderné noviny – přehled za únor 2024
Jaderné noviny – přehled za leden 2024
Jaderné noviny – přehled za prosinec 2023

Diskuse k tomuto článku

11.11.2002 13:21 llama
Rozbalit Rozbalit vše linsec vs. medusa vs. ???
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
pouzivate nekdo zmineny LinSec nebo Medusu (http://medusa.fornax.sk/)? Nebo snad neco dalsiho? uz me nebavi resit bezpecnostni diry v programech a vsechno pres chroot je taky volovina. rad bych vyzkousel neco z toho, ale nevim co - casto je dokumentace docela podivna. Nemuzete mi nekdo poradit, jestli ma cenu se vrhat do patchovani jadra necim z tohohle, jestli prinosy prevazi nad namahou? Mate to nekdo rozjety na produkcnim serveru? Pomuze to proti hackovani jak zvenci, tak zevnitr (uzivatele)?? Nejake zkusenosti?
11.11.2002 14:05 Roman Vesely
Rozbalit Rozbalit vše linsec vs. medusa vs. ???
Pouzivame grsecurity (www.grsecurity.net) Potrebovali jsme kombinaci openwall patche a LIDS a podobne (medusa,...) Urcite to vyznam ma, zabezpeceny system uz neni nachylny k chybam v aplikacich, ale spravne nastaveni prav da docela zabrat ;-)
12.11.2002 09:18 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
Rozbalit Rozbalit vše linsec vs. medusa vs. ???
Dotaz, používáte i Sambu? Nedělá to problémy? Díky, David Lukaštík
12.11.2002 09:54 kolisko | skóre: 21 | blog: prace
Rozbalit Rozbalit vše linsec vs. medusa vs. ???
cau Romane. Mas to nasazeny na komercnich serverech? A na debianu? kolisko
13.11.2002 14:03 Roman Vesely
Rozbalit Rozbalit vše linsec vs. medusa vs. ???
Ahoj, Mame, 2.4.19, woody. Zatim se jeste testuji ACL, jinak se stabilitou problemy nemame.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.