Portál AbcLinuxu, 5. června 2024 16:22

Týden na ScienceMag.cz: Uhlíkové nanotyčky plivající vodu

25. 8. 2016 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Uhlíkové nanotyčky plivající vodu  

Peer to peer vs. hierarchie. Fonony, záření černých děr a Stephen Hawking. Podzemní vlákna detekují mechanické vzruchy, dají se využít ke kontrole potrubí i hranic. Nečekaně velká elektrická vodivost biologického materiálu.

Kde se bere hierarchie

Proč vlastně kolem sebe nepozorujeme peer to peer sítě, ale spíše hierarchické systémy – ať už jde o mozek, dopravní infrastrukturu, fungování firem či proteinů nebo i Internet? Podle všeho za tím stojí náklady na konektivitu. Různé systémy mají ovšem různé vlastnosti, speciálně otázkou je, co z toho vyvodit třeba pro vývoj umělé inteligence, neuronových sítí apod.

Kouzla s vodou

Připraveny byly uhlíkové nanotyčky, které reagují na vlhkost okolí. Fungují ovšem antiintuitivně, při překročení určitého prahu vlhkosti okolí vodu nejen dále nepohlcují (to by bylo normální vyčerpání kapacity), ale naopak skokově vytlačují. K čemu by se tento jev dal využít? Třeba textilie, která se po určitém zapocení automaticky vysuší (přemění vodu na páru). Nebo snad pro čerpání vody či rozdělování kapalných směsí?

Zvuk vodopádu namísto záření černých děr

Asi nejvýznamnější Hawkingova předpověď, tedy záření černých děr, prý byla potvrzena – ovšem ve velmi simulované podobě, kdy namísto černé díry máme rychle proudící kapalinu a namísto částic vznikajících na horizontu černé díry pak provázané fonony (kvazičástice zvuku). Jak to celé funguje, co si o tom myslet? Dočká se Hawking Nobelovy ceny za fyziku, která se uděluje za experimentálně potvrzené teorie?

Vzdálený monitoring zaznamenává mechanické poruchy

Představen byl nový systém pro vzdálenou kontrolu potrubí nebo i hranic, vyvíjený na VUT Brno. Pomocí vláken uložených pod zemí zaznamenává mechanické vzruchy. Systém se už na Moravě testuje, detekční kabely se pokládají do hloubky 1,5 metru (kompromis: přesnost vs. ochrana před výkopy) a detekce mechanických poruch má zatím přesnost kolem 100 metrů. Ve vývoji je i software, který dokáže určit původ zvuku. Podrobnosti.

Triky s vodivostí u žraloků a rejnoků

Žraloci a rejnoci dokáží velmi citlivě vnímat elektromagnetické pole. Dělají to díky speciálnímu rosolu ve své kůži. Tato látka je unikátní tím, že má oproti jiným biologickým materiálům obrovskou elektrickou vodivost (vodíkových kationtů, ne elektronů). Budeme na tomto základě třeba schopni vyrábět nová čidla umístěná uvnitř živých organismů?

Stručně

Další systém pro samořízené automobily vyvíjejí společně Mobileye a Delphi Automotive.

Aparaturu umožňující 3D tisk buněk přímo na Petriho misku uvedli do provozu na Univerzitě Komenského v Bratislavě.

Intel připravuje novou generaci procesorů Xeon Phi (Knights Mill), měly by najít uplatnění především v aplikacích umělé inteligence a obsahovat vylepšenou podporu pro strojové učení.

Nový software z ČVUT automaticky vytváří věrohodně působící ruční malby. Aplikace StylIt vychází z 3D modelu a stylu kresby konkrétního výtvarníka.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Vývojáři musí řešit problémy aplikací, místo aby vytvářeli nové
Týden na ScienceMag.cz: Postoupili ve snaze najít kvantovou povahu gravitace
Týden na ITBiz: Výkonný elektromagnet z 3D tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.