Portál AbcLinuxu, 29. května 2024 01:13

Týden na ScienceMag.cz: Qubity na bázi dvojic atomů

10. 4. 2022 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Qubity na bázi dvojic atomů  

Odkud se bere voda na Měsíci a kde je uložena. Electron-Ion Collider a kondenzát barevného skla. Z nitra Země uniká helium-3. Vznik superhmotných černých děr a temná hmota. Kyslík v oceánech na Europě.

Electron-Ion Collider: Co slibuje chystaný srážeč protonů a iontů

Hustota (počet) gluonů uvnitř jader se při vysoké energii zvyšuje. Teorie, která vysvětluje interakce kvarků a gluonů, může toto zvýšení vysvětlit. Při extrémně vysokých energiích, které přesahují experimentálně prozkoumané hodnoty, však určitá základní pravidla příslušné teorie a fundamentální fyziky naznačují, že existuje limit pro to, kam až může hustota gluonů vzrůst. V takovém režimu se očekává vznik nového stavu nasycené gluonové hmoty, který se nazývá kondenzát barevného skla (color glass condensate, CGC).

Asteroid Ryugu obsahuje hodně organických látek, může být zbytkem komety

Na základě dat z Mise Hayabusa 2 se podařilo získat nové informace o fyzikálních vlastnostech planetky Ryugu, která podle tradiční teorie vznikla srážkou větších asteroidů. Nyní studie japonských vědců naznačuje, že Ryugu je ve skutečnosti bývalá kometa.

Qubity na bázi dvojic atomů slibují stabilitu

Fyzikové z MITu navrhli nový typ qubitů, který je složen z páru atomů. Má jít přitom o atomy jako celek patřící mezi fermiony (PH: tedy po započtení spinu všech protonů, neutronů a elektronů; většina známých atomů patří k bosonům; fermiony jsou neutrální atomy o lichém počtu neutronů). Pokud jsou dvojice těchto fermionů ochlazeny a zachyceny v optické mřížce, mohou oba atomy vytvořit superpozici. Vědci dokázali stav superpozice udržet mezi stovkami vibrujících párů fermionů po relativně dlouhou dobu.

Odkud se bere voda na Měsíci a kde je uložena

výsledky ukázaly, že se voda na Měsíci vyskytuje pravděpodobně v puklinách v oblastech kolem jeho pólů. Vzhledem k tomu, že se tam teplota pohybuje kolem -173 °C, tak se zde voda patrně ukládá v pevném skupenství, například ve formě permafrostu (dlouhodobě zmrzlé půdy). Zato ve větších hloubkách pod povrchem (zhruba 100-2000 metrů) by pak voda mohla existovat i v kapalném skupenství.

Superhmotné černé díry mohly vznikat přímo v raném vesmíru

Rané černé díry představují problém. Z pozorování vyplývá, že superhmotné černé díry vznikaly již velmi záhy, jenže současně to podle našich modelů vypadá, že na to prostě nemohlo být dost času. A jak to souvisí s temnou hmotou? Tu zase mohou tvořit ultralehké, přitom však opravdu obří „částice“, alespoň podle studie fyziků z Brookhaven National Laboratory.

Unikající helium-3 má dokazovat, že Země vznikla uvnitř sluneční mlhoviny

Podle nové studie uniká ze zemského jádra helium-3 – tedy vzácný izotop helia s jediným neutronem v jádře, na rozdíl od běžného He-4. Téměř všechno helium-3 pochází z doby krátce po velkém třesku. Z úniku plynu má dále vyplývat odpověď na dosud celkem diskutovanou otázku: zda se Země formovala uvnitř mlhoviny, z níž se vytvořila Sluneční soustava, nebo spíše v její vnější části.

Krátce

Za konec Vikingů v Grónsku prý nemohl mráz, ale sucho. „Všichni víme“, že osídlení Vikingů v Grónsku zaniklo někdy na počátku 15. století kvůli postupujícímu ochlazení. Nový výzkum tvrdí něco jiného…

Páteř sondy Hera s českou stopou. Ve švýcarské čisté místnosti vzniká velmi důležitý díl vyrobený z uhlíkových vláken prosycených polymerem…

Vznik a evoluce genetického kódu. Zdá se pravděpodobné, že ze dvaceti běžných aminokyselin se počátečního formování organického biosvěta účastnila asi jen polovina (úryvek z knihy Vladimir Rudajev: Příběh buňky. Od molekul ke vzniku života a prvním organismům)

Bakterie a archea se oddělily opravdu dávno. Dělení na bakterie a archea stojí v samém jádru pozemského života. Proto předpokládáme, že k oddělení obou linií došlo už někdy na samém počátku…

Oceán na Europě by mohl obsahovat kyslík. Slaná voda v ledovém plášti Jupiterova měsíce Europa může přenášet kyslík do podpovrchového oceánu kapalné vody. Oceán obsahující kyslík by samozřejmě umožňoval jinou biochemii…

Tvary tajícího ledu závisejí na teplotě okolní vody. Tým matematiků a fyziků zjistil, jak jsou útvary z ledu utvářeny vnějšími silami, například teplotou vody. Led podle okolností může mít jak různý tvar, tak i „vzorkování“, tj. speciální podobu povrchu.

Rostliny ostrovních stanovišť jsou lépe vybaveny pro přežití a regeneraci po narušení. „Ostrovy“ mohou být tak malé, že hostí jen několik jedinců od daného druhu a ty mohou lehce vymřít díky náhodným událostem nebo mohou mít nedostatek opylovačů…

Chladicí čepice proti vypadávání vlasů při chemoterapii Při předepsané chemoterapeutické léčbě postihuje alopecie (vypadávání vlasů) více než 75 procent onkologických pacientů.

První pacienti dostali dvoudutinový kardiostimulátor. Systém dvoudutinového stimulátoru, který se implantuje do srdeční komory i síně, vyvinula farmaceutická společnost Abbott.

Některé části Evropy čelí invazi agresivních sršní asijských. Sršeň asijská loví letící včely podobným způsobem jako sršeň obecná, která ale včelařům zásadní ztráty nezpůsobuje.

Tajemství genů určujících pohlaví rostlin. Výzkum podpořil tzv. dvougenovou hypotézu původu pohlavních chromozomů.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Výkonný elektromagnet z 3D tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.