Portál AbcLinuxu, 6. června 2024 00:11

Týden na ScienceMag.cz: Kvantový algoritmus zrychlí hledání gravitačních vln

17. 4. 2022 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Kvantový algoritmus zrychlí hledání gravitačních vln  

Kolik váží informace: nápad hodně divný, ale testovatelný. Po 20 letech přečetli zbývajících 8 % lidského genomu. Metan může být primární biosignatura na exoplanetách. Ticho na Marsu. Jak zlevnit aktualizace programovacích jazyků.

Kvantový algoritmus zrychlí hledání gravitačních vln

Gravitační vlny se dnes hledají porovnáváním naměřeného signálu s rozsáhlou databází šablon/vzorů. Tento postup používá např. Laser Interferometer Gravitational Observatory (LIGO) a od prvního zachycení gravitačních vln v roce 2015 vedl k mnoha úspěchům. Algoritmus je ovšem časově/výpočetně velmi náročný, protože používaných šablon jsou stovky bilionů. Přitom jde vlastně o prohledávání neseřazené databáze, tj. jeden z případů, pro který máme k dispozici efektivní kvantový algoritmus

Po 20 letech přečetli zbývajících 8 % lidského genomu

Kompletní osekvenování lidského genomu bylo sice oznámeno už v roce 2003, ale toto tvrzení platilo jen s určitými výhradami. Asi 8 % genomu ve skutečnosti scházelo, a to především proto, že se skládá z vysoce repetitivních (opakujících se) kusů DNA, které se obtížně analyzují.

Zachytili vznik obří exoplanety z nestability protoplanetárního disku

Hubbleův vesmírný dalekohled přímo vyfotografoval objekt, z něhož vzniká protoplaneta podobná Jupiteru. Objev podporuje dlouho diskutovanou teorii vzniku planet typu Jupitera mechanismem nestability protoplanetárního disku. Převládající teorie vzniku planet typu Jupitera popisuje proces jako akreci jádra.

Krátce

Kolik váží informace: nápad hodně divný, ale testovatelný. Fyzik navrhuje, že ekvivalence mezi hmotou (hmotností) a energií lze vztáhnout i na informaci, tedy že všechny 3 tyto veličiny jsou na sebe převoditelné: zmizí-li informace, musí se navíc objevit hmota/energie. Vypadá to hodně bláznivě, že?

Metan může být primární biosignatura na exoplanetách, alespoň některých. I když metan může vznikat a také vzniká i nebiologickými procesy, na kamenných planetách podobných Zemi ho přesto můžeme v závislosti na dalších okolnostech pokládat za faktor, který zvyšuje pravděpodobnost života.

Psi poznají svého pána i čistě po hlase. Ne vše, čemu všichni věří, se při pečlivějším prozkoumání ukáže odpovídat realitě. A co říká věda v tomto případě?

Deprese a Alzheimerova porucha mohou mít společný základ. Nová studie nyní identifikuje společné genetické faktory obou poruch a navíc uvádí, že deprese hraje i roli urychlovače.

Brněnský spin-off: software pomocí umělé inteligence určuje strukturu molekul. Software 4D-GRAPH je jedním z kroků přispívajících k rychlejšímu objevu nových léčiv.

Raketa Falcon vynesla český nanosatelit. Částí experimentu je ověření využití superkapacitorů jako inovativního řešení pro ukládání elektrické energie v družicích.

Komplexní technologie vyrobí z kuřecích zbytků probiotika. Pevný zbytek je využit jako komplexní zdroj dusíku pro kultivaci probiotické bakterie Enterococcus faecium.

Genetická analýza klade původ Avarů na Dálný východ. V archeogenetickém výzkumu vědci analyzovali 66 jedinců z Karpatské kotliny, včetně osmi vůbec nejbohatších avarských hrobů.

Méně se stavělo za válek, epidemie takovou roli nehrály. Největší pokles stavební činnosti spadá do období kolem třicetileté války (1618-1648) a let 1730-1780, tedy do období, kdy na našem území vládla zejména Marie Terezie.

Transkraniální magnetická stimulace může pomoci od farmakorezistentní bolesti. Klíčové je správné umístění stimulační cívky a nastavení amplitudy budícího proudového impulzu.

Mimotělní oběh zachraňuje při zástavě srdce. Po covidu-19 má povědomí o extrakorporální membránové oxygenaci, tedy přístroji ECMO zajišťujícím mimotělní oběh, i širší veřejnost.

Po dobšináite má Slovensko opäť nový minerál. Slovensko dalo svetu ďalší nový minerál – argentopolybazit. Jeho typovou lokalitou je Kremnica.

Jak se lišila urbanizace v údolí Indu a v Mezopotámii? Starověká Mezopotámie i civilizace v údolí Indu byly městské civilizace s velkými, hustě osídlenými a plánovanými městy. Jak se obě oblasti od sebe z hlediska urbanizace lišily?

Na Marsu je přízračné ticho… Mikrofony připojené k vozítku NASA Perseverance poprvé na Marsu zaznamenaly zvuky. Na rudé planetě je slyšet slabý vítr, jinak ale záznamu dominují zvuky, které vydává samotné vozítko.

Rozdíl v rychlosti metabolismu může čolkům pomoci přežít klimatické změny. Pokud je ale v prostředí málo zdrojů potravy, je výhodnější metabolismus pomalejší, který šetří energii.

Proč jsou aktualizace programovacích jazyků tak drahé a jak je zlevnit? Nový jazyk nepotřebuje pouze nový kompilátor a související runtime systém…

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Vývojáři musí řešit problémy aplikací, místo aby vytvářeli nové
Týden na ScienceMag.cz: Postoupili ve snaze najít kvantovou povahu gravitace
Týden na ITBiz: Výkonný elektromagnet z 3D tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.