Portál AbcLinuxu, 30. května 2024 22:58

Týden na ScienceMag.cz: Proč je svět matematický

17. 9. 2017 | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Proč je svět matematický  

Grafen vytváří zvuk. Mikrovlnné spoje mobilních sítí předpovídají povodně. 3D skenování pomocí potápění předmětu do vody. Kamiony s pantografem: jak funguje elektrifikovaná dálnice. Napájení kardiostimulátoru z pohybů těla, vliv umělé inteligence na HDP.

Grafen: reproduktor, zesilovač i ekvalizér v jednom

Na University of Exeter přišli s technikou umožňující vytvářet zvuk bez mechanických vibrací reproduktoru. Materiálem s potřebnou funkcionalitou je (opět) zázračný grafen. Do jednoho miniaturního čipu z grafenu se podařilo soustředit funkčnost reproduktoru, zesilovače i ekvalizéru.

Mobilní síť umožní přesné měření srážek a předpovědi záplav

T-Mobile se ve spolupráci s Katedrou hydrauliky a hydrologie Fakulty stavební ČVUT podílí na projektu měření srážek pomocí mikrovlnných (MW) spojů sloužících k připojení vysílačů do mobilní sítě. Srážky procházející MW spojem totiž způsobují útlum signálu, který je přímo úměrný dešťové intenzitě. Získávaná data jsou spolehlivá a mají široký potenciál pro budoucí využití – umožní například včasné předpovědi odtoku vody z městského povodí. Nový software umožňuje sbírat data z každého ze stovek těchto spojů po deseti vteřinách.

Jako skener: Voda odhalí skryté tvary

3D skener nemusí pracovat pouze na optických principech. Rekonstruovaný předmět může mít složitý tvar (komplikovaně dovnitř vyboulený „vykouslý“ prostor) nebo skenování mohou komplikovat optické vlastnosti povrchu (měnící se odraz/lom apod.). Výzkumníci v rámci nové metody snímaný předmět pomalu ponořují do vody (nebo jiné kapaliny) a sledují vzestup hladiny. Předmět se takto potápí pod různými úhly a z toho, jak se hýbe hladina, se poté rekonstruuje výsledný tvar.

Dvě tváře síly matematiky: aktivní a pasivní

Jak je možné, že matematika představuje tak účinný prostředek pro popis světa? Je svět nějak matematický, eventuálně matematická realita dokonce existuje nezávisle na něm? Nebo je matematika lidským výtvorem? Obnáší matematika spíše vynalézání, nebo objevování? Přinášíme úryvky z velmi pozoruhodné knihy Je Bůh matematik? „Koncepty a vztahy, které matematici zkoumají pouze z touhy po čistém poznání – zcela bez záměru je jakkoli využít – se o desítky let později vynořují jako nečekaná řešení problémů zakotvených ve hmotné skutečnosti! Jak je to možné?“

Elektrifikovaná dálnice v Německu: kamiony s pantografem

Nákladní vozidla s pantografem jsou vybavena speciálním monitorovacím zařízením, které dokáže jednak detekovat přítomnost elektrického vedení nad vozovkou a současně udržuje vozidlo ve stabilní poloze vůči tomuto vedení. Jakmile vozidlo zaregistruje přítomnost elektrických drátů, pantografový sběrač proudu se na ně připojí a vozidlo přejde na plně elektrický pohon.

Krátce

Kdo může pozorovat nás? Jsme prý viditelní z minimálně 9 známých exoplanet.

Věčná baterka kardiostimulátoru z nitridu galia. Využije se pohyb autonomních systémů člověka, např. bušení srdce nebo dýchání (pohyb bránice).

Jak rostliny chrání před těžkými kovy, výbušninami i léky. Fytoremediace – technologie využívající zelené rostliny nebo rostliny ve spojení s mikroorganismy k rozkladu, fixaci nebo akumulaci různých látek znečišťujících půdu, vodu a vzduch.

Umělá inteligence navýší světové HDP o 15,7 bil. dolarů. Obecně nejvyšší přínosy zaznamenají odvětví maloobchodu, finančnictví a zdravotní péče. A co jednotlivé země?

Neu5Gc: pomůže mutace rekonstruovat evoluci člověka? Dochovaná fosilní DNA stará miliony let je dosud pouze zbožným přáním, nicméně evoluci člověka by mohl pomoci rekonstruovat i další biochemický marker – sacharidy.

Pekelný svět s titanovou oblohou. Oxid titanatý na Zemi najdeme jen zřídka, vyskytuje se však v atmosférách chladných hvězd.

Pavel Houser

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Výkonný elektromagnet z 3D tiskárny
Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky
Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

Diskuse k tomuto článku

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.