Portál AbcLinuxu, 23. května 2024 23:22

Týden na ScienceMag.cz: Upřesnili limity pro klidovou hmotnost neutrin

28.4. | Redakce
Články - Týden na ScienceMag.cz: Upřesnili limity pro klidovou hmotnost neutrin  

Nová metoda zlepší bezpečnost a spolehlivost autonomního řízení. Kolik energie se skrývá ve vakuu? Webbův dalekohled znovu ukázal podivně vyspělý obraz raného vesmíru.

Webbův dalekohled znovu ukázal podivně vyspělý obraz raného vesmíru

Pozorování pomocí Vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) opět odhalují galaxie hmotnější a vyspělejší, než se pro tak brzkou dobu vesmíru předpokládalo. Nová studie popisuje podrobné pozorování jedné z nejstarších známých galaxií Gz9p3.

Upřesnili limity pro klidovou hmotnost neutrin

Klidová hmotnost neutrina je pro současnou fyziku docela záhada. Téměř jistě není nulová (jak původně předpokládal Standardní model), ale nic moc víc nevíme. Výsledek by přitom mohl mít význam při hledání „fyziky za Standardním modelem“. Tým vědců měl nyní v rámci mezinárodní spolupráce ECHo k „vážení“ neutrin významně přispět.

Kolik energie se skrývá ve vakuu

Nezáleží na tom, kolik energie se skrývá ve vakuu, nemůžeme z ní udělat zbraň, vyvíjející impozantní síly dostatečné na zničení planet. Ve skutečnosti nemůžeme energii vakua vůbec použít. Je to proto, že je všude stejná. Abyste mohli uskutečnit něco vzrušujícího, potřebujete energetické rozdíly, potřebujete gradienty – ale se skutečnou základní energií vakua prostě žádné nejsou. Ale s gravitací energie prázdna zdivočí. (úryvek z knihy Antonio Padilla: Fantastická čísla a kde je nalézt. Kosmická výprava od nuly k nekonečnu)

Objevena nejtěžší hvězdná černá díra v naší Galaxii

Hvězdné černé díry vznikají zhroucením velmi hmotných hvězd. Ty, které byly dosud identifikovány v Mléčné dráze, jsou v průměru asi desetkrát těžší než Slunce. Pozorování hvězdné černé díry 33krát hmotnější než Slunce je tak opravdu výjimečné.

Nová metoda zlepší bezpečnost a spolehlivost autonomního řízení

Celkovou motivací je vyvinout metody pro vyhledávání hraničních jízdních situací, které jsou často kritické pro bezpečnost automobilu, ale v záznamech z jízdy v autě jsou velmi vzácné. Cílem výzkumu je umožnit vyhledávání těchto nasnímaných situací v obrovských souborech čítajících petabajty dat jen pouhým zadáním instrukcí v přirozeném jazyce.

Krátce

Alkohol přispěl ke vzniku komplexnějších společností. Má pravdu bonmot, že lidé začali pěstovat obilí kvůli pivu, protože než se dřít na poli, to by člověk radši umřel hlady, ale pivo přece jen nějak motivovalo?

Budeme se živit azolou? Azoly jsou jakési drobné vodní kapradiny. Azola karolínská dokáže zdvojnásobit svou biomasu během dvou dnů a fixovat dusík ze vzduchu (pomocí symbiotických sinic). Dosud se využívala jako zelené hnojivo.

Šance pro život? V raném vesmíru rychle přibývalo kyslíku. V galaxiích vzrostlo zastoupení kyslíku v rozmezí cca 500-700 milionů let po velkém třesku a od té doby zůstalo stabilní.

HIV v buněčné kultuře se podařilo zcela eliminovat pomocí techniky editování genů CRISPR-Cas. V rámci výzkumu vědci použili molekulární nůžky a dvě gRNA proti „konzervovaným“ sekvencím HIV – zaměřili se na části genomu viru, které zůstávají stejné u všech známých kmenů HIV, a dosáhli vyléčení T-buněk (lymfocytů) infikovaných HIV.

Astrofotografie měsíce: IC 2087. Na obloze tato reflexní mlhovina zabírá oblast přibližně 10“ x 10“ a i s celým mračnem Barnard 22 se nachází ve vzdálenosti přibližně 430 světelných let. Její jasnost v oboru V dosahuje 8 magnitud.

Nad Sluncem se během jeho zatmění vypařila kometa. O to větší překvapení bylo, když se ukázalo, že krom avizované komety Pons-Brooks se u Slunce objevila během jeho zatmění ještě druhá kometa, která dostala označení SOHO-5008.

Nový pohled do embryonálního vývoje a na protein CKD13. Vědci studovali vývojové vady v obličejové oblasti na myších modelech, které mají mutaci v genu Cdk13.

Na oblohe je v činnosti meteorický roj Lyríd. Po dlhej jarnej prestávke, keď od ukončenia činnosti meteorického roja Kvadrantíd začiatkom januára nebol v činnosti žiadny meteorický roj, sa v týchto dňoch začína aktivita Lyríd.

Olomoučtí kardiologové vyjmuli defibrilátor z těla pomocí laserové technologie. Pomocí takzvaných sheatů, které mají podobu černé trubice zaváděné do těla pacienta, aplikujeme energii zprostředkovanou laserovým generátorem na konci katetru. Působí tak jako nůž, který řeže struktury a tkáně v místech, kde je elektroda přirostlá, říkají lékaři.

Osiky mohou lesům pomoci při změně klimatu. V minulosti byla osika mnohem rozšířenější.

Na ÚOCHB vyvinuli novou metodu pro enzymovou syntézu RNA léčiv. Upravené DNA polymerázy umějí začlenit v podstatě jakoukoliv úpravu do jakékoliv sekvence RNA.

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Polovina českých firem si není jistá blízkou budoucnosti svého oboru, většina ale počítá s velkým vlivem AI
Týden na ScienceMag.cz: Působivá simulace pádu do černé díry
Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům
Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci

Diskuse k tomuto článku

28.4. 08:27 Somebody
Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Upřesnili limity pro klidovou hmotnost neutrin
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
V RSS adrese clanku je chyba, vede na abclinuxu.cznull.

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.