abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1074 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Naprosto neobjektivní recenze notebooku.

    11.7.2020 02:34 | Přečteno: 2021× | Linux | poslední úprava: 10.7.2020 12:41

    Jak tak člověk už několik měsíců v kuse pracuje z domu -- provizorium, které se jaksi zvrtlo -- začínají ho štvát věci, které ma najednou pořád na očích a prostě se mu nelíbí. Dnes píšu kritiku hardwaru od Dellu - notebook a přidružená zařízení.

    (Abych zmátl statistiky, nechal jsem zápisek zveřejnit automatem v noci.)

    Od března dělám z domu, stejně jako hodně dalších lidí (mimochodem, i když je červenec, stále máme dělat z domu a od návštěv kanceláře nás vedení všemožně odrazuje). Mohli jsme si z práce vzít potřebný hardware, takže jsem si doma zřídil improvizované pracoviště podobné tomu v práci (nejdřív jsem tedy musel koupit pořádný stůl). Pracoviště vidíte na fotce. Ten stolní počítač je můj soukromý, jinak jsou skoro všechny věci pracovní.

    Zdroj

    Notebook je docela výkonný (viz níže). S výkonem souvisí spotřeba. Sám o sobě notebook chce zdroj 180 W. Pokud je zapojen do dockiny, musí být zdroj 240W. To už je docela hodně. Tento silný zdroj má jedno pozitivum -- (narozdíl od slabších modelů) konektor na straně 230 V je stejný, jako je na všech počítačích a monitorech, takže kabeláž je sjednocená.

    Monitory

    Přiznám se, že monitory jsou nějaké starší, typ P2214H. Dá se připojit přes VGA, Display Port a DVI. Potud asi dobré.

    Maximálně debilní je však krytka, která se musí oddělat, když člověk chce něco zapojit, a pak se musí nacvaknout zpátky nebo raději vyhodit. Na fotce ji mám nacvaknutou.

    Další věc, která mě štve, jsou konektory USB hubu. Pod krytkou je jeden vstupní konektor a 2 výstupní. Blbě se k nim dostává, skoro na ně není vidět. Asi nemusím říkat, jak otravné je nějaké to USB zapojit.

    Po zacvaknutí krytky je přístupný jediný výstupní USB port, a to na zádi monitoru vedle krytky. Opět mi to přijde jako ne zcela šťastné řešení hned z několika důvodů. Blbě se k tomu dostává, je potřeba posunout a otočit monitor, zapojit, a pak ho zase dát zpátky. Odpojení je stejné, jen pozpátku. Navíc kabel nebo flashka pak trčí dozadu. Po obvodu monitoru není žádný další USB konektor.

    Abych nebyl tak kritický, oceňuji, že nastavení monitoru je přístupné přes 4 hardwarová tlačítka zepředu monitoru, takže tlačítka jsou přístupná i když jsou 2 monitory přiražené k sobě, jako v mém případě.

    Notebook

    Pracovní notebook je Dell Precision 7540. Dostal jsem ho začátkem roku (po předchozím Latitude). První dojmy byly: těžký jak kráva, velký jak kráva a nemožné rámečky (no, spíš rámy) kolem displeje. Aspoň, že výkonově na tom je líp, než předchozí Latitude.

    Teď se podíváme na konektory. Pokud člověk nemá notebook na dockině, tak najčastěji připojuje napájení, grafický výstup, síť a nějaké USB periferie. USB najdeme v pravo i vlevo (podle typu). Všechny ostatní jmenované konektory najdeme -- pozor, teď přijde chvíle překvapení -- na zadní straně. Takže pokud člověk chce něco připojit, musí přivřít notebook, přitáhnout k sobě, pootočit, blbě se naklonit, zapojit příslušný kabel a v obráceném pořadí notebook vrátit na původní místo.

    Grafické výstupy má notebook 2: DisplayPort v malém provedení a HDMI normální velikosti. Zkusme ho připojit k monitoru. HDMI kabel je všude vcelku běžný, takže jsme rádi, že ho do notebooku můžeme zapojit, ale narazíme u monitoru -- tam HDMI není (podle mého názoru to je správně -- je to pracovní nástroj, ne zábavní elektronika). Na monitoru je zase DisplayPort, ale na notebooku je jenom mini DisplayPort, takže bychom museli použít nějakou redukci nebo nestandardní kabel. Proč by tam nemohl být "velký" DisplayPort? Jak jsem to tak sondoval, tak je to obecný problém -- málokterý notebook má "velký" DisplayPort.

    Absence VGA mi až tak nevadí, protože moje monitory mají digitální vstupy a do trerénu nejezdím.

    Konektor RJ45 je pěkně uprostřed zadní strany, aby se k němu dostávalo stejně špatně z obou stran.

    Klávesnice je podsvícená. Moc se mi to nelíbí, protože víc světla prosvítá kolem kláves, než aby je podsvěcovalo. Vzhledem k velikosti notebooku se vešla numerická klávesnice. S tím souvisí to, že klávesnice a touchpad není uprostřed, ale trošku vlevo. Je to nešikovné zejména, pokud pracujete s notebookem na kolenou. Ale i při psaní na stole to není nic moc.

    Na závěr ještě fotka displeje. Ty rámy jsou fakt obrovské. Dal jsem tam pro srovnání minci hned 50 Kč, cokoliv menšího by se tam ztratilo. Do stejného těla mohli dostat displej 16", možná i 17". Notebook se dělá i ve variantě 17", který je velký jak dvě krávy a s trochou nadsázky zabere půlku stolu.

    V horním ráměčku je kamerka. Má posuvnou krytku, ale nemá pořádnou indikaci (třeba on/off nebo ikonka), že je otevřená. Na fotce je kamerka otevřená. V zavřeném stavu je tam červený puntík, což bych spíš vnímal jako varování před ztrátou soukromí.

    Ještě si projdeme větrací otvory - výdechy po obvodu jsou vidět na předchozích fotkách, ovšem vstupní otvory jsou dole ("na břiše"). Takže cokoliv je na stole, nakonec se nasaje do notebooku.

    Dockina

    Dockina je spíš port replicator, ale i Dell tomu říká Dock. Starý druh dockiny už Dell před nějakým rokem opustil. Stará dockina taky nebyla žádná výhra od doby, kdy Dell posunul dockovací konektor (na noteboocích) víc ke kraji, takže se do dockiny musel dát kus plastu, aby se dalo trefit na konektor. Celé řešení pak zabralo víc místa, než se starými notebooky (viz např. https://www.dell.com/support/article/en-us/sln285232/docking-spacer-designed-to-accommodate-the-latitude-7000-series-latitude-e5x50-series-portable-systems?lang=en), mimochodem, ten kus plastu stojí strašné prachy, asi 20 € https://www.dellstore.cz/en/dell-latitude-e-docking-spacer-452-bbid-xjd0r/zbozi56982.html.

    Na horní straně najdeme v rohu tlačítko na zapnutí (na fotce je vpravo dole, v napájeném stavu je podsvícené). Je to značný pokrok od minulých verzí, kdy si kolegové stěžovali, že tam tlačítko není a musí otevřít notebook a zmáčknout tlačítko tam. (Lepší fotky například u Dellu: https://www.dell.com/en-us/work/shop/dell-performance-dock-wd19dc/apd/210-aril/pc-accessories)

    Jak jsem psal výše, při zapojené notebooku přes dockinu je potřeba silnější zdroj. Vychází mi, že dock spotřebuje 60 W (nevím k čemu). Kvůli tomu má aktivní chlazení a při zapojení na napájení se větráky roztočí a pak zase zastaví.

    Do notebooku se dockina zapojuje přes 2 konektory USB-C. Musí se zapojit do 2 USB-C vedle sebe, konektor je zalitý v jednom kusu plastu. Méně výkonné notebooky (např. Latitude) mají jen jeden USB-C, takže na tuto dockinu se nedá zapojit. To by jeden nevymyslel. Měl jsem v ruce i slabší dockinu, která používá jen jeden USB-C, ta ale neuživí notebook s vysokou spotřebou (asi omezení USB-C).

    Z přední strany jsou 2 USB (USB-C a modré USB-A) a 3,5" jack na headset.

    Ze zadní straně je audio konektor (jenom výstup), pak tam jsou 2 "velké" DisplayPorty -- konečně máme jak zapojit monitory. Dále tam je HDMI a "malý" DisplayPort. Pak jsou tam 2 modré USB-A, síťový a napájecí konektor.

    Když si to spočítáme, tak dockina nás připraví o dva USB-C, ale dá nám jen jeden. Skóre -1. S těmi USB-A na přední straně se taky nepředali, ale aspoň žádný neubrali.

    Tento nový druh dockiny má své výhody i nevýhody. Mezi výhody řadím to, že samotný notebook může ležet docela daleko od těla dockiny (kterou je záhodno mít po ruce, protože je na ní halda konektorů a hlavně tlačítko na zapnutí), což se hodí zejména v omezených prostorových podmínkách.

    Mezi nevýhodami bych naopak vypíchl, že to moc dobře nefunguje, asi tak jednou za měsíc si notebook stěžuje, že má malý zdroj, po odpojení od napájení je alchymie v jakém pořadí co zapojit. Konektory USB-C jsou docela citlivé na špatné zasunutí a přestávají fungovat i při malém povytažení, v kombinaci s absencí jakékoliv aretace je o zábavu postaráno.

    Před závěrem

    Jak jsem psal, když se člověk dívá na jednu věc několik měsíců v kuse, tak ho některé věci začnou štvát. Neberte proto tento text jak objektivní recenzi.

    Závěr

    Shodou okolností potřebuji vyřešit obměnu domácích notebooků. Díval jsem se na bazarové Delly a Latitude nevypadal jako špatná volba - mechanické zpracování slušné, moc to neváží, linux tam funguje, bazary jsou jich plné a ceny únosné (firma nám nechce vyřazené notebooky odprodat, raději je vrátí leasingovce, která je prodá do těch bazarů). Ovšem po půl roce s Precisionem si nejsem jistý, jestli chci notebook od této firmy. Latitude sice nemá konektory na zadní hraně, ale taky má vdechy větrání na břiše, což je při domácím použití dost problém (například, když si člověk položí notebook do postele). Navíc i Latitude má jenom mini DisplayPort.

    Nakonec asi skončím u nějakého Lenovo Thinkpad řady T. Počítám, že T450 nebo T460 by byla únosná volba (i finančně). Ale DisplayPort má taky jenom v malé verzi. To si člověk nevybere.        

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Obrázky

    Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 1 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 2 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 3 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 4 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 5 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 6 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 7 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 8 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 9 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 10 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 11 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 12 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 13 Naprosto neobjektivní recenze notebooku., obrázek 14

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Josef Kufner avatar 11.7.2020 10:55 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    Nejsou ty zakrytované konektory myšelné tak, že si tam na začátku napícháš klávesnici s myší a pak už na to roky nesáhneš?
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    k3dAR avatar 11.7.2020 16:56 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    samozrejme ze jsou, ta krytka je jen "organizacne-esteticka" :-) mam nekolik Dell Ultrasharp monitoru ktere to maji stejne, resp. u 24" jsou 2 USB porty na leve hrane, takze ta pripominka by tam asi nebyla :)
    jinak na variantu ktera ma ten 1 port zezadu na plose jako ma pistatel, nepotrebuju otacet monitor, proste to do toho zapojim po slepu, ale uznavam ze poslepu do tech co jsou v miste jako dport, vga atd, se strefuje dost spatne :)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    11.7.2020 14:30 luky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    Klávesnice je podsvícená. Moc se mi to nelíbí
    Podle fotky usuzuju, ze Fn-F10 podsviceni vypne.
    k3dAR avatar 11.7.2020 16:57 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    na lampicku (ve viku notebooku) to stejne nema ;-)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    Gréta avatar 11.7.2020 15:04 Gréta | skóre: 36 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.

    Abych zmátl statistiky, nechal jsem zápisek zveřejnit automatem v noci.

    škoda že si jako pustil to videjko na celou vobrazovku a nejsou vidět hodiny. ani u vokna to neni focený a neni vidět sluníčko a ani vod něj stíny :/ :/ :D :D ;D ;D

    11.7.2020 18:17 fanda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    Gréto, copak nevíš že nad Krčmim nemůžeš vyhrát? :-D

    https://forum.root.cz/index.php?topic=23250.0
    Gréta avatar 14.7.2020 20:05 Gréta | skóre: 36 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.

    mužu náhodou ale musela bych lhát jakoby trošičku víc než von :O :O :D :D ;D ;D

    11.7.2020 19:27 marbu | skóre: 31 | blog: hromada | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    Vychází mi, že dock spotřebuje 60 W (nevím k čemu). Kvůli tomu má aktivní chlazení a při zapojení na napájení se větráky roztočí a pak zase zastaví.
    Mám podobný dock na pracovním Lenovo stroji, a i když jsem z ní nebyl moc nadšený, teď vidím že může být i hůř. Větráčky na ní totiž nemám. Na druhou stranu ale mému stroji stačí 65W zdroj.
    There is no point in being so cool in a cold world.
    k3dAR avatar 11.7.2020 22:08 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    mam jeste klasickej dock s Thinkpad T430s a taky mi ten "pokrok" v $blog prisel "zajimavej" :-)
    - pohybliva plastova zarazka podle umisteni spodniho dock konektoru je soucasti doku (jinak posunute pro T420s/T430s, jinak pro X230)
    - zdroj 90W, bez docku zdroj 60W (tady ale chapu ze zminovanej Dell bude vice workstation)
    - video vystup 2x DisplayPort, 2x DVI (DVI a DPort jsou sdilene), 1x VGA
    - 2x 3.5" jack (vstup a vystup)
    - 7x USB (i kdyz USB3 jen 1x)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    12.7.2020 22:51 jancici
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    toto si pozeral?

    https://www.refurbished.cz/cs/?lang=1594586974

    ja som tam kúpil T460 ...
    13.7.2020 00:04 Náhodou jdu kolem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    Kdysi jsem k nám do firmy vybíral laptopy na CAD + pracovní cesty. Nakonec se pořídily HP Elitebook8570W s 32 GB RAM a 512 mSATA SSD. A dnes je poměrně těžké nahradit je něčím podobně vybaveným a robustním. Pamatuji se, že se dala vzít i měnší 14'' varianta: Elitebook8470p a 8470W a ještě menší HP EliteBook 2570p.Všechny mají normální DP. Dnes už jsou to skoro vykopávky, ale zase jsou dost cenově dostupné.
    13.7.2020 11:42 hefo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    Ja som mal v práci donedávna ten 8470p a bol som s ním vcelku spokojný. Akurát baterka od nejakého času nevydržala ktovieako dlho a pravé dolné tlačítko na touchpade mi nešlo, lebo som doň kedysi čosi vylial...

    Pred pár mesiacmi som dostal EliteBook 745 G6, ale s výnimkou toho, že je ľahší, nemám dojem, že by som si tým nejako polepšil... len 2 USB porty, nemá to ani čítačku SD karty, namiesto displayportu len HDMI.

    A na dôvažok sa nedá jednoducho dať dole spodný kryt, treba veľa šróbov odmontovať (aspoň že na rozdiel od nejakého lacného červeného manželkinho HP podobného tvaru nie sú šróby pod gumenými nožičkami).
    14.7.2020 09:10 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    Ne že bych ti chtěl hanět ten tvůj stroj, ale drobný postřeh ze života. Za dobu co mám svůj HP ProBook 6475b (datum pořízení zjistíš podle data kdy byl učiněn ten zápis), má kolega už třetí Dell a teď šilhá po MacBooku. Popis patálií co s nima měl, by vydal na samoostatný blogpost. Od bouchnuté baterky po záhadný problém na základní desce.

    Já ten svůj stroj mám pochopitelně za ty roky mírně upgradovaný. Už drahně let nepoužívám LVM, ale Btrfs v raid 1 (naposledy rozšířený těsně před počátkem koronablbnutí na 1TB – 2x1TB SSD mSATA Samsung EVO 860). RAM 16GB (2x Kingston ACR16D3LS1KBG/8G). A kromě displeje používám (současně) další dva na výšku natočené 24'' Full HD monitory Dell. Připojené přes dokovací stanici, pochopitelně. Takže mám plochu přes tři monitory.

    Denně jede ten notebook 12 hodin (z toho min. 8 na větráku) a tahám ho sebou všude – proto jsem před koronáčem neváhal s výhodnou koupí, a za cca 6 tisíc kus koupil dva stejné typy pro případ jeho náhlé smrti.
    15.7.2020 18:13 Dušan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    Používam DELL 6520 cez dokinu aj bez nej. Najviac ma na ňom štve, že som sa ulakomil a kúpil s nvidiou. Ktorá spôsobuje na nouveau ovládači mrznutie. Takže mám pakáreň s proprietárnymi ovládačmi. Je tichý a to má i7 extra grafickú kartu. Vymenil som už raz baterku doplnil ram na 16GB. Už ho mám 8?rokov(popravde ani neviem). Až na miernu ošuntelosť a to mrznutie som spokojný.

    Rozmýšľam nad novím s AMD procesorom ale ..... Zatiaľ najrozumnejší vychádza Lenovo L15 s Ryzenom 4500U a k tomu "pevnú" dokinu. (jediný výrobca čo viem a má veľký konektor pre replikátor portov je fujitsu ale nemá zatiaľ v ponuke ryzen 4xxx)
    k3dAR avatar 15.7.2020 20:01 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    ad s AMD tip vedle ;-)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    16.7.2020 08:46 Dušan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    Ďakujem za tip. Tá baterka je ohromná. Aj dve ventilátory na lepší odvod tepla,.....váha, dobré pánty, .......

    Ale zabili to klávesnicou (prečo je 15" 16:9 bez číselnej časti?) A dokina by mohla byť len obyčajná cez usb (je tam vôbec nabíjanie pomocou USB keď je zapojený notebook do dokiny?)

    Mimochodom podobný ale zatiaľ s Ryzenom 3xxx majú tu

    K tomu lenovu mám tiež výhrady (kto vymyslel také pánty?, nemá replikátor portov taký veľký a odolný ale len USB)

    Popravde keby urobili taký notebook ako je dell6520 len užší (bez DVD) s ryzenom by som bol rád.

    Jo ešte sa budem musieť rozmyslieť.
    Josef Kufner avatar 16.7.2020 12:11 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    prečo je 15" 16:9 bez číselnej časti?
    Protože pak je střed klávesnice uprostřed displeje. Toto je jeden z hlavních důvodů, proč kupovat 14" modely.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    16.7.2020 14:05 Dušan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    Dobrý argument, bohužiaľ viac potrebujem písať pohodlne čísla. Takže by som musel stále nosiť externú klávesnicu s číslami.
    k3dAR avatar 17.7.2020 00:05 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    ad bez numlock, jak pise Josef, pro lidi kteri narozdil od tebe nepisou vetsinou cisla by bylo utrpenim mi stred hlavni klavesnice souplej vcetne touchpadu vlevo :)

    ale pridam tip tez od vedle, sice s Intelem ale 17" asi nejmensi ultrabook LG Gram, numerickou ma :) a tady se "spekuluje" ze snad pripravujou (15" take s numblock) s Ryzenem...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    JiK avatar 15.7.2020 18:38 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    k tem macbookum. Po epizode linuxu i na desktopu (cca 2003-2005) jsem presel na Mac. Mame 2 mbp (svuj a pro zenu) 2011/2012, bez Retina display. Jsou super, nemuzu si to vynachvalit. Ale preci jen by to mozna uz chtelo po 9 letech vymenu, a jak jsem zjistil, cokoliv novejsiho bude peklo. Maji pry napevno naletovane SSD a RAM na desku, takze zadne upgrady, tezko, nebo vubec nevymenitelnou baterku, pekelne debilni rozebirani, zvlastnim zpusobem omezene porty, ... proste prijde mi, jako by si nekdo v Apple rekl, hele, jak ty nase zakazniky, co miluji nas superstabilni Unix-based Mac OS a skvele udelany HW, a jsou nam proto dosti loyalni a ochotni zaplatit lehce vic, muzeme co nejvic nasrat? Ja je ztratit? Vypracujte mi seznam toho, co jim vadi a nechodte za mnou dokud nebudeme mit vsechny ty nasiratka ready...
    17.7.2020 10:05 Tomáš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Naprosto neobjektivní recenze notebooku.
    Mám to podobně, jenom ty Macbooky mám model 2007 a řekl bych, že ten úpadek začal už někde kolem verze systému 10.8. Zatímco 10.5 byl certifikovaný Unix (a myslím, že první systém na Intelu), 10.6 byl opravný build, tak někde od 10.8 to začínalo na Keynote vypadat: "Dívejte se, jak jednoduše dáte na Facebook ...", po HW stránce tam cpali všelijaké hybridní disky a systém ta data přehazoval mezi rychlejší a pomalejší částí. Prostě děs. Od té doby to moc nesleduju, takže moc nevím, co vymysleli do verzí 11 a výš.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.