abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Recenze knihy Ubuntu 10.10 CZ

    9.1.2011 11:09 | Přečteno: 2417× | Výběrový blog | poslední úprava: 11.1.2011 15:37

    Krátká recenze výtečné knihy Ivana Bíbra, doplněné ještě lepším DVD REMIXem Ubuntu pro české uživatele.

    Dostalo se mi úkolu napsat recenzi na Ivanovu knihu. Vzhledem k tomu, že neumím číst (natož psát) a z obrázků (kterými je kniha nacpaná) jsem si to napsat netroufl, předal jsem tento úkol člověku povolanějšímu. Přečtěte si tedy recenzi Petra Štrajta (profil, web). Peťovi zůstala kniha a DVDčko a mě vynikající tekutý úplatek od Ivana :-). Úplatek jsem autorovi recenze nepředal, aby jej neovlivňoval. :-)

    Kniha Ivana Bíbra s názvem Ubuntu 10.10 CZ. si v ničem nezadá s předchozími tituly s dílny tohoto autora. Na cca. 350 stranách najdete veškeré informace, které začínající uživatel potřebuje k tomu, aby jeho vstup do světa Linuxu byl co nejméně bolestný.

    Spolu s knihou obdržíte i dvě DVD (32b a 64b), která obsahují jednak samotné Ubuntu a další dodatečný software.

    Na samotném začátku knihy se čtenář nejprve dozví něco málo o tom, co Linux vlastně je. Nechybí ani krátký exkurz do historie, ve kterém jsou shrnuty důvody vzniku nadace GNU. Následně jsou vysvětleny základní pojmy, jako je distribuce, či rozdíl mezi otevřeným a uzavřeným softwarem. V další části knihy se již dostaneme k praktickým záležitostem.

    Kapitoly věnované instalaci systému jsou psány velmi srozumitelně a poskytnou Vám dost informací o tom, jak bezpečně nainstalovat Linux na Váš počítač a to i v případě, že máte na pevném disku již nainstalovaný některý ze systémů firmy Microsoft. Můžete si vybrat, mezi plnohodnotnou instalací na vyhrazený diskový oddíl, nebo instalací na oblast s Windows pomocí Wubi.

    V dalších několika kapitolách nám autor představí aplikace, které nám umožní provádět různé běžné činnosti, od prohlížení internetu, přes práci s multimédii, až po nástroje pro komunikaci, jako je například Jabber, ICQ, Facebook, či Skype.

    Dostatek prostoru je věnován zprovoznění multimédií a práci s nimi. Naučíte se pracovat s programy jako je například Totem, Rythmbox a dalšími

    Nelze rovněž nezmínit kapitolu, "Kde legálně stáhnout hudbu" ve které si představíme servery Jemendo, Magnatune a používáním internetového obchodu Ubuntu one Music Store.

    Linux a hry nejdou zatím příliš dohromady, ale i na tomto poli se najde několik zajímavých titulů, jak se přesvědčíme v kapitole "Linux a hry" Najdete tu všechno od logických hříček, až k online hrám ve stylu WoW. jako třeba Eshalon a Regnum Online.

    Uživatelé operačního systému Linux nejsou příliš atraktivní cílovou skupinou pro firmy zabývajícími se vývojem her, ale přesto si je můžete zahrát pomocí různých emulátorů, jako je například Wine (svobodný), nebo Cross over Games (komerční), či Cedega.

    Zvláštní pozornost si zaslouží kapitola "Časté dotazy a problémy", kde naleznete odpovědi na otázky, které se často opakují na mnoha internetových diskusních fórech. V knize, na rozdíl od diskuze na internetu na tyto dotazy odpovídá profesionál s mnoha lety praxe.

    Přečetl jsem od Ivana Bíbra několik knih a mohu říct, že se jemu a jeho spoluautorům opět podařilo zvednout laťku hodně vysoko. Kladně hodnotím zvlášť vyváženost knihy. Nesnaží se Vás zasypat hromadou údajů. V základní části knihy se dozvíte přesně to co potřebujete, aby jste mohli se systémem začít pracovat a na tomto základu později autoři staví v kapitolách, které probírají pokročilejší témata.

    Celkově tuto knihu mohu s klidným svědomím doporučit jak začátečníkům, tak mírně pokročilým uživatelům. Na celém textu je hodně vidět, že že autorský tým je složen z lidí, kteří Linux opravdu používají.

    http://www.linuxexpres.cz/uploads/media/ubuntustory.gif

    Osobně (to jsem zase já, Heronovič) bych doporučil ty placky. Nemusí se tam nic číst a obrázky jsou barevně. I když jsem RHELák, tak remix od Ivana používám na pracovním NTB. Po instalaci je tam vše, co můžete potřebovat. Taky je to DVD. Standardní distribuční CD je šíleně osekané a člověk pořád něco doinstalovává, remix je fakt připravený stylem: nainstaluj a pracuj.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    9.1.2011 12:54 dad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze knihy Ubuntu 10.10 CZ
    ...či rozdíl mezi otevřeným a uzavřeným softwarem. V další části knihy se již dostaneme k praktickým záležitostem. ...

    freudovske přeřeknutí ?
    Jardík avatar 11.1.2011 15:35 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze knihy Ubuntu 10.10 CZ
    \uv{Linux a hry}
    Věřím v jednoho Boha.
    Heron avatar 11.1.2011 15:38 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Recenze knihy Ubuntu 10.10 CZ
    Díky, opraveno. :-)
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.