abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    31.5. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    31.5. 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    31.5. 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.5. 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Fieldrunners 2

    21. 8. 2014 | David Kolibáč | Hry a zábava | 5725×

    Fieldrunners 2 jsou klasikou moderních strategických her typu tower defense. Nejsou inovativní, na první pohled tak trošku vykrádají Team Fortress 2, ale přesto jde o koncentrovanou zábavu.

    Obsah

    Tower defense

    link

    Tower defense je klasický žánr strategických her, ovšem mírně říznutý arkádami. Oproti budovatelským strategiím či klonům Duny 2 se totiž jednak nemusíte starat o těžbu zdrojů nebo obchodování, nýbrž finance získáváte přímo ze skolených nepřátelských jednotek; jednak je hra v principu asymetrická: bráníte se hordám nájezdníků, namísto soupeření s rovnocenným soupeřem. Díky takové přímočarosti si tento žánr vydobyl pevné místo na slunci až mezi nezávislými hrami: byly to především „arkádové“ mapy pro StarCraft a WarCraft 3, online hry ve Flashi a konečně v posledních letech hry pro mobilní zařízení – právě do této kategorie patří Fieldrunners.

    Fieldrunners jsou klasická tower defense. Z bodu A se hrnou nepřátelé a snaží se co nejrychleji dostat do bodu B. Vy jim v tom musíte zabránit, a to tak, že jim kolem cesty stavíte věže vybavené nejrůznějším zbraňovým arzenálem. Jde tedy o to, z omezeného rozpočtu nakoupit co nejlepší kombinaci věží a co nejlépe ji rozmístit. V tomto případě se k tomu ale přidává další aspekt, a sice že trajektorie, po níž se nepřátelské jednotky pohybují, není pevně daná, nýbrž ji většinou můžete prodloužit stavbou vlastně bludiště z věží. Pokud zlikvidujete dostatek kol (vln nájezdníků, z nichž každá další je houževnatější), vyhráli jste – selháním naopak je, jestliže kritický počet nepřátelských jednotek zvládne dorazit do cíle.

    Původní Fieldrunners

    link

    Původní Fieldrunners vyšli (nebo spíš vyběhli) v roce 2008 exkluzivně pro iOS, leč od té doby jsme se dočkali portace na mnoho dalších systémů včetně Androidu (Google Play), GNU/Linuxu (např. Desura) a v omezené verzi Google Chrome. Hra byla také součástí Humble Bundle for Android 3 a HB for Android and PC 10 včetně verze pro GNU/Linux bez DRM.

    Fieldrunners 2

    Když se na ni podíváme dnes, vypadá poněkud historicky. Grafika lehce zavání 90. léty – stejně jako obrazovky pro výběr úrovně apod. Jen stylizace postaviček nápadně připomíná poněkud novější Team Fortress 2, přestože Subatomic Studios nemají s Valve nic společného, pokud vím, a Fieldrunners ani nemají žádný příběh nebo zasazení do kontextu vůbec… možná snaha přiživit se na popularitě? Netuším.

    Fieldrunners 2

    Osm úrovní se liší jen tím, odkud kam jdou nepřátelé, texturami (travnatá pláň, poušť, zamrzlé jezero aj.) a mírně modifikovanou nabídkou věží. Stálicí jsou levná kulometná hnízda, jinak se objevují věže chrlící bahno, které kolemjdoucí jednotky zpomaluje, relativně levné raketomety s velkým dosahem a drahé věže s plamenometem, Teslovou cívkou, paprskometem apod. Liší se cena, dostřel a účinnost, kterou jde vylepšit „povýšením“, což vyjde levněji než stavět více věží. To je vlastně vše. Stovka „trofejí“ a několik úrovní obtížnosti nebo možnost hrát neomezeně kol, nic z toho to nevytrhne.

    Fieldrunners 2 Fieldrunners 2

    Fieldrunners 2

    link

    Pokračování Fieldrunners není nová hra. Je to rozšíření hry původní: lepší grafika, náznak příběhu, lepší umělá inteligence, víc zbraní, mnohem víc úrovní, a to velmi pestrých. Zatímco první díl dnes působí jako tuctová hříčka, nástupce stojí za to. Na GNU/Linux dorazil v rámci Humble Bundle for Android and PC 10.

    Fieldrunners 2

    Prostředí je propracované, hezky animované, jednotky už nevypadají tak podivně, palba z věží působí efektně… rozhodně krok vpřed, byť na úkor hardwarových nároků. Mé levné pentium „ivy bridge“ s integrovanou grafikou se docela zapotí, ba až nestíhá, když se na obrazovce sejde opravdu hodně jednotek. Přijde mi škoda, že za tím zaostávají zvuky; především hudební doprovod, vojenská pochodová hudba, není ani v rámci žánru velká sláva, spíš naopak.

    Fieldrunners 2

    Při načítání úrovní se zobrazují, často poněkud slaboduché, vtípky. Týkají se vesměs doplněného příběhu hry: bráníte se invazi mocichtivých klonů a postupně je tlačíte krajinou až do sopky, kde se klony tvoří, samozřejmě za doprovodu narážek na Pána prstenů.

    Fieldrunners 2

    Úrovní je místo osmi celých 25, a to ze čtyř různých prostředí. Už to nejsou jen pusté obrazovky, na kterých si stavíte bludiště, abyste se ubránili sto kol. Na některých mapách jsou klikaté cesty dány a vy kolem nich jen stavíte věže. Jinde sice jde o otevřené prostranství, ale na něm jsou rozházeny mosty nebo různé překážky, díky kterým můžete průvod jednotek nasměrovat do smyčky kolem nějaké silné věže. V některých úrovních dokonce můžete využít toky lávy, do nichž jde běžce nasměrovat – horko pochopitelně ty, kteří nemají žáruvzdorný oděv, raní. Několik menších map po vás chce ad-hoc směrovat jednotky např. na objevující se miny, ale tady si dovolím podotknout, že mně se žádné miny nezobrazovaly, když měly, a vývojáři na můj pokus o kontakt e-mailem už měsíc nezareagovali. Ne všechny úrovně jsou také striktně na kola. Někdy musíte v módu „náhlá smrt“ zlikvidovat dostatek jednotek hrnoucích se v nekonečném proudu. Jindy naopak nezáleží, kolik jich projde, ale musíte stíhat časový limit kolem pěti minut.

    Fieldrunners 2 Fieldrunners 2 Fieldrunners 2 Fieldrunners 2 Fieldrunners 2 Fieldrunners 2 Fieldrunners 2 Fieldrunners 2

    Výběr věží už není pro každou úroveň pevně daný, byť herní principy a vlastně i věže zůstaly. Místo toho za absolvování úrovní dostáváte mince a hvězdičky, za které si můžete zpřístupnit nové typy věží. V každé úrovni si pak vždy můžete vybrat, které věže chcete mít k dispozici. Také si můžete nakoupit předměty k jednorázovému použití, např. miny, infekci chřipky a jiné originální zbraně.

    Fieldrunners 2 Fieldrunners 2

    Zůstali také nepřátelé, tedy vesměs. Několik jich přibylo. Namátkou transportéry, které vezou další vojáky a když jsou zničeny, vypustí je. Nebo letadla s palivem, jež při zničení způsobí velký výbuch, který zničí všechny jednotky v okolí. K tomu přibyli „hrdinové“, tedy speciální silné jednotky, které se objeví náhodně jen jednou za čas. S tím souvisí spousta nový trofejí: za sestřelení takového vlastně „bosse“, za zničení mnoha nepřátel jednou ranou atd.

    Fieldrunners 2

    Zlepšila se i inteligence nepřátel, resp. chovají se přirozeněji a třeba u ostrůvku se rozdělí na obě strany, vyberou si cestu, která není tak nebezpečná, atd. Vlastně jediné, co zůstalo stále stejně diskutabilní, je ovládání navržené v prvé řadě pro dotykové obrazovky. Hru sice můžete kdykoliv pozastavit mezerníkem, urychlit/zpomalit klávesou F a rychleji vybírat věže ke stavbě pomocí čísel na klávesnici, ale třeba při povyšování věží se uklikáte: vybrat věž, klepnout na ikonku povýšení, znovu vybrat věž, znovu vybrat ikonku,…

    Fieldrunners 2

    S výjimkou slabší hudby, nefunkčnosti několik úrovní v mé verzi (linuxové bez DRM) a příliš klikacího ovládání jsou Fieldrunners 2 velmi dobrý (a návykový!) mix zábavy. Pokořit některé úrovně na nejvyšší obtížnost bez propuštění jediné jednotky je docela výzva, ostatně si můžete příp. vyhledat „fieldrunners 2 walkthrough“ na YouTube.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Fluttershy, yay! avatar 29.8.2014 18:46 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fieldrunners 2
    Drobné doplnění: pustil jsem si ve Wine¹ verzi pro MS Windows a ty dvě problémové úrovně tam fungují (v linuxovém portu se nezobrazují miny/brány). Navíc tam jde používat kolečko myši pro přibližování/oddalování pohledu úrovních a hlavně na „mapě světa“, kde je taky normální citlivost drag'n'drop (v linuxovém portu je nesnesitelně nízká a kolečko nic nedělá). Při zapojení Power Tower ale hra padá tak jako tak.

    ¹ Verzi bez DRM jde normálně nainstalovat a spustit, jenom bez emulace desktopu se nezobrazuje kurzor. Nemožnost nastavit si rozlišení a rozbitý zvuk se mi vyřešit nepodařilo. Soubory s uloženou hrou jsou kompatibilní (Player.usr v ~/.wine/drive_c/Program Files (x86)/Fieldrunners2/Saves/ a ~/.local/share/com.subatomic/FieldRunners2/).
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.