abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Rozcestník

    Jaderné noviny 50

    4. 2. 2002 | Leoš Literák | Jaderné noviny | 936×

    V padesátém čísle Jaderných novin se dočtete o opimalizaci pro WinChip, (ne)podpoře Intelu, zápisu do NTFS, okenním systému mířícím do handheldů, diskusi na záplatou, která by znemožnila buffer overflow útoky a přepisu emulace FPU.
    Na začátek trochu statistiky. Do konference přišlo 696 dopisů o délce 3164KB. Zapojilo se celkem 295 různých autorů, nejaktivnějším byl Alan Cox, následují ho Khimenko Victor, Richard B. Johnson, Keith Owens a Tigran Aivazian.

    Intel zadržuje informace o Ether Express Pro (i960),23.-27.12.1999, 4 dopisy

    Matthew Clark vlastní kartu Intel Ether Express Pro 10/100 (založenou na čipu i960) a chtěl ji používat pod řadu 2.2. Victor Khimenko mu odpověděl, že všechny EEpro 100 jsou podporovány kromě těch high end s čipem i960. Je to úplně jiná karta se stejným jménem. Alan ještě dodal, že selhaly všechny pokusy dostat z Intelu nutné informace.

    Zápis do NTFS,22.-28.12.1999, 4 dopisy

    Stephane Dudzinski se zeptal, kdy bude do stabilního jádra integrován kód pro zápis do NTFS. Steve Dodd, který se touto vlastností zabýval, však odpověděl, že jeho zaměstnání mu zabírá veškerý čas a oficiální správce NTFS už několik měsíců mlčí. Pokud najde čas, tak buď přepíše celý kód nebo udělá port z FreeBSD. Zároveň se zeptal, zda ho není někdo ochoten zaměstnat jako vývojáře FS.

    Okenní systém pro embedded zařízení, 23.-30.12.1999, 43 dopisů

    Ben Williamson oznámil verzi 0.2.0 grafického okenního systému DinX ("DinX is not X") pod licencí MPL/GPL. Úryvek z oznámení: "DinX je experimentální okenní systém, který provádí ořezávání a kreslení uvnitř modulu jádra. Tímto eliminuje většinu přepínání kontextu a vytváří tak malý, jednoduchý a efektivní kód. Zaměřuje se na malé systémy jako jsou Linuxové handheldy". Zajímavostí je, že X aplikace mohou být přímo kompilovány bez nutnosti jakékoliv změny kódu. Samotný ovládač má 14 KB a časem by měl být stejně rychlý jako framebuffer. Během diskuse Ben zjistil, že zásobník jádra je mnohem menší, než předpokládal a proto vytvořil novou verzi, kde potřebnou paměť alokuje funkcí kmalloc. Diskuse se ale rozhořela nad použitou licencí. Mnozí tvrdili, že zabraňuje modulu, aby byl staticky přilinkován do jádra. Ben však byl jiného názoru, ukázal jim kousek licence a přesvědčil minimálně Alana Coxe: "MPL umožní používat tento ovládač lidem z jiných operačních systémů a pokud jsi to chtěl a zamýšlel, pak je to velmi cool".

    Přepis emulace FPU, 23.-24.12.1999, 4 dopisy

    Arthur Jerijian zaslal odkaz na knihovnu CORDIC. Prohlédl si zdrojové kódy emulace FPU pro i386 a našel tam, že se používají Taylorovy a Maclaurinovy polynomy pro výpočet trigonometrických a exponenciálních funkcí. Navrhl, aby se místo toho použila výše zmíněná knihovna, která je mnohem efektivnější. Brian Gerst odpověděl, že za prvé emulaci používají jen staré 386ky a 486ky a na nich nikdo nebude dělat důležité matematické výpočty a za druhé většina času při emulaci se stráví během odchytávání a dekódování instrukcí.

    Nevykonávatelný zásobník, 27.-30.12.1999, 55 dopisů

    Mike Karmyshev požádal o začlenění patche Solar's Designer. Tento patch zabraňuje útokům za použití přetečení bufferu tím, že změní zásobník na 'nespustitelný'. Victor Khimenko napsal, že naposledy se o tomto tématu diskutovalo před rokem a Linus tehdy napsal, že toto nezabrání průnikům, ale dává lidem falešný pocit bezpečí. Přesto se v diskusi došlo k závěru, že ač to není plně bezpečné, zabrání to některým typům průniku. Zároveň by ale patch porušil existující "trampoline" kód (data, která se sama přemění na spustitelný kód) [LL - nedělají to náhodou pod windowsy stealth viry?]. John Alvord však poznamenal, že před pár týdny Linus popsal způsob, jak eliminovat potřebu po takovém kódu, což by pak velmi zjednodušilo vytvoření nevykonávatelného zásobníku.

    Memcpy benchmarky pro Winchip, 20.-30.12.1999, 11 dopisů

    Dave Jones porovnal běžnou funkci memcpy s 3dNow/MMX memcpy verzí na procesoru Winchip. Druhá zmíněná byla 7-8 krát rychlejší než prvá. Proto navrhl přidat do jádra možnost použít tuto akcelerovanou verzi. Alan však poznamenal, aby otestoval oba případy - s cachí i bez. Zároveň dodal, že brzy bude možné do jádra přidat mechanismus výběru memcpy podle typu cpu. Aktuálně jsou podporovány integer kopírování, MMX s 3DNow i bez a triky s FPU. V budoucnu se možná přidá i podpora pro K6-2. Dave potom poslal nové výsledky, kde rozdíl nebyl tak obrovský, ale přesto byl významný.

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel traffic a je zveřejněn pod licenci GPL verze 2. Přeložil Leoš Literák.

           

    Hodnocení: 17 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    14.6.2023 17:28 great
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jaderné noviny 50
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.