abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 24.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Uakari. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.48.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Mimo jiné se v nastavení místo mac-address-blacklist nově používá mac-address-denylist.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 17:11 | Komunita

    Před 25 lety, 31. května 1999, započal vývoj grafického editoru Krita (Wikipedie). Tenkrát ještě pod názvem KImageShop a později pod názvem Krayon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Farid Abdelnour se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 24.05.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení brzy také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:22 | Zajímavý článek

    David Revoy, autor mj. komiksu Pepper&Carrot, se rozepsal o své aktuální grafické pracovní stanici: Debian 12 Bookworm, okenní systém X11, KDE Plasma 5.27, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    30.5. 22:44 | Nová verze

    Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.23.0. Z novinek lze vypíchnout podporu OpenBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 21:22 | Zajímavý článek

    Craig Loewen na blogu Microsoftu představil novinky ve Windows Subsystému pro Linux (WSL). Vypíchnout lze GUI aplikaci pro nastavování WSL nebo správu WSL z Dev Home.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:44 | Pozvánky

    V sobotu 1. června lze navštívit Maker Faire Ostrava, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.5. 12:22 | Nová verze

    Webový server Caddy (Wikipedie) s celou řadou zajímavých vlastností byl vydán ve verzi 2.8 (𝕏). Přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.5. 22:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 3.0 (@, 𝕏) svobodného softwaru HAProxy (The Reliable, High Performance TCP/HTTP Load Balancer; Wikipedie) řešícího vysokou dostupnost, vyvažování zátěže a reverzní proxy. Detailní přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti HAProxy Technologies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (90%)
     (3%)
     (4%)
     (4%)
    Celkem 1074 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 15:31
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Vlnové funkce elektronů v kvantové tečce

    6. 12. 2020 | Redakce | Různé | 894×

    Další kouzla ve dvojvrstvém grafenu. Druhý zákon termodynamiky má i zesílenou podobu. Supersymetrické částice. Jak pomocí čisté chemie napodobit hru na lovce a kořist. Jak voda mrzne či se mění na peroxid. Z historie Mléčné dráhy. Wow signál má dohru po více než 40 letech.

    Entropie roste ještě rychleji – někdy

    Nová studie tvrdí, že pro systémy řady typů by mohl být druhý zákon termodynamiky nikoliv popřen, ale ještě posílen. Entropie nejen roste, ale je u i určitá minimální rychlost. Konkrétně se výzkum zaměřuje na systémy složené z několika subsystémů, které spolu sice interagují, ale jinak jsou na sobě celkem nezávislé. Což platí na řadě úrovní jak pro živé systémy, tak i pro stroje…

    Uvnitř Mléčné dráhy se skrývá galaxie Heracles

    Nové zjištění ukazuje, že zbytky cizí galaxie se ukrývají i přímo v centru Mléčné dráhy. Galaxie pojmenovaná Heracles se s Mléčnou dráhou srazila přes asi 10 miliardami let, kdy se naše galaxie teprve formovala a vypadala o dost jinak. Zbytky galaxie Heracles dnes tvoří až jednu třetinu sférického halo uvnitř Mléčné dráhy. Logicky pak vzniká otázka, proč jsme si Heracla všimli až nyní.

    Kapky oleje málem jako živé: Chemičtí žrouti se honí a utíkají

    Představme si „fyzikální“ systém třeba z elektronů – částice se buď přitahují, nebo odpuzují, interakce je ale symetrická. A teď pro změnu vlk pronásledující zajíce. Vlk je k zajíci „přitahován“, zajíc od vlka naopak „odpuzován“. Nová studie ukazuje, jak se podobné systémy dají vytvořit i na čistě chemickém základě, bez živých organismů.

    Supersymetričtí partneři by mohli mít delší dobu života

    Detekovat supersymetrické partnery leptonů (konkrétně záporně nabitých leptonů, tedy elektronu, mionu a tauonu) se dosud nedaří. Nově navržený model předpokládá, že sleptony by měly mít dlouhou dobu života. Než se rozpadnou na něco, co by dokázal zachytit detektor ATLAS v CERNu, jsou už dávno pryč. K čemu ale vůbec supersymetrii potřebujeme, proč nám nestačí standardní modle částicové fyziky?

    Podařilo se přímo zobrazit vlnové funkce elektronů v kvantové tečce

    Kvantové tečky se již používají poměrně běžně, jedná se o potenciálové jámy v polovodičích, „virtuální atomy“, v nichž se podobně jako v normálních atomech mohou elektrony nacházet pouze na oddělených (kvantovaných) energetických vrstvách. Vědci nyní dokázali znázornit, jak vypadají vlnové funkce takto uvězněných elektronů ve dvojvrstvém grafenu.

    Krátce

    Britové navrhují proti koronaviru nosní sprej. Samotný princip je jednoduchý. Sprej aplikovaný do nosu by měl poskytovat ochranu až na 48 hodin, a to i pro okolí.

    Grafen jako eumulgátor. Grafen je obecně látka hydrofobní, ale jeho vločky s šířkou pod mikrometr už mají jiné, speciální vlastnosti. Na okrajích pak grafen molekuly vody přitahuje, samotná plocha dále odpuzuje.

    Amatérský astronom našel hvězdu, od které mohl r. 1977 přijít Wow signál. U daných hvězd bychom se mohli pokusit hledat planety podobné Zemi, případě na ně zaměřit radioteleskopy. Co kdyby někdo zase vysílal?

    Velké Magellanovo mračno stále deformuje Mléčnou dráhu. A co z toho vyplývá pro temnou hmotu?

    Kondenzující voda se může měnit na peroxid. Na Stanfordu znovu zjistili, že v podobě mikrokapiček může být voda podstatně reaktivnější, než jak ji běžně známe.

    Kolumbus a syfilis – problém není uzavřen. Otázka původu syfilidy se řeší tak dlouho, že aktuální příspěvek do diskuse ji určitě nerozhodne a zastánce opačného názoru sotva přesvědčí.

    Rekord: kryoelektronová mikroskopie zobrazila jednotlivé atomy vodíku v proteinu. Pomocí kryoelektronové mikroskopie se vědcům podařilo zobrazit molekulu proteinu apoferritinu v rozlišení 1,25 angstromů (angstrom je desetimiliontina milimetru, 10 na -10 metru).

    Znali v antice cukr? První nesporné doklady o přípravě krystalického cukru pocházejí z Indie z doby kolem roku 500 n. l. (úryvek z knihy Jiří Černý: Ze zámoří do Čech. Čokoláda, čaj a káva v raném novověku)

    Revoluční UV rouška chrání před viry. Na jaře stejný tým představil reaktorový filtr Subveco do masek a polomasek, jehož výrobu ale oddalují komplikace související s certifikací produktu.

    Unikátní fluorescenční technika umožňuje zobrazit proteinové komplexy. Procesy vedoucí k hojení ran či buněčné smrti.

    Klinické hodnocení vakcín (nejen) proti covid-19: Jak mu správně rozumět? Předtím, než se vakcína dostane k pacientům, absolvuje tři fáze testování před jejím schválením a uvedením na trh a jednu fázi po uvedení…

    Voda na grafenu zmrzla při -33 C. Struktura vzniklého „nanoledu“ se navíc od běžného ledu výrazně liší.

    Laser Shock Peening pro údržbu kovových součástí. Nově zavedený spin-off centra HiLASE poskytuje vysoce inovativní technologie v oblasti diodově čerpané polovodičové laserové technologie.

    Nová inzulinová pumpa funguje na bázi umělé slinivky. Je ideální především pro pacienty, kteří mají problém se špatnou kompenzací a nepravidelným dávkováním inzulinu.

    Metanol z metanu – konečně efektivně. Dosud neexistovala možnost využívat metan v chemické výrobě tak, aby se to ekonomicky vyplatilo.

    Další jasný a velmi dlouhý bolid nad Střední Evropou Velmi pravděpodobně se jednalo původem o část asteroidu pocházejícího z hlavního pásu planetek.

    Robotičtí pavouci tkají sítě z hormonů. Mohou čistit odpadní vody. Mikroroboti byli připraveni na bázi vodivých polymerů polypyrrolů.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.